EFSAD’da 22 Şubat – Ali BOROVALI Fotoğraf Gösterisi


EFSAD’ın 22 Şubat Cuma günkü konuğu yapıtlarında insan yaşamına, çevresine ve kültürel kimlik temalarına yaratıcı bir bakış ile odaklanan Ali Borovalı. Geçtiğimiz ay Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Fransız Kültür Merkezi ortaklığı ile düzenlenen sergisi Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi Sergi Salonu’nda yoğun ilgi gören fotoğraf sanatçısı bizlerle Fine Art bakımından “Röportajdan Sanata Fotoğraf” sunumunu ve sergi fotoğraflarından oluşan gösterisini paylaşacak.

Fotoğraf gösterilerimiz ücretsiz olup katılım için üyelik şartı aranmamaktadır. Tüm fotoğraf severleri bekliyoruz.

22 Şubat 2019 Cuma 18:30

Yer: Özdilek Sanat Merkezi 

Ali BOROVALI KİMDİR?

Ali Borovalı İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi, İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisans için gittiği ABD, Florida’dan fotoğraf eğitimi alarak döndü. Fotoğrafçılıkta uzmanlaşma arayışı, onu foto-röportaj alanına yönlendirdi.

Yapıtlarında insan yaşamına, çevresine ve kültürel kimlik temalarına yaratıcı bir bakış ile odaklanan Ali Borovalı, senelere yayılan uzun soluklu projelerde çalışmayı tercih etmektedir. Röportajları, Atlas, GEO, National Geographic Traveler, Discovery Magazine, Le Monde2, Elle ve Marie Claire’in de aralarında bulunduğu pek çok ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmaktadır. Son yıllarda dünyanın önemli fotoğraf merkezlerinde gerçekleştirdiği sergilerle adını uluslararası düzeyde duyuran sanatçı, son çalışmaları olan Buz / Ice ve Aynaroz / Mount Athos ile büyük yankı uyandırdı. Pek çok kez Türkiye ve Balkanlarda, Köln Photokina’da, Perpignan Visa Pour L’Image (Fransa) ve FotoArt (Polonya) festivallerinde kişisel sergiler açtı. Kazandığı birçok ödülün yanısıra Türkiye’de yılın basın fotoğrafçısı ünvanına layık görülen Borovalı, Fujifilm tarafından Avrupa’da Euro-Press Award’a aday gösterildi. Ali Borovalı’nın Türkiye’de Khalkedon ve Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi’nden, Yunanistan’da Militos, Lambrakis Press ve Mount Athos Center’den yayımlanmış kitapları bulunmaktadır. 

*

“Sessizlik kendi fotoğraf sahnesini sarmalar. Yapıtlarına hakim olan yalnızlık, insanoğlunun bu büyük açmazı, aynı zamanda izleyicinin de yalnızlığıdır. Fotoğraf sanatçısı olarak Ali Borovalı, kelimelerini görsel olarak ifade edecek oysa ki bir auteur olarak konunun özüne varmak için gerekenden tek bir kelime fazla sarfetmeyecektir. Sesini yükseltmeyecek, uzun söylevler vermeyecektir. Cümle kurmasına yetecek kadar kelime, işte Ali Borovalı’nın fotoğrafçılığının belkemiği budur. Bir defasında Umberto Eco büyük yazarların okuyucularına okudukları metni kendilerinin de yazabileceği izlenimi verdiklerini söylemişti. Büyük bir fotoğrafçının da aynı şekilde tanımlanacağını düşünüyorum”.

Vasilis Pappas

Şair, ve sanat eleştirmeni

Previous EFSAD'da 15 Şubat - Yavuz KURTULUŞ Fotoğraf Gösterisi
Next EFSAD'da 1 Mart Cuma- Yasemen SOLAKOĞLU Fotoğraf Gösterisi

Yorum Yok

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir