EFSAD’da 22 Kasım Cuma – Dora GÜNEL Fotoğraf Sunumu ve Söyleşisi


EFSAD’ın 22 Kasım Cuma günkü konuğu usta fotoğraf sanatçısı Sayın Dora GÜNEL. Belgesel fotoğraflarıyla bilinen GÜNEL, “Bir Yaşam Biçimi Olarak Fotoğraf” adıyla bir sunum ve söyleşi gerçekleştirecek. Söyleşinin içeriği sosyal belgesel fotoğraf üzerine olacak.

 

Fotoğraf gösterilerimiz ücretsiz olup katılım için üyelik şartı aranmamaktadır. Tüm fotoğrafseverleri bekliyoruz.

 

22 Kasım 2019 Cuma 19.00

Yer: Özdilek Sanat Merkezi 

 

Dora Günel Kimdir?

Fotografa 1978 yılında AFSAD’a katılarak başladı. Fotografları ilk defa “Türkiye’de Kadın” isimli sergide yer aldı. AFSAD Yönetim Kurulu’nda görev aldı. Fotograf Vakfı Kurucularından. AFSAD ve İFSAK Onur Üyesi.

AFSAD’da “Ankara” ve “Denizi Yaşayanlar” adlı belgesel fotoğraf projelerine katıldı.

1995’de Birikimler sergisini açtı.

Fotoğrafevi, Afsad, İfsak, Artlens, Fotoğraf Vakfı, YTÜ, İTÜ gibi kurumlarda belgesel fotoğraf atölyeleri gerçekleştirdi.

Büyük Marmara Depreminde Dayanışma Gönüllüleri ve Enfants du Monde grubu ile düzenlenen Fotoğrafçı Çocuklar atölyesinin tüm çalışmalarında görev aldı.

Kemal Cengizkan ile birlikte İçkalpakçı Çıkmazı- Bir Sokağın Monografisi adlı çalışmayı gerçekleştirdi. Bu çalışma Fotoğraf Vakfı Yayınları tarafından 2002 yılında yayınlandı.

Kadırga: Müseccel Marka isimli çalışmayı yaptı.

Annesinin ölümünden yola çıkarak Doğum, Yaşam, Alzheimer, Ölüm isimli projeyi gerçekleştirdi.

Sosyolog Gülay Kayacan ile yaptığı Güz Gülleri adlı çalışma 2008 yılında İstanbul ve Çanakkale’de, 2017 yılında Ankara ve İstanbul’da, 2018 yılında da İzmir’de sergilendi.

Modern hayatın profesyonel iş ortamı ve gündelik hayattaki izlerini incelediği “UNVAN-SIZ” isimli fotoğraf albümü Mayıs 2012’de ESPAS yayınları tarafından yayınlandı.

Son çalışmalarından “Aşkın ve Gölgelerin Kadınları” adlı çalışmasının bir bölümü Mayıs 2017’de “İZ” Dergisinin 54. sayısında yayınlandı ve İFSAK Fotoğraf Günleri çerçevesinde 1-30 Kasım 2018 tarihleri arasında İstanbul’da sergilendi. Ardından Kuşadası KUAKMER’de 7 Aralık 2017/ 5 Ocak 2018 tarihleri arasında gösterime sunuldu. Bu çalışmanın bir de videosu aynı zamanda gösterime sunuldu. Kitap olarak da hazırlık aşamasında.

İngiltere’de Birlikte Yaşam üzerine “Ötekinin Gölgesi” adlı bir fotoröportaj yaptı, sergi ve kitap hazırlığı aşamasında.

Birgi’ye yerleştikten sonra Birgi üzerine bir çalışma sürdürmekte. Buna paralel olarak da “Çalışan Kadın” projesini hazırlamakta.

 

 

 

 

Previous EFSAD'da 15 Kasım Cuma - Murat Özçelik Fotoğraf Sunumu ve Söyleşisi
Next EFSAD'da 29 Kasım Cuma - AFSAD Kısa Film Seçkisi Gösterimi

Yorum Yok

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir