EFSAD’da 4 Mayıs Cuma – Selma DEMİRKOL ve Sema DEMİRKOL Fotoğraf Gösterisi


EFSAD’ ın 4 Mayıs Cuma günü konukları Mersin’den İki fotoğrafçı kardeş  Selma DEMİRKOL, Sema DEMİRKOL. DEMİRKOL kardeşler dört farklı gösteriyi bizimle paylaşacaklar.  Selma DEMİRKOL bizimle“Antyeshti (Ölü Yakma)” ve “Hindistan Beni Çağırdı” isimli iki gösteri paylaşacak. DEMİRKOL‘un kendi cümleleriyle;

Güney Asya’da bulunan, kültürel zenginliğiyle nam salmış, ilginç gelenekleri, ölü yakma ritüelleri ile en çok merak edilen ülke Hindistan.

Ülkeye adım attığınız anda bambaşka duygularla doluyorsunuz. Hem incelemek hem yaşamak hem de fotoğraflamak. İnsanları, tarihi yapıları, kültürleri , güzellikleri, hikayeleri sizi etkiliyor.

İlginç giyim ve yaşam tarzlarını fotoğraflarla anlatmaya çalıştığım iki farklı sunum izleyeceksiniz. Hinduların ölü yakma kremasyon törenleri, ölünün ruhunun öteki dünyaya iyi uğurlanmasını amaçlar. Ben de bu töreni sizlere fotoğraflarla anlatmaya çalıştım.

”Hindistan Beni Çağırdı” belki sizleri de çağırır.

Sema DEMİRKOL,  “Aşk ve Tutkunun Dansı TANGO “ gösterisini anlatırken;

“Tango , ele geçirilemeyenler arasında sessiz bir kavga..

Beraber bir tuzağın koynuna düşmeyi isteyen  ve bunu ilk kimin söyleyeceğini yoklayan bir kadınla adamın dansı..

Çok korkan ama belli etmeyen iki kişinin birbirine meydan okuması..

“Sevdim de vermediler” ağlaşması değil” Ben seni hiç sevmedim yalanı..” diyor.

Sema DEMİRKOL’un  “Ladin’in Türküsü” gösterisinde 2000 yıllık bir geçmişi olan ağacın ,usta eller sayesinde ince ince nakış işler gibi saz haline gelmesini izleyeceğiz.

 

Fotoğraf gösterilerimizin tamamı ücretsiz olup katılım için üyelik şartı aranmamaktadır.Tüm fotoğraf severleri bekliyoruz.

 

4 Mayıs 2018 Cuma 19:00

 

 

 

 SELMA DEMİRKOL

    Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfında gönüllü (TEGV).2012 yılında Mersin Olba Fotoğraf Derneğinde temel eğitim seminerine katıldı.2016 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünü bitirdi.Mersin Olba Fotoğraf Derneği ‘n de iki dönem Yönetim Kurulu üyesi aynı zaman da eğitim kadrosunda yeralmakta.

Ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliği yaptı ayrıca TFSF temsilcisi

  2014 ”Panorama Mersin” ,2017 “Keşanlı Ali Destanı”,2018″Anka Üreten Kadın Derneği ile ortak proje ile sergilere imza attı. Panorama Mersin çeşitli illerde sergilendi aynı zamanda bu isimde bir fotoğraf albümü oluşturuldu..

2014 yılında Global Photographic Union  GPU CR1

2015 yılında”Artıst Fıap”(Afıap)

2015 yılında GPU Aphrodite ünvanlarını aldı.

2016  Fıap kataloğunda fotoğrafı yayımlandı.

2017 “Fotoğrafımızda 1960 tan Günümüze” adlı kitapta yer aldı.(Kitabın ortaya çıkmasında ekip ile birlikte çalıştı)

 

      Tutku,sevgi  ve özlem, anlatmak istediğiniz herşeydir fotoğraf..Kendinizi  bu büyülü dünyaya bırakın  ve zamanı unutun…Fotoğraf aşktır,sevdadır,umuttur,hayatı paylaşmaktır.Kimi zaman sahip olmak istediklerinizi gösterir kimi zaman kaybettiklerinizi hatırlatır.Herşey, gözünüzün gördüğü, parmağınızın dokunduğu bir küçücük düğmeyle başlar.İçine girersiniz o yaşamın,o kişinin hayatını anlatırsınız.Bazen bir çocuğun gülücüğü bazen de yaşamın zorluğunu derin izlerle yüzüne yansıtmış bir teyzenin hüznünü görürsünüz kadrajınızda.Kendinizi unutursunuz, o anı en iyi, en güzel nasıl ölümsüzleştiririm diye düşünürsünüz..Bazen bir çiçek fotoğraflamak istersiniz bazen de özgürlüğe kanat çırpan kuşları…

      Fotoğraf;doğayı yeniden yorumlamak,güzele ulaşmak,değişik teknikler denemek,özgürce anlatmak,geçmişi geleceğe aktarmaktır bazen..Belgelemek,anı yakalamak,biriktirmek,duyguları anlatmak demektir bazen de.. Fotoğraf emek isteyen ,gönül gözüyle görülen  gizemli bir dünyadır..

     Fotoğraf hayattır..

     Hayatın zorluklarını unutmak ,hayatınıza renk katmak ,mutlu olmak,bakış açınızı değiştirmek  için fotoğraf çekin…Aslında fotoğraf çekmek için sebep aramanıza gerek yok ….

     Fotoğraf hayatın kendisidir.Gönül gözüdür.Gönülden bakabilmektir..

     SEMA DEMİRKOL

Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’n den mezun oldu.Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’n da (TEGV) gönüllü olarak çalıştı.

2011 yılında henüz bir fotoğraf makinesi olmadan Mersin Olba Fotoğraf Derneği’n de başladığı fotoğraf eğitimine ağabeyinin kendisine doğum günün de hediye etmiş olduğu  Nikon D 90 ile devam etti.Böylece bu büyülü dünyanın kapıları kendisine açılmış oldu.Büyük bir hevesle başlamış olduğu fotoğraf yolculuğunda;

MOF 2013 2.Uluslararası Fotoğraf Yarışmasında Fiap Best Author oldu.

Katıldığı Uluslararası fotoğraf yarışmaları sonucunda 2014 yılında ilk ünvanı olan GPU CR1’i aldı.Çalışmalarını daha ileri götürerek 2015 yılında GPU APHRODİTE ve AFIAP ünvanlarını aldı.

  2014 ”Panorama Mersin” ,2017 “Keşanlı Ali Destanı”,2018″Anka Üreten Kadın Derneği ile ortak proje ile sergilere imza attı.Panorama Mersin çeşitli illerde sergilendi aynı zamanda bu isimde bir fotoğraf albümü oluşturuldu..

2015 yılında Naciye Suman Uluslararası Fotoğraf Yarışmasında ilk jüri üyeliğini yaptı.

2016 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünü bitirdi.

2016 yılında fotoğrafı TFSF Doğa Bienali Türkiye Kupasına seçildi

2012-2016 yıllarında Mersin Olba Fotoğraf Derneği nin arşivlerini düzenledi

2017 yılında “Fotoğrafımızda 1960’tan Günümüze” adlı kitapta yer aldı.( Kitabın oluşmasında ki beş kişilik ekipten biri olarak çalıştı.)

Sema için Fotoğraf;

Nasıl desem..Yaşama sevincim,yaşamın ve yaşanılan anlarımın ispatıdır.Kana kana içilen su, narin bir kelebeğin kanadındaki mutluluktur.

Küçük bir çocuğun gülümsemesi,sıcacık bir ekmek kokusudur.

Kısacası Fotoğraf ;Hayatın yansımasıdır ayna misali…

Mutlu olmak için tek yapmanız gereken şey makinenizi elinize almak ve deklanşöre korkusuzca basmanızdır…

 

Previous EFSAD'da 27 Nisan Cuma - Barış Kerim CESUR Fotoğraf Gösterisi
Next EFSAD'da 11 Mayıs Cuma - Gültekin ÇİZGEN Fotoğraf Gösterisi

Yorum Yok

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir