EFSAD’da 17 Nisan Çarşamba-137. Dönem Proje Grubu Sergi & Gösterisi


EFSAD 137. Temel Eğitim Proje Grubunun 4 aylık bir çalışma sonucu oluşturduğu projenin sergisi ve gösterisi 17 Nisan Çarşamba günü fotoğraf severlere sunulacak. Projenin danışmanlığını EFSAD Eğitim Birimi ve Yönetim Kurulu Üyesi Hilal KESKİN ÖZAY yürüttü. “Işığın İllüzyonları: Yansımalar” isimli projede 9 farklı kişi, yansıma konusunu farklı bakış açılarıyla fotoğrafladılar.

Etkinliğimiz ücretsiz olup tüm fotoğraf severlere açıktır.

 

17 Nisan Çarşamba 19.00 

YER: EFSAD Dernek Binası

 

Proje Danışmanı 

Hilal KESKİN ÖZAY

“Benim bu gördüklerimi kaydetmem lazım” dedim ve ilk fotoğraf makinemi aldım elime.

Çektim, çektim, çektim. Gördüm, çektim.

Sergilerde yer aldım. Fotoğraf projelerim oldu, hala oluyor.

Beni ben yapan fotoğraf hayatıma girdikten sonra İFSAK’lı oldum.

Sonra EFSAD’lı çok güzel insanlar tanıdım.

1 yılı aşkın süredir  gönüllü ve mutlu bir şekilde EFSAD Eğitim Birimi ve Yönetim Kurulu’ndayım.

137. dönemin birbirinden güzel 9 insanına bu projede danışmanlık yaptım.

Hepsini gönülden tebrik ediyorum.

 

 

Projenin Katılımcıları:

Başak Barak

1981 Gölcük doğumluyum. Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği mezunuyum. Matematik Eğitimi üzerine yüksek lisansımı Balıkesir Üniversitesi’nde, doktoramı ise Anadolu Üniversitesi’nde tamamladım. Şu anda Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım.

Fotoğraf çekmeye hep bir ilgim vardı; ancak EFSAD’ın 137. Dönem Temel Fotoğrafçılık Eğitimi sayesinde ilgim daha da arttı. Fotoğraf çekmenin ne kadar zor ama bir o kadar da eğlenceli olduğunu, içinde yer almaktan mutluluk duyduğum bu proje sayesinde pek çok kez deneyimleme fırsatı buldum. Fotoğraf çekmeye çalıştıkça çevreme daha farklı bir gözle bakmaya ve ânın tadını daha çok çıkarmaya başladım.

Fotoğraf çekme yolculuğumun epey başındayım ve bu yolculuğa çok güzel bir şekilde başlamama vesile olduğu için kendisinden çok şey öğrendiğim çok sevgili Hilal Hocam’a, EFSAD’ın kıymetli hocalarına ve 137. Dönem’deki tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.

 

Cansu PELİK

 

1990 Eskişehir doğumluyum. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden mezun oldum.Endüstri Mühendisiyim. 

Efsad sayesinde fotoğrafçılıkla tanıştım.Öğrendiğimiz teorik bilgiler ve yaptığımız dış çekimler doğrultusunda

kendimi geliştirme fırsatı buldum.

Fotoğraflar; gerçek anları yakalayarak, senin gördüklerini başkalarının da görmesini sağlar.Hayatın her anı özeldir, bu yüzden fotoğrafların da hepsi özeldir. 

Hayatımızdan fotoğraflar hiç eksik olmasın. 

 

Gökhan ÜSTÜKAR

1987 Eskişehir doğumluyum. Başkent Üniversitesi Biyomedikal Teknoloji mezunuyum. Ailemin iş gereği birçok farklı illerde yaşadım. Dolayısıyla hem yaşadığım şehir hem çevremdeki insanlar çocukluğumdan beri sürekli değişim halindeydi. İlk fotoğraf çekmek benim için bu değişimler içinde sabit kalan şeydi, sürekli değişen insanları ve çevremi ölümsüzleştirme yoluydu. Cep telefonu kamerası benim için yeterli olmamaya başladı ve ilk profesyonel makinemi aldım. Bu zamanda beri hem gezip gördüğüm yerlerde hem de çok sevdiğim Eskişehir’de fotoğraf çekmek hayatımda değişmeyen parçalardan biri oldu.

Bu konuda emeği geçenlere teşekkürlerimi sunarım.

 

Hasan YAMIK

1969 İzmir doğumluyum. Üniversite de öğretim üyesiyim. Fakülte yıllarımda fotoğraf ile ilgilenmiştim. Fakat sonraları bu ilgimi devam ettiremedim ta ki EFSAD ile tanışana kadar. Aldığım eğitim fotoğrafa nasıl bakılması, fotoğrafın nasıl çekilmesi sorularına cevap oldu. Farklılıkları görmeyi ve fotoğraflamayı öğrenmeye çalışıyorum. Proje ise belirli konuda çalışma yetisini geliştirdi. Fotoğrafın müthiş bir öğretme yetisi var. Anı yakalamak, tarihe not düşmek, farklılığı görebilmek ve bunları fotoğrafa dönüştürmek. Burada en büyük teşekkür hocam, proje koordinatörüm Hilal Keskin Özay’ a eleştirilerde yapıcı olma ve daha iyi nasıl fotoğraf çekilir sorusuna cevapta mükemmeldi. Tabi ki EFSAD ve proje arkadaşlarım özel bir teşekkürü hak ediyor. Bu işleri üretirken oluşturduğumuz arkadaşlıklar ise paha biçilemez.

Mert CELEP

2001 Eskişehir doğumluyum  bir lise öğrencisiyim.

Fotoğraf çekmeye babam sayesinde başladım.Dünyayı gözümle görmek güzeldi ama fotoğraf makinesinden görmek daha güzel geldi.Fotoğraflar çekmeye başladım başardıkça dahada hevesim arttı bu zehri kaptım artık kolay kolay atamam .

 

Mustafa Melih KARADUMANLI

2003 Eskişehir doğumluyum.10’ncu sınıfta okumaktayım.Fotoğraf benim hayatıma 2 yıl önce girdi.Fotoğraf hayatımda ilk olarak bakış açımı ve sonrada detayları görmemi sağladı yani kısacası karanlığın içindeki aydınlığı görmemi sağladı

 

Nuran DENİZ

1978’de Muş’ta doğdum. Sınıf öğretmeni bir babanın Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni kızıyım. Babamın işi ve hayatın akışıyla Muş’ta başlayan hayat yolculuğum Manisa, Balıkesir, Denizli, İzmir’den sonra, şimdilerde Eskişehir’de devam ediyor.
Belleğimde hayata dair en eski karelerde; hem somut hem soyut anlamda ilk öğretmenim olan babamın yaşadığı, geçtiği, gezdiği yerlerde çektiği siyah beyaz fotoğraflar çok önemli yer tutar. Fotoğraflarla bu ilk tanışıklıktan sonra; gezmek, gezdiğim yerleri, yaşadığım ya da tanık olduğum her anı ve güzelliği dondurmak, biriktirmek, saklamak babadan yadigar, geçen zamana meydan okuma isteği olarak kaldı bende.

          Kendi çapımda, oldukça acemice uğraşım fotoğraf; artık daha bilinçli, ustaca ve eğitimli olmalıydı. Yani bir bilene ya da bilenlere danışmalıydım. Bu ihtiyaç ve arayışla ulaştığım EFSAD, benim için büyük şanstı.
Temel eğitim süreci boyunca heyecan, bilgi ve deneyimlerini bizimle paylaşan değerli EFSAD yöneticilerine, üyelerine ve hocalarıma, özellikle de daha kendisinden çok feyzalabileceğimi ve çok şey öğrenebileceğimi bildiğim Değerli Hilal KESKİN ÖZAY’a bu süreçte  gösterdiği sabır, iyi niyet, öğretme ve paylaşma heyecanı için çok teşekkür ederim. 

 

Sezen TIRMAN

 

1978 Eskişehir doğumluyum. Yaşamıma kattığım araçların özümü yansıtabilmesini önemseyen bir mimarım. Görsellik ve fonksiyon, mesleğimin de etkisi ile hayatımda olmazsa olmazlardan. Fotoğraf ta bunu sağlayan; anlık görüntüleri ve duygularımı harekete geçiren örüntüyü naklettiğim evrensel bir dil. Özümü bulma ve ifade edebilme yolunda güçlü bir araç. Hayatıma kattığı heyecan ve neşenin sizlerle de buluşup, kucaklaması dileğimle…

Bu sürecin en muhteşem kısmı iyi ki tanışmışım dediğim, yaşamıma dokunan güzel insanlar…

İlk profosyenel makinemi kullanmama vesile olan canım aileme, süreçte desteğini, yorumlarını esirgemeyen can arkadaşlarıma, akışta fotoğrafı daha derinlemesine okuyabilmek ve yaşamıma katabilmek için bilgisini, deneyimini, zamanını ve heyecanını paylaşan tüm Efsad yöneticilerine, kurs arkadaşlarıma ve sürece olan tüm desteği, coşkusu ve katkısı ile ilk fotoğraf sergisi deneyimimizi de yaşamamıza vesile olan hocam Hilal Keskin’e gönülden teşekkürlerimle… Hepiniz iyi ki varsınız. 

 

Yunus TURAN

Ben Yunus Turan 1985 Trabzon doğumluyum. Lisans eğitimimi Karadeniz Teknik Üniversitesi İlköğretim Matematik Bölümünde tamamladım. Şu an Bozüyük’de öğretmenlik yapıyorum . Seyahat etmeyi ve gezilerim sırasında fotoğraf çekmeyi seviyorum.

  

Previous EFSAD'da 12 Nisan Cuma- Hakan BIYIKLIOĞLU Fotoğraf Gösterisi
Next EFSAD'da 19 Nisan Cuma - Coşkun ARAL Fotoğraf Gösterisi

Yorum Yok

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir