EFSAD’da 8 Mart Fotoğraf Gösterisi – “Bir Ses Ver” Fotoğraf Grubu – “Bir İnsan, Bin Masal”


Sadece kadın fotoğrafçılara ayırdığımız Mart ayının ikinci gösterisi EFSAD’lı kadın fotoğrafçılardan oluşan “Bir Ses Ver” fotoğraf grubu.  Bundan üç yıl önce EFSAD ile yola çıkan ve halen beraber çalışan grup ilk olarak kavramsal çalışmalarıyla eserlerini duyurmaya başladı. İkinci çalışma dönemlerinde “Sade” isimli gösterileri ile az çoktur mantığını işleyen minimalist bir yaklaşımla fotoğraf severlerle buluştu. Üçüncü yıllarında ise “İnsanı farklı hallerde fotoğraflamak” onlar için kaçınılmaz oldu.  Böylece 2019 yılında “Bir Ses Ver” fotoğraf ekibi, kameralarını fotoğraf sanatının kalbini oluşturduğunu söyleyebileceğimiz insana çevirdi. Proje danışmanlığını Birol Kayrak’ın yaptığı “Bir İnsan, Bin Masal” projesi bu çalışmanın ürünü oldu.

Etkinlik herkese açık olup ücretsizdir.

8 Mart Cuma 18:45 Özdilek Sanat Merkezi

Grup yaptıkları projeyi şöyle ifade ediyor:

İnsanlar, insanlarımız. Kâh kendimiz kadar bize yakın kâh henüz tanışmadığımız biri kadar bize uzak. Hepimiz bu dünyanın bir mahkûmu. Duygularımız iyisi ve kötüsüyle birbirine karışmış ve ruhlarımıza sinmiş, farkında olmadan hem kendimizi hem de en yabancı olduğumuzu ağırlıyoruz soluduğumuz her nefeste. 

Yaşamak kimine bir tüy kadar hafif, kimine beton kadar ağır, kimi parmaklarının ucunda sekiyor, kimi gözünü bile açamıyor. Irk ırk, toplum toplum, komşu komşu, aile aile ve tek tek dağılmışız dünyamıza. Uzaktan yakından geçiyoruz her gün birbirimizin yanından. Geçiyoruz da bir an bakışlarımız birbirine değdiğinde ne görüyoruz? Bir şey görüyor muyuz yoksa sadece birbirimize bakıyor muyuz? 

Fotoğraf sanatı işte bu noktada ruhlarımızı öyle besliyor ki, büyüsüne bir kez kapıldınız mı kopamıyorsunuz, hatta doyamıyorsunuz. Sadece bakmayı değil, baktığında görmeyi kendine görev edinmiş fotoğrafçı artık kendi için yaşamıyor. Her daim gördüğünü, hissettiğini, keşfettiğini ve kadrajında yakaladığı anı daha çok göze ve gönüle sunmak için çabalıyor.

İnsanlarımızın iç dünyalarına birkaç pencereden bakmaya çalıştığımız bu keyifli çalışmalarımızı siz fotoğraf severlere sunarken, bu zenginliği daha da fazla keşfetme gerekliliğini, kendimizi ve çevremizde yaşayan insanları tanıma sürecinde önemsediğimizi dile getirmek istiyoruz. 

Ebru İŞAL BAYSAN

Fotoğraf Gösterisi: “Eidos”

İlk fotoğraf eğitimimi ortaokul yıllarında aldıktan sonra 2004 yılında EFSAD dan aldığım eğitimim ile fotoğraf artık yaşamımda açılan büyük bir pencere oldu. EFSAD bünyesinde ki projelerde fotoğraf gösterilerine ve sergilere katılma fırsatı buldum. Bunlar haricinde kişisel projelerim ile fotoğrafın içersinde olmaya devam ettim. Bu serüven üç yıl önce ”bir ses ver ” fotoğraf grubunun kurulması ile birlikte ”İçimdeki Ben” ,” Zelal” projelerimle gruba katılma fırsatı buldum. Grubumuz büyük bir heyecanla bu yıl da zor olduğu kadar zevkli yeni projesi BİR İNSAN BİN MASAL gösterimini hazırladı. Projeye bende EIDOS isimli projemle görünen yüz değil , bu yüzün arkasındaki manaya, hakikate dikkat çekmek istedim , söylenenden daha fazlasını anlamamız için bakmamızın yeterli olduğunu ve yüzümüzdeki çizgilerimizin…karakterlerimizin şifresi, duygularımızın deşifresi, geçmişimizin en yakın şahidi olduğunu düşündüm.

Ayşe Güzin ÖZLÜ

Fotoğraf Gösterisi: Ruhun Ben Hali

Fotoğraf merakım EFSAD’da aldığım eğitimle başladı. Fotoğrafta anı yaşamayı çok sevdim. Ben olmayı bana daha yakın olmayı gördüm. Efsad “Bir Ses Ver” fotoğraf grubu ile bu yılda dahil olmak üzere üçüncü projemi gerçekleştirdim. Portre çalıştığım projede başka ruh hallerinden kendi ruhuma baktım. bazen bir masalda yaşayan ruhumun gerçek dünyaya nasıl yansıdığına baktım.

Ayrıca mucizenin içinden çıkan o harika serüveni “insanı” en başından sonuna kadar tekrar ve tekrar yaşamak için doğum fotoğrafçılığı sertifikamı aldım. İlk fotoğrafladığım kızımın doğum öncesi ve doğum sonrasıydı. İlk doğum fotoğrafçılığı deneyimimi torunumla yaşamak tarif edilemez bir mutluluk oldu.

Elif CANARSLAN


Fotoğraf Gösterisi: “Benler”
Fotoğraf makinesini sağ elimle tutup, sol  avuç içimde objektifi kavramanın o güzel heyecanını 2014 yılının ocak ayı sonunda yaşadım..  Yaşadığım mutluluğu ve heyecanı devam ettirmek için, 2014 Mart ayında Eskişehir Fotoğraf Sanat Derneği tarafından verilen eğitim seminerlerinde aldım soluğu.. İYİ ki o ilk soluğu, EFSAD ın birbirinden değerli hocalarından almışım.

“Bir Ses Ver” fotoğraf grubu içerisinde; 2017 yılında kavramsal çalışmalarımda  ‘’ZEN’’ isimli portfölyem ile,  Salınan etekleriyle; söylenmemiş duygularını fermuar ile beynin arasında değil, göğüs kafesinde ki mihrabında saklayandır KADIN dır dedim fotograflarımda.

2018 Yılında; ‘’…. saklanmakla, görünmek  / konuşmakla, susmak / hayalle, gerçek arası ….. bilinmezlikler arası bir diyarda ARAF tayım’’ diyerek bastım deklanşöre.

2019 bu yıl ki fotoğraflarımda  ‘’Toplum hayatı için, zihnimize zorunlu seçimlik olarak yüklenen emanet ruhlara inat, içimizde ki BEN leri yaşayabilmek’’ diyerek, kendi içimdeki o yerinde duramayan ve hiç büyümeyen 22 yaşındaki ruhu yansıtmaya çalıştım sizlerle.

Fotoğraf için  bakmakla, görmek arasında ki fark denilse de bence fotoğraf; baktığın yerde ruhuna  ait birşeyleri gördüğün anda denklanşöre basmaktır..

Semra BAYAR

Fotoğraf Gösterisi: “Mahalle”.

Zamanın şeyleri değiştiren, bozan, yokeden gücüne karşı koyabilmek adına (anlamı olan ya da) anlam yüklediğim görüntüleri kaydetmek ile başladı fotoğraf yolculuğum. ‘’Güzel ‘fotoğraftan iyi fotoğrafa doğru evrilen bir yolculuk bu. Biraz anlama biraz da anlatma çabası ile birlikte…

Semra Bayar, Mahalle adını verdiği fotoğraf sunumu için şunları söylüyor ;
‘’Kapıların önünde yaşanan rengarenk bir hayatın arasında dolaşıyorum…. Bilmecelerle dolu yokluk, yoksulluk, neşe, hüzün dolu bir hayatın mahallesinde… Ne tam olarak içinde ne büsbütün dışında yeterince yakın, yeterince uzak…’’

Çiçek KIRAL

Fotoğraf Gösterisi: “Her Daim Kadın”

Fotoğraf tutkum yıllar öncesine dayanmakta fakat 2015 yılında EFSAD fotoğraf derneğinin 121. Dönem kursiyerliğinden bu tutkum sonra daha farklı bir hal aldı. Farklı bakmaya ve görmeye başladım. Bu süreçte öncelikle yakın çekim ve sonrasında konusunu doğadan ve insandan alan fotoğraflar şekillendi makinamda. Son üç yıldır “Bir Ses Ver “fotoğraf grubu ile çalışmalarımı sürdürmekteyim ve bundan çok keyif alıyorum. Bu yıl portre çalıştık arkadaşlarımla birlikte. Portre fotoğrafçılığının kolay ve zor yanlarını keşfetme imkânım oldu. Işık kullanımı konusunda daha ayrıntılı bilgiye ulaştım. Daha da heyecan verici olan insanlarla olan iletişim becerimin artışı oldu. Kamera karşısında modellerimin yaşadıkları ilk andaki gerginliğin, heyecanın ve kaygının nasıl silinebildiğini gördüm kadrajlarımda. Gelecekteki projeler için yeni fikirler geliştirmemi kolaylaştırdı bu yılki çalışma.

Hilal Keskin ÖZAY

Fotoğraf Gösterisi: “Hesaplaşma”

2013’te İfsak’ta başlayan fotoğraf yolculuğum hiç bitmeyen bir tutkuyla devam edip gidiyor. Efsad’la 2017 yılında tanıştığım Efsad ailesinin içinde mutlulukla yer alıyorum. 2 yıldır “Bir Ses Ver” fotoğraf grubuna dahil olarak proje çalışıyorum. Portre çalıştığımız projede insanın günlük hayatında kendisiyle bazen çeliştiği, bazen barıştığı ve aslında hep içerideki benle hesaplaştığı anları fotoğraf dilinde oto portrelerimle ifade etmek istedim.

Previous Temel Fotoğrafçılık Semineri - Yeni Dönem
Next EFSAD'da 15 Mart Cuma- Hatice AKGÜL YALIMKILINÇ Fotoğraf Gösterisi

Yorum Yok

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir