EFSAD’da 24 OCAK Cuma -Ergün KARADAĞ Fotoğraf Gösterisi ve Söyleşi


EFSAD’ın 24 Ocak Cuma günkü konuğu belgesel fotoğraflar üreten Ergün KARADAĞ. Bizlerle 3 sunum paylaşacak olan KARADAĞ’ın kendi tarifiyle sunumlarının içerikleri şöyle:

1- KAPIMDAN,KAPI HALLERİ

Nöbet tuutuğum hastanede,gün içrisinde kapımdan gecen ,hastaların,hasta yakınlarının halleri,yasam mucadeleri,kapımın önündeki hallerini,yaşamdan bir kesit olarak sunmak istedim..

(hic bir fotoğraf ögesi acil bir vakaya ait değil ve hepsi kişilerin oluru ile sunulmuş,tamaıyla tubbı etik dahilinde çekilmiştir)

2-YÜZÜNÜN KARASI, ALNININ AKI..

Yer altı madeni ve yer altı kömür madencilerinin yaşama dair hikayesi..Çalıştıkları anlar,emekleri,yer altının bilinmeyen halleri..

3-BİR GÖÇ VE ARDINDA KALANLAR

Suriyeli göçmenlerin ,ülkeye ilk geliş hallerinden itibaren serüvenleri ve Kobani den kaçış halleri,sonrasında ise Kobani,’in savaş sonrası trajik hali..

Fotoğraf gösterilerimiz ücretsiz olup katılım için üyelik şartı aranmamaktadır. Tüm fotoğraf severleri bekliyoruz.

 

24 Ocak 2020 Cuma 19.00

Yer: Özdilek Sanat Merkezi 

 

Ergün KARADAĞ Kimdir?

Memur bir ailenin çoçuğu olmamdan dolayı neredeyse güzelim Anadolu’nun her yerini gezdim.

Her kaldığımız, yaşadığımız yeri ve insanları çok sevdim. Herkes  her yer hep belleğimde kaldı.Yapaylığı yaşadığımız insanlarda dostluklarımızda  o doğada hiç görmedim.her duygunun izi kaldı.

Tıp fakültesine girdiğim 1990 yılının ilk yarısında fotoğraf sevdam başladı. Ve her an da hep yanımda..

Öğrencilik yıllarımda  kurduğumuz karanlık odalarda, arttırdığımız üç beş kuruşla bir fotoğrafın baskısı esnasında  en büyük hazları yaşadık.Bir canlının doğum anı gibi kağıt üzerinde banyoda fotoğrafın oluşmaya başladığı anı izlemek kadar zevki nerdeyse başka bir şeylerde yaşamadık.

Yılların verdiği süreklilikle bir çok fotoğraf çalışmalarına katıldım.

Bir çok kişisel ve karma sergilerim oldu.Bazı fotoğraf sitelerinde editörlük ve köşe yazarlığım oldu.

Hep insanları ve yaşamlarının kesitlerini en derinden hissettim.Yalova depremi sonrası çalışmalar en yakın olarak Pakistan  özerk bölgesi Kashmir’deki  deprem sonrası bulunduğum görev, yaşananlar olarak farklı dünya ve duyguların olduğunu da tekrar ispatladı.,Pakistan depremi sonrası,bir kişisel sergiyle depremin yıkımını anlatmaya çalıştım.Bir çok foto belgesel çalışmalarına katıldım ve bu çalışmalarım da hala sürmekte.

Asla yaşanmışlıkları gizlemeyen yüzler ve üzerlerindeki yıllanmış çizgiler hep hayatın en canlı ve yakın tanıkları oldu bana.Fotograf anlayışımın da asıl temasını bundan dolayıda insan belirlemektedir.

Halen Şanlıurfa’da yaşamaktayım..

 

 

 

 

Previous EFSAD'da 17 OCAK Cuma -ZEKERİYYA AKBAŞ Fotoğraf Gösterisi ve Söyleşi
Next EFSAD 25. Yıl Yemeği - 7 Şubat Cuma

Yorum Yok

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir