EFSAD’da 8 Şubat – Erkan BALK Fotoğraf Gösterisi


EFSAD’ın 8 Şubat Cuma günkü konuğu EFSAD’dan değerli fotoğrafçı Erkan BALK. Sanatçı “Nehirlerden Okyanuslara” isimli gösterisiyle sualtı dünyasının gizemli yolculuğuna çıkaracak bizleri.

Fotoğraf gösterilerimiz ücretsiz olup katılım için üyelik şartı aranmamaktadır. Tüm fotoğraf severleri bekliyoruz.

8 Şubat 2019 Cuma 18:45

Yer: Özdilek Sanat Merkezi 

Erkan BALK Kimdir?

        Sualtı dünyasına olan ilgisi  küçük yaşlarda başladı. Sualtının büyülü dünyası ve gizemi 2005 yılında tüplü dalışa başlamasına vesile oldu. Fotoğraf merakı da küçük yaşlarda analog fotoğraf makinalarıyla başlayan Erkan ilk temel eğitimini de 2005 yılında EFSAD’da aldı. 2006 yılında aldığı ilk sualtı kompakt fotoğraf makinasıyla sualtı fotoğrafçılığı macerasına adımını attı. 2006 yılında  Eskişehir de sualtı  fotoğrafçılığını yaygınlaştırmak için ESGAM (Eskişehir Sualtı Görüntüleme ve Araştırma Merkezi) adında bir merkez kurdu.

ÇALIŞMALARI

ESGAM olarak alanında uzman dünyaca ün kazanmış sualtı fotoğraf sanatçılarını Eskişehir de buluşturarak üniversitelerde ve çeşitli kurumlarda eğitim, konferans, workshop, fotoğraf gösterileri ve sergiler gerçekleştirdi.

2011 yılında Eskişehir Çifteler ilçesinde ‘Sakaryabaşı projesi’ ismiyle dalış turizmi ve sualtı araştırmaları kapsamında proje gerçekleştirdi. Söz konusu proje ile bölgeyi ulusal ve uluslar arası dalış turizmine kazandıran Erkan, bununla beraber kurumlar ile bir çok bilimsel çalışmalara da imza atarak, Sakarya nehrinin doğuşundaki sualtına dair bütün gizemi gün yüzüne çıkarmayı başardı.

Sakaryabaşı projesi kapsamında;

Atlas dergisinde kapak konusu olarak 17 sayfa yazısı, TSSF Deniz magazin dergisinde fotoğraf ve yazısı, 12 araştırmacı yazarın arasında yer aldığı Derinlerin Sırrı adlı kitapta sualtı fotoğrafları ve yazısı ile yer aldı. Sakaryabaşı’nda çektiği sualtı kısa tanıtım filmi Eskişehir Valiliği aracılığı ile Almanya Berlin uluslararası turizm fuarında gösterildi. Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Erciyes Üniversitelerinde proje ile ilgili sunum ve seminerler verdi. Bunların dışında ulusal ve uluslararası gazeteler, dergiler ve sosyal medyada birçok kez haberleri yer aldı.

2013 yılında TRT Mavi Tutku ekibiyle çektiği Bozkırın Mavisi isimli belgeseli hazırladı. CNN Türk Yeşil Doğa programı katkılarıyla Sakaryabaşı ile ilgili program yaptı. TRT Mavi Tutku ekibiyle Sivas Gürün Gökpınar’da bir bölümlük belgesel çekti. Bunların dışında bir çok uzun metraj film, klip ve belgesellerin sualtı çekimlerinde görev aldı.

2016 yılında özel bir firmanın düzenlediği yarışmada, Canon Doğa kategorisinde hazırladığı kısa filmi 1.lik  ve jüri en iyi film ödüllerini kazandı. Yaşayan Marmara Festivalinde videosu 1.lik ödülü aldı. Bunların dışında fotoğrafları TFSF ve TSSF onaylı bir çok yarışmada Ödül ler ve dereceler almıştır. 

Bilimsel çalışmalarda; 

2014 yılında Ege Bölgesi’nde (Menderes) Su izleme projesinde sualtı görüntüleme ve örnekleme yaparak projede yer aldı. 2016 yılında Türkiye İç sularında (Sivas, Kayseri, Afyon, Eskişehir) ESOGU Biyoloji bölümü ile çalışmalar yaptı. 2016 SEAB Uluslararası 2.Avrasya Bioçeşitllilik Sempozyumun da  “Silent Inhabits of Freshwater” başlıklı sergi açtı. 

2016 “Biyolojik Çeşitlilik: Avrupa ve Türkiye” Söyleşin de fotoğraf sergisi açtı. 2016  Mersin Gilindire Mağarası tanıtım belgeseli çalışmasında yer aldı.

         Erkan BALK, evli ve bir çocuk babasıdır. Şu an TEI/TUSAŞ motor sanayinde çalışmaktadır. Sualtı fotoğrafçılığına da profesyonel olarak devam etmektedir.

Previous Temel Fotoğrafçılık Semineri - Yeni Dönem
Next EFSAD'da 15 Şubat - Yavuz KURTULUŞ Fotoğraf Gösterisi

Yorum Yok

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir