EFSAD’da 30 Mart Cuma – Gülbin ÖZDAMAR AKARÇAY Fotoğraf Gösteri ve Söyleşisi


Sadece kadın fotoğrafçılara yer verdiğimiz Mart ayı etkinliklerimize EFSAD’ın bir dönem başkanlığını da yürütmüş olan ESOGÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı bölümü öğretim üyesi  Doç.Dr. Gülbin ÖZDAMAR AKARÇAY ile devam ediyoruz. AKARÇAY bizlerle Toronto’da yapmış olduğu “Benim mahallem/My Neigbourhood”  adlı projesini paylaşacak. AKARÇAY’ın yaptığı çalışma kendi cümleleriyle şöyle;

“Göçmek ve hiç bilmediğin diyarlara gidip bir parçası olmaya çalışmak çok zordur. Ancak insanın güçlü özgürlüğüne tanık olmak ve kimliğiyle barışık ve huzurlu yaşamanın mutluluğunu gözlemlemek her göçene kısmet olmaz. Toronto’da yaşadığım mahalle işte tam da bu yalnız ve çılgın özgürlüğün bir temsili gibiydi. Kısa sureli bir göçmen olarak benim tanık olduklarım, zaman zaman fotoğraflarıma yansıdı ama çoğu zaman hafızamda kaldı. Çünkü dünyada milyarlarca fotoğraf üretiliyor ve ben bazen sadece gözlerimle gönlüme fotoğraf çekiyorum. EFSAD ile paylaşacağım kısmı ise unutmak istemediğim için hafızama kazınsın diye çektiklerim.”

 

Fotoğraf gösterilerimizin tamamı ücretsiz olup katılım için üyelik şartı aranmamaktadır.Tüm fotoğraf severleri bekliyoruz.

30 Mart 2018 Cuma 19:00

Özdilek Sanat Merkezi (Kanatlı AVM arkası)

 

Biyografi

Gülbin Özdamar Akarçay, gazetecilik alanında yüksek lisans ve doktora yapmıştır. Bitirme projesi “Mahpusun Yüzleri”, 2002’de IFSAK Fotoğraf Günleri’nde sergilenmiştir. Prag’daki The Academy of Performing Arts, Film and TV School (FAMU), Department of Still Photography’de 2006 yılında eğitim görmüştür. Küratörlüğünü yaptığı Intimate Revolt sergisi, FAMU, Litvanya ve Çek Cumhuriyeti kültür bakanlıklarından destek almıştır. 10 ülkeden 10 kadın fotoğrafçının self portrelerinden oluşan sergi, başta Çek Cumhuriyeti olmak üzere, Litvanya, Slovenya ve Türkiye’de sergilenmiştir. Akarçay, “My selfreflexive Diary: The Balkans (2017)”, “Mahpusun Yuzleri (2002)”, “Maticni’nin Çocukları (2008)”. “Narodni DIvadlo (2008)” olmak üzere kişisel sergiler açmış, “66-II”, “Spirit Of Prague”, “Six Czech School Photography”, “Yaşayan Kadınlar, Self-Portre”, “Üretim Bandı” gibi karma sergilere katılmıştır. World Press Photo’nun 2002-2004 tarihleri arasında Türkiye’de düzenlediği seminerlere seçilmiştir. “Matici’nin Çocukları” foto röportaj çalışması WPPH’nin dergisinde ve ‘Photojournale Connections Across A Human Planet’ adlı kitapta yayınlanmıştır. 2011 yılında kadına ve çocuğa yönelik şiddete karşı projeler üreten Yaşayan Kadınlar Fotoğraf Grubu’nu kurmuştur. Çeşitli dergilerde, derleme kitaplarda yazıları bulunmaktadır. Görsel sosyoloji ve etnografi, kültürlerarası iletişim, yeni medya ve fotoğraf alanlarında akademik çalışmalar yürütmektedir. 2016-2017 yılları arasında Toronto Üniversitesi Etnografi Merkezi’nde, çeşitli etnik ve dinsel habitustan gelen, Türkiye’den Toronto’ya göç etmiş ve çapraz evlilik yapmış aileler üzerine odaklandığı bir araştırma gerçekleştirmiştir.

 

 

Previous Temel Fotoğrafçılık Semineri – Yeni Dönem
Next e-Sergi - "BİR SES VER" Fotoğraf Projesi

Yorum Yok

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir