EFSAD’da 11 Şubat Cuma – Levend Kılıç ve Özcan Yurdalan – Söyleşi

EFSAD ‘ ın 11 Şubat Cuma akşamı konukları Levend  Kılıç ve Özcan Yurdalan olacak.  L. Kılıç’ın  bir Flanör bakışı, gözlemi ile doğup büyüdüğü şehrin sokaklarında, günün gerçekliğinden kopmadan geçmiş zamanın izini sürdüğü kitabı, kendi kişisel tarihimizin yolculuklarına da kapı aralıyor.

Levend Kılıç ‘ın “Avare Adımlarla Eskişehir” kitabının ekseninde  Fotoğraflı Edebi Gezi Kitapları üzerine seyyah – yazar – fotoğrafçı Özcan Yurdalan ile  yapacağı söyleşiyi kaçırmamanızı dileriz. 

Geçmişin gerçek resmi hızla kayboluyor. Hayatın rutin akışı 

içinde koşuşturanlar için yitip gidiyor. Yalnızca aylak gezinen, 

ama bir düşünür-gezer olarak, bir görür-gezer olarak aylak dolaşan 

seyretmesini bilenler yakalayabilir, yitip gitmekte olan hayatın tasvirini.

               Ünsal Oskay, Estetize Edilmiş Yaşam, 1982.

 

Zoom Katılım Bilgileri:

11 Şubat 2022 Cuma Saat: 20:30

https://us02web.zoom.us/j/7895672326?pwd=QzRuR1Y0N0dDczRKNUgvaEJoNjQ4Zz09

Meeting ID: 789 567 2326
Passcode: 21EFSAD26

Levend Kılıç kimdir?

Özcan Yurdalan kimdir?

1953 yılında Eskişehir’de doğdu. 1976 yılında Ankara Üniversitesi SBF Basın ve Yayın Yüksekokulu’nu bitirdikten sonra Anadolu Üniversitesi’nde; Fotoğraf, Medya Estetiği , Video Sanatı ve Uzaktan Öğretim konularında uygulamalı ve akademik çalışmalarını sürdürdü; 1985’te doktorasını tamamladı. 1988’de doçent ve 1993’te profesör oldu. 1971 yılından bu güne fotoğrafçılıkla uğraşmaktadır.

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde Görüntü Estetiği Optik Bakış. Video Sanatı konularında lisans ve Lisansüstü dersler veren Levend Kılıç, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, (TEGV) Mütevelli üyesi; Yönetim Kurulu üyesidir.  Ayrıca Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği ‘nin kurucularından olup Onursal Başkanıdır. 

Akademi alanıyla ilgili yayınlanmış eserleri  şunlardır;

Görüntü Estetiği, Video Sanatı: Eleştirel Bir Bakış, Fotoğrafa Başlarken, Fotoğraf ve Sinemanın Toplumsal Tarihi, Fotoğraf Kültürü , Fotoğraf ve Sayısal Görüntü Terimleri Sözlüğü,  Işıkla Resmetme Terimleri. 

Bunların dışında ; Anılarda Eskişehir, Eskişehir Kent Kitabı, Heykellerle Yaşayan Üniversite ,Meslekte Kırk Yıllıklar: Eskişehir’in Esnaf ve Zanaatkârları , Avare Adımlarla Eskişehir, Levend Kılıç’ ın kent tarihi konusunda anılmaya değer yapıtlarıdır.

1955 yılında doğdu. AFSAD’ın  kurucuları arasındadır.

1999 Yılında Türkiye’de çocuklarla fotoğraf çalışmalarını başlatan ve metodolojisini geliştiren ekibin içinde, 2000-2004 yıllarında Fotoğraf Vakfı kuruluş sürecinde, 2003 Yılında Nar Fotos kurucuları arasında, Galata Fotoğrafhanesinin yayınladığı Fotoğraf Notları ve Fotoğrafsız dergilerinin yazı kurullarında yer aldı. 

TFSF’nin 2018-2019 yıllarında gerçekleştirdiği MGH-(Memleketimden Görsel Hikayeler) adlı Türkiye çapında 143 fotoğrafçıyla sürdürülen uygulamalı belgesel fotoğraf eğitim çalışmasının düzenleyicileri arasındadır..

2020’de başlayan covid salgınının ilk dönemlerinde yurt içi ve dışındaki 41 şehirden 360 fotoğrafçı ve 33 editörün katıldığı koronagünlerinde fotoğraf çalışmasının düzenleyicileri arasında yer aldı.

On adet kitabı yayınlandı. Bunlar ;  Sarı Otobüs serisinde İran, Pakistan,Hindistan, Nepal, Moğolistan, Suriye ve Fas seyahatnameleri, “Bir Seyyahın Kaybolma Kılavuzu” adlı deneme kitabı, Belgesel Fotoğraf ve Fotoröportaj” adlı kuramsal çalışması ve “Bir İsyanı Fotoğraflamak adlı röportajlardan oluşan derlemesidir.

 Çok sayıda ortak kitapta sergi ve gösteride fotoğrafları ve metinleri yer alan Yurdalan, Asya kültürel coğrafyasında uzun yolculuklara çıkıyor. 

Belgesel fotoğraf ve fotoröportaj seminerleri veriyor, çocuklarla fotoğraf çalışmalarının yöntemlerini paylaştığı rehber seminerleri yapıyor ve seyahat edebiyatına ilişkin atölye çalışmaları düzenliyor.

 Bugünlerde “ Antroposen Çağdan Belgesel Hikayeler “ projesi üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

 

İlginizi Çekebilir

08 Mart 2024 Cuma – Bir Ses Ver”Alegori”

8 Mart Cuma 2024 – ”BİR SES VER-ALEGORİ” Fotoğraf Söyleşisi ve Sunumu 8 Mart tarihinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir