08 Aralık 2017 Cuma – Faruk AKBAŞ Fotoğraf Gösterisi ve Söyleşi


Eskişehir Fotoğraf Haftasının dördüncü konuğu usta fotoğrafçı Faruk AKBAŞ olacak. 08 Aralık Cuma günü Özdilek Sanat Merkezinde saat 19:00’da başlayacak gösteride, kendisi bizimle “Yerler & Yüzler” gösterisini paylaşacak. Fotoğraf gösterisi ardından konuğumuz ile söyleşi fırsatını da yakalayacağımız etkinliğimizi kaçırmamanızı öneririz.

(Fotoğraf gösterilerimizin tamamı ücretsiz olup, katılım için üyelik aranmamaktadır.)

FARUK AKBAŞ

Ülkemizin gezi ve belgesel fotoğrafçılarından Faruk Akbaş, dünyanın birçok ülkesinde 30 yıldır çekimler yapıyor. Fotoğraf Dergisi’nde sürekli gezi ve fotoğraf yazıları yazmakta olan Akbaş, Yolculuk dergisinde röportaj fotoğrafçılığı  yaptı. Fotoğrafları National Geographic, Daily Telegraph, Hürriyet, Cumhuriyet,  Skylife gibi dergi ve gazetelerde yayınlandı.  Uluslararası bir outdoor giysi firmasının (Craghoppers) ve Fujifilm’in marka elçiliğini sürdüren Faruk Akbaş, dünyanın farklı ülkelerine düzenlenen fotoğraf gezilerinin liderliğini yapıyor.

Akbaş, ISUZU sponsorluğunda, Asya ve Afrika ülkelerine Türkiye’den karayoluyla (Sarı Otobüs) fotoğraf yolculukları düzenledi. Bu yolculuklar sırasında çektiği belgeseller, ‘Uzaklara Yolculuk’ adıyla TRT ve İz TV’de yayımlandı. TEMA’nın doğa ve yaşam belgesellerini çekti. TRT’de Yansıma, İz TV’de İki Göz Bir Şehir programının konuğu oldu. Anadolu’nun Özgün Giysileri belgesel filmini yaptı. Nepal’de Nokia cep telefonlarının test çekimlerini gerçekleştirdi. Çalışmaları, L’OREAL uluslararası fotoğraf sergilerine dahil edildi. Halen TRT belgesel kanalı için ‘Işığın İzinde’ dizi belgeselinde Türkiye’de fotoğraf aktüel programları yapıyor.

İstanbul’da fotoğraf etkinliklerinin yapıldığı Fotoğrafevi’ni, Kayaköy’de Sanat Kampı’nı kurdu. Çeşitli fotoğraf ve belgesel film yarışmalarında jüri üyesi olarak görev aldı; yerli ve yabancı firmalar için moda, otomotiv, turizm fotoğrafları ve tanıtım filmleri çekti. Çin Fotoğraf Federasyonu’ndan davet alarak ülkedeki fotoğraf festivallerine katıldı. Bir süre, Hacettepe ve Akdeniz üniversitelerinde fotoğraf ve belgesel dersleri verdi. İçinde Abdi İpekçi “Dostluk-Barış”, İnsan Hakları Derneği, İngiliz Kültür Derneği, TMMOB, Kültür Bakanlığı, National Geographic birinciliği olmak üzere çok sayıda ödül ve İngiltere Kraliçesinden teşekkür mektubu aldı. Fujifilm X-Photographers dünya fotoğraf topluluğunun arasına seçildi.

Doğa, kültürel yaşam ve tarihsel değerleri içeren fotoğrafları Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eczacıbaşı gibi kurum ve kuruluşların Türkiye prestij kitaplarında kullanıldı. Fotoğraf albüm-kitapları dışında, Fotoğrafta Pratik Kompozisyon, Türkiye Fotoğraf Rehberi, Gezi Fotoğrafçılığı, Dijital Dünyada Fotoğraf, Fotoğraf Cepte yayınladığı kitaplardan bazıları. 

 

Previous EFSAD 13. Eskişehir Fotoğraf Haftası Fotomaraton Fotoğraf Yarışması
Next 09 Aralık 2017 Cumartesi - Ömer Serkan BAKIR Sunum ve Söyleşisi

Yorum Yok

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir