EFSAD’da 28 Şubat Cuma – EFSAD SOKAK FOTOĞRAFÇILIĞI ATÖLYESİ Sunum ve Söyleşisi


1,5 yıllık bir çalışmanın ürünü olan ilk EFSAD sokak fotoğrafçılığı atölyesinin sergisi 22 Şubat‘ta açıldı. Sokak Fotoğrafçılığını benimsemiş 15 kişiden oluşan atölyede günlük hayattan, alıştığımız anların farklı bakış açılarıyla nasıl gözlemlendiğini anlatan fotoğraflar izleyeceğiz. Hilal Keskin‘in danışmanlığını yürüttüğü projenin sunumu “Sokaktan Hikayeler” ismiyle 28 Şubat’ta bizlerle buluşacak. Proje katılımcıları: Başak BARAK, Çiçek KIRAL, Emine ŞAHİN, Erhan ÜNLÜER, Fatma SAĞDIÇ, Feridun EVİRGEN, Füsun ERTUNÇ, Hasan YAMIK, Mediha ULUYAĞCI, Okan YILMAZ, Rıfat US, Sevindik APAYDIN, Sezen TIRMAN, Yasemin SEZER, Zehra YAVAŞ. 

 

Etkinliğimiz ücretsiz olup tüm fotoğraf severlere açıktır.

 

28 Şubat 2020 Cuma 19.00

Yer: Özdilek Sanat Merkezi 

 

Proje Danışmanı: Hilal Keskin

“Benim bu gördüklerimi kaydetmem lazım” dedim ve ilk fotoğraf makinemi aldım elime.

Başladığım ilk zamanlardan beri Sokak Fotoğrafı peşindeyim. Günlük hayatın karmaşasından sıradanlığı, ya da sıradışının halka karışıp gidişini izleyip kaydetmeye çalışıyorum.

Sergilerde yer aldım. Fotoğraf projelerim oldu, hala oluyor. Turkuaz Street Kolektif üyesiyim.

2 yıldır  gönüllü ve mutlu bir şekilde EFSAD Eğitim Birimi’ndeyim

EFSAD Sokak Fotoğrafçılığı Atölyesi’nde sergide yer alan 15 güzel insana danışmalık ettim.

Hepsini gönülden tebrik ediyorum.

 

Projenin Katılımcıları:

Başak Barak

1981 Gölcük doğumluyum. Anadolu Üniversitesi’nde öğretim üyesiyim. Sokak fotoğrafı çekmenin büyüsüne kapılanlardanım. Fotoğraf çekme serüveninin çok çok başlarında biri olarak bu atölye sayesinde neyi çekmekten keyif alacağımı bulmamda yardımcı olduğu ve bu projede bana da yer verdiği için Hilal Hocam’a çok teşekkür ederim. 

Çiçek KIRAL

1971 yılında Almanya’da dünyaya geldim. Hacettepe Üniversitesi İngilizce Dil Bilimi mezunuyum. Fotoğraf 2015 yılında ilk kameramı elime alıp bakacından merakla baktığım anda, hayatıma eşlik etmeye başladı. Sokak fotoğrafçılığında özellikle sis ve sis içerisinde insan manzaraları ilgimi çekiyor. Sis insanın doğa ile bütünleşen gizemini bana üzerinde çokça düşünebileceğim kurgularla sunuyor. Tek bir anı dondursam da karelerimde, kendi dünyamda her seferinde o an için farklı hikâyeler yazabiliyorum.

 

 

 

Emine ŞAHİN

1985, Eskişehir doğumlu. Ankara Üniversitesi Matematik bölümü mezunu. Eskişehir’de matematik öğretmeni olarak çalışmakta. Fotoğrafa çok küçük yaşlarda ilgi duymaya başladı. 2019  yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünden mezun oldu. Şuan üyesi olduğu EFSAD’ın 133.dönem mezunlarındandır. Özellikle son yıllarda Sokak fotoğrafçılığı üzerinde çalışmaktadır. Yansıma, gölge ve o an fotoğraf karelerini yakalamayı seviyor.

 

Erhan ÜNLÜER

1969 Eskişehir doğumluyum.

Eskişehir Anadolu Lisesi ve Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum.

Hayata ve sokağa objektiften bakmayı seviyorum.

 

Fatma SAĞDIÇ

1987 yılında Afyonkarahisar’da doğdum. 9 Eylül Üniversitesi matematik öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Milli eğitim bakanlığına bağlı bir ortaokulda görev yapıyorum. 2016 yolundan beri fotoğrafçılıkla ilgileniyorum. Fotoğrafla ilgilenmenin olaylara ve insanlara karşı farklı bir bakış açısı ve farkındalık kazandırdığına inanıyorum.

 

Feridun EVİRGEN

1962 doğumluyum. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirim özel sektörde Mali İşler Yöneticisi olarak çalışmaktayım. EFSAD 132 Dönem kursiyeri olarak fotoğraf yolculuğuna başladım. Sokakta keşfedilecek çok hikaye var. O nedenle, Sakın sonra çekerim deme o an tekrar gelmez…

 

Füsun ERTUNÇ

Merhaba Füsun ben.  Kamuda çalışıyorum.   Sokak fotoğrafçılığı neredeyse hiç bir şeyin kontrolümde  olmadığı  ve neredeyse her şeyin şansa , kararlı olmaya ve anı görme  ve yakalama yeteneğimize dayanan fotoğrafçılık türlerinden biri ve ben de bunu öğrenmeye çalışıyorum

 

Hasan YAMIK

1969 da İzmir de doğdum. Üniversite de çalışıyorum. Fotoğraf çekmeye EFSAD ile başladım . Fotoğrafla dünyaya başka bir gözle bakmak, anı yakalamak, detayları görmek heyecan verici ve keyifli. Sokak   fotoğrafı günlük yaşamı kayıt altına alan bir belge. Ayrıca sıradanlıklar içerisindeki farklıları görebilmek,  hayatın akışı içinde anı yakalamak ve saklamak sanırım sokak fotoğrafı ile mümkün böylece çevremde olanları daha iyi görebiliyorum. Çalışma grubumuz ile yaptığımız çekimler, geziler ve yürüyüşler ile elde edilen haz ise paha biçilemez. Bu çalışmada Hilal Keskin’ in çabası ve liderliği harika idi.

 

Mediha ULUYAĞCI

1959 Eskişehir doğumluyum. 1981 yılında Gazi Üniversitesi’nden mezun oldum. Emekliyim.

2005  yılından beri fotoğraf  çekmeye çalışıyorum,  çok keyif aldığım bir uğraşım oldu.

 

Okan YILMAZ

 

Rutin hayat döngüsü içerisinde nefes alma boşluklarım olarak görüyorum fotoğraf çektiğim zamanları. Fotoğraf, benim için kendimi ifade etmek için “bir yol”. Yaşama tutunmak için “bir araç”. Mutlu olmak için “bir neden”. Mümkün olsa yirmi dört saatimi fotoğraf için harcarım dedirtecek “bir tutku”. Diğer tüm sanat dallarında olduğu gibi nihai eserin biricik ve tatmin edici olmasının önemli olduğuna inanıyorum. Nihai esere ulaşma sürecinde gerektiğinde kurgusal çalışmanın, deneysel ve kreatif tekniklerin, çekim sonrası fotoğraf düzenlemelerinin tamamen sanatçının tercihi, tekniği ve ortaya koymak istediği tarzı ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Elbette, belgesel fotoğraf gibi özel bir tarzın,“doğrudan fotoğrafı” gerektirdiğini göz ardı etmiyor ve bu alanda yol almak isteyen arkadaşların fotoğraflarını beğenerek izliyorum. Kendi fotoğraflarımda çoğunlukla insan-mekan ilişkisini anlatmayı, kadrajımın kahramanları ile burun buruna olmayı, onların duygularını hissederek estetik kaygılarla fotoğrafa yansıtmayı seviyorum.

 

Mehmet Rıfat US

1957 doğumluyum. Emekliyim. Fotoğrafa katıldığım gezilerde anı ve manzara fotoğrafı çekerek başladım. Fotoğrafı hobi olarak yapıyorum. İyi seyirler diliyorum.

 

Sevindik APAYDIN

1970 Çanakkale doğumluyum. Evliyim, 2 kız çocuk babasıyım. 15 yıldır Eskişehir’de yaşıyorum. Aile Hekimi olarak çalışmaktayım 4 yıl önce EFSAD ‘da temel eğitim aldım. O günden bu yana daha profesyonel bir gözle fotoğraf çekmekteyim.Fotoğrafçılığa her yeni başlayan kişi gibi ilk başlarda ne bulursam çektim/çekmeye çalıştım.Kendimi biraz geliştirdikten sonra bu işle ciddi olarak ilgilenen çoğu kişi gibi kendiliğinden belli bir alana yönelme ihtiyacı duydum.Sokaktaki dinamizm, doğallık ve sürekli değişkenlik ilgimi çekti.O yüzden o gün bugündür sokaklardayım.

 

Sezen TIRMAN

1978 Eskişehir doğumluyum. Yolda yanıma aldığım araçların özümü yansıtabilmesini önemseyen bir mimarım.  Öz ile buluşma yolculuğu benimkisi. Yansımalar gibi gözle görüp, elle tutamadığın. Bu yönüyle hayal/geçici olanı ışıkla yazarak gerçek/kalıcı yapma hali gibi. Bu görme hali çok bireysel, hepimizin biricik olduğu gibi. Çok katmanlı yaşamın kendisi gibi. Araçlarımdan ikisi katmanları ana sığdıracak en etkili dil olan fotoğraf ve sokak. Bazen hızlanarak, bazen yavaşlayarak, bazen izleyerek devam ediyorum yoluma. Alfred Stieglitz’in dediği gibi “Kendi gerçeğimi arayarak ve daima onu beyan etmeye çalışarak.”

 

Yasemin SEZER

Ben Yasemin SEZER. 1984 Eskişehir doğumluyum. Dumlupınar Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. Sanayi ve Teknoloji Eskişehir İl Müdürlüğünde çalışmaktayım. Hobi amaçlı fotoğraf çeken biri olarak sokak fotoğrafçılığı benim açımdan heyecan verici bir deneyim oldu ve çektiğim fotoğrafları sergilemekten çok büyük mutluluk duymaktayım.

 

Zehra YAVAŞ

1988 baharında, İstanbul’un Kadıköy’ünde doğdum. 10 yıldır İngilizce öğretmeni 7 yıldır fotoğraf tutkunu, 2 yıldır Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünde öğrenciyim. 2013’te başlayan fotoğraf serüvenim son yıllarda daha çok sokaklarda,  gölgelerin peşinde, ışığın izinde devam ediyor. Sokaklar capcanlı, her insan bir renk, her zerrede var olan o kendine has geometri büyüleyici! Gözümüzün önünde olup biten sıradan hayatı vizörden izlemek bambaşka bi dünyaya kapı açmak gibi. Sokak fotoğrafı her an  hayretimi artırıyor.

 

Sunumdan bir kaç kare;

 

 

Previous EFSAD'da 21 Şubat Cuma -Zehra YAVAŞ Fotoğraf Gösterisi ve Söyleşi
Next 25 Yaşındaki EFSAD'da Yeni Yönetim Görev Dağılımı Yapıldı

Yorum Yok

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir