Fotoğraf Temel Eğitim Seminerlerimiz


EFSAD 143. DÖNEM

TEMEL SEVİYE FOTOĞRAF SEMİNERİ PROGRAMI

EFSAD – Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği

Üniversite Caddesi Önalgil Apartmanı No:67

(Anadolu Üniversitesi Tramvay Durağı Arkası)

Eskişehir

Bilgi ve Kayıt İçin Telefon: 0 222 33047770 543 2633723 

2 NİSAN 2019 Salı 1900 – 2100 FOTOĞRAF MAKİNALARI/OBJEKTİFLER Mehmet Baysan
4 NİSAN 2019 Perşembe 1900 – 2100 ESTETİK Faruk Atalayer
9 NİSAN 2019 Salı 1900 – 2100 IŞIK ve KOMPOZİSYON Alper Elitok
11 NİSAN 2019 Perşembe 1900 – 2100 POZLAMA VE KONTROL SİSTEMLERİ Hilal Keskin Özay
13 NİSAN 2019 Cumartesi 1000 – 1200 DIŞ ÇEKİM UYGULAMA EFSAD Uygulayıcıları
16 NİSAN 2019 Salı 1900 – 2100 DİJİTAL FOTOĞRAF İŞLEME TEKNİKLERİ Gökhan Deniz Dinçer
18 NİSAN 2019 Perşembe 1900 – 2100 FOTOĞRAF DEĞERLENDİRME     

*Derse gelirken fotoğraf getirilecek.

Birol Kayrak
Öğretim Elemanları ve Uygulayıcılar:  Dr. Öğr. Üyesi Faruk ATALAYER, Birol KAYRAK, Kadir İSTİFÇİ, Alper ELİTOK, Mehmet BAYSAN, Öğr.Gör. Gökhan Deniz DİNÇER, Hilal Keskin ÖZAY, Doç. Dr. Özer GÖK, Evren YILMAZ, Murat Önen, Semra BAYAR, Şükran TATLIDİL, Murat CELEP, Elif CANARSLAN

Fotoğraf Makineleri ve Objektifler : Fotoğraf makinelerinin belirleyici özellikleri. Teknik özelliklerine ve kullanım amaçlarına göre fotoğraf makineleri, Fotoğrafçılıkta kullanılan optik sistemin belirleyici özellikleri. Objektifler, türleri ve kullanım alanları.

Estetik: Estetik bilgi ve fotoğrafik bilgi, Görsel estetik, görme, tasarlama ve kompoze etme, Çerçeveleme ve çerçevelemenin belirleyici ilkeleri.

Işık ve Kompozisyon : Temel kompozisyon kuralları, altın oran, ışık kullanımı.

Pozlama ve Kontrol Sistemleri : Pozlama nedir ve nasıl gerçekleşir, Diyafram ve örtücü sistemleri, Diyafram – örtücü ilişkisi. Makine çekim modları (T,A,M,P), Beyaz ayarı, Netlik ve netlik taşıma, Poz ölçüm modları. Netleme sistemi, Alan derinliği, Örtücü hızı ve netlik.

Dış Çekim Uygulama: Fotoğraf makinesi tutuşu, doğru pozlama ve farklı pozlama değerleri, hareketli konu ve farklı örtücü değerlerinde çekim, görüntüyü kontrol etmek, aydınlatma, nesnelerin çerçeve içine yerleştirilmesi.

Dijital Fotoğraf Temel İşleme Teknikleri : Analogtan sayısal görüntüye, sayısal fotoğraf makinelerinin belirleyici özellikleri, sayısal fotoğrafçılığın temel kavramları, çarpan faktörü, dosya türleri, depolama, Sensör bakımı. Renk, Işık, Kontrast keskinlik gibi temel unsurların kontrolü, ebat ve dosya boyutu değiştirme, Döndürme, fotoğraf üzerine, resim ve metin ekleme, çerçeve yapma, noise giderme vb. temel düzenleme konuları.

Fotoğraf Değerlendirme*: Dış çekim uygulama dersi sonrası çekilen fotoğraflar uzman eşliğinde değerlendirilecektir. Bunun için katılımcının çektiği fotoğraflardan beş tanesini Fotoğraf Değerlendirme dersine gelirken yanında getirmesi beklenir. Değerlendirmede katılımcının fotoğrafları genel fotoğraf estetik kurallarına göre yorumlanacak kendisini geliştirmesi için yönlendirilecektir. Bu yorumlar çerçevesinde katılımcı  çekimlerine devam etmekte ve çektiği fotoğrafları gösteri için EFSAD’a teslim etmektedir.

* Bu derste ilgili seminer dönemine atanacak danışman seminer katılımcıları ile tanıştırılır. 3 ay sürecek proje konusu seminer katılımcıları ile paylaşılır. Danışman eşliğinde 3 ay boyunca yürütülecek fotoğraf projesi için iletişim ortamı kurulur.

Sertifika Töreni ve Sunum: Eğitimin tamamlanmasından 3 hafta sonra katılımcılara törenle sertifikaları verilmektedir. Tören öncesi EFSAD’daki konuklara katılımcıların dış çekimde ve sonrasında çektikleri fotoğraflardan gösteri sunumu yapılmaktadır.

Proje: Seminer katılımcıları kendilerine atanan proje danışmanı eşliğinde 3 ay boyunca çekimlere devam edeceklerdir. Sürenin sonunda proje danışmanına gelen fotoğraflardan bir seçki oluşturulacaktır.  Katılımcılardan seçilen fotoğraflar EFSAD e-Sergi sayfasında yer verilecektir. Seminer dönemi katılımcılarından seçilen fotoğrafını isteyenler baskı alacak ve dernek binasında 1 ay boyunca sergilenecektir.

Previous Fotoğraf Sergisi - "Bizi Rahat Bırakın"
Next Fotoğraf Gösterisi - Evrim BAYMAN