EFSAD, 8. Eskişehir Fotoğraf Haftasının açılışını Ozan Sağdıç ile yapıyor

EFSAD, 8. Eskişehir Fotoğraf Haftasının açılışını Ozan Sağdıç ile yapıyor

Yazan: EFSAD | 12 Nisan 2012

8. Eskişehir Fotoğraf Haftasının açılışını ülkemizin  fotoğraf tarihinin en önemli isimlerinden biriyle yapacağız. ” Ozan Sağdıç “.

Ülkemizin “ Devlet Sanatçısı” unvanı ile ödüllendirilen ilk ve tek fotoğraf sanatçısıdır. 1934 yılında doğdu. 1956 yılında “Hayat” dergisinde “gerçekçilik” akımını Türkiye’ye taşıyan foto muhabiri olarak göreve başladı. 1959 yılında Ara GÜLER ile birlikte “Edebiyatçı Portreleri” adıyla ilk sergisini açtı. ”Ses” dergisinde Türkiye’nin ilk fotoromanlarını yaptı. 1960 ve 70′li yıllarda Devlet Tiyatrolarının sahne fotoğrafçılığını da üstlendi, dergi çalışmalarını ve ilk afişlerini gerçekleştirdi. Turizm Bakanlığı’nın birçok tanıtıcı yayınına katkılar sağladı. Birçok yarışmada ödüller aldı, seçici kurul üyelikleri yaptı, 40′a yakın sergi açtı. Kapadokya, Aydın, Kuşadası, Diyarbakır, Hacıbektaş, Bayburt gibi yöreleri tanıtan yayınlar gerçekleştirdi. 23

 

Nisan Dünya Çocuk Şenliği için TRT adına “Dünyanın Bütün Çiçekleri” ve ” Bir zamanlar Ankara” isimli prestij albümleri hazırladı. Ankara Üniversitesi ile Hacettepe Üniversitesinde fotoğraf sanatıyla ilgili dersler verdi. Başta İsmet İnönü olmak üzere bir çok şair, yazar, edebiyatçı, müzisyen, politikacı ve devlet adamı gibi tarihin ünlü isimleri ile fotoğraf çalışmaları yaptı. Kültür Bakanlığı Sanat Danışma Kurulu ile UNESCO Milli Komisyon Kültür Kolu üyeliklerinde bulundu.

Münir Nurettin Selçuk, Aziz Nesin, Abdülhak Şinasi, İsmail Dümbüllü, Halide Edip Adıvar, Muammer Karaca, Ahmet Adnan Saygun, Fuad Köprülü, Halikarnas Balıkçısı, Peyami Safa, Hasan Ali Yücel, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Necati Cumalı, Atilla İlhan, Haldun Taner, Tarık Buğra, Cüneyd Gökçer, Zubin Mehta, Yehudi Menuhin’in de aralarında bulunduğu 200’ün üzerinde yerli ve yabancı ünlü şahsın fotoğraflarını çekti.

13 Nisan Cuma akşamı Türk fotoğraf tarihine damgasını vurmuş bu değerli sanatçımızın gösterisini izlemeye ve kendisi ile sohbet etmeye tüm fotoğraf severleri EFSAD‘ a bekliyoruz.

 

 Sergi
seminer
nerede ikinci el ziyaretci defteri
Tüzük
Fotoğraf Yazıları
EFSAD mail grubuna üye olunuz
e-mail:

 

Arşivler


İletişim


Site Tasarım: Tamer Çevik
iletişim tamercevik@gmail.com

Positive SSL