Luc Vangindertael

What can you tell us about yourself? Bize kendinizden bahseder misiniz?
I am a retired economist, living with my wife in the suburbs of the university town of Leuven (Belgium). Apart from photography I am a gardener and a music lover. Eşimle beraber Belçika’nın üniversite şehri Leuven’in   banliyösünde yaşayan emekli bir ekonomistim. Fotoğrafçılığımın dışında bir bahçıvan ve müzisyenim.

Basitçe, gelişmek istediğiniz konu ile ilgili olarak tutkulu olmalısınız. Daha derinlere indikçe, vizyonunuzu daha iyi anlatabileceksiniz.

How and when did you start taking photographs?  Ne zaman ve nasıl fotoğraf çekmeye başladınız? 
I bought my first SLR in 1967, a Nikkormat with 3 primes, 28, 50 and 135 mm, all manual of course, and so and excellent learning path. I learned by doing, never had any formal training.

In 1970 I was on a 6 months assignment in Japan during the Osaka World exhibition. That period was one of intense shooting. Architecture and people were obviously prime subjects. Probably my interest in these subjects started there.

During the seventies, eighties and nineties photographing had become secondary, really limited to family and holiday pictures. My interest turned away from photography to an older love: music, more specific blues and rock. That came to an end in 2014 when the band stopped. I sold my guitars and acquired a system camera, the Olympus EM5 and some glass. That allowed me to make pretty decent pics on our numerous architecture and art trips.

İlk SLR makinam Nikkormat’ı 1967 yılında mükemmel bir öğrenme ortamı sayılan, manuel, 3ü de  prime  olan 28, 50 ve 135 mm manuel lenslerle aldım. Uygulayarak öğrendim, resmi bir eğitimim hiç olmadı.

1970 yılında Osaka Dünya Sergisi sırasında 6 aylık bir görev ile Japonya’da bulunuyordum. O dönem yoğun çekim yaptım. Mimari ve insanlar doğal olarak birincil  konularımdı. Muhtemelen bu konulara olan ilgim o dönemde başladı.

Yetmişler, seksenler ve doksanlarda fotoğrafçılığım temel olarak aile ve tatil fotoğrafçılığı ile sınırlanarak hayatımda ikincil derecede önemli olmaya başladı. İlgim fotoğrafçılıktan daha eski bir sevdaya döndü: Müzik, daha doğrusu Blues ve Rock müzik. Grup dağıldığında bu da 2014 yılında sonlandı. Gitarlarımı sattım ve bir sistem kamerası olan Olympus EM5 ile birkaç lens aldım. Bu birkaç mimari ve sanatsal seyahatte sayısız oldukça iyi fotoğraf çekmeme yardımcı oldu.

Luc Vangindertael
What changed in your photographic vision since then and what remained the same? O zamandan bu yana fotoğraf vizyonunuzda ne değişti ve ne aynı kaldı?
I discovered photo sites where I could share experiences and pictures. It opened a whole new world for me, I jumped in with enthusiasm and determination to improve my photography. In fact my photographic journey started in 2014 with the benefit of a past in analog.

Architecture was my first passion. I wanted to become an architect, but was not really encouraged at home, and probably they were right. It’s a hard job.

Contemporary art is a passion I share with my wife Myriam. It’s only a small step from architecture to architectural abstraction to pure abstract when you have that mindset.

Deneyim ve fotoğraflarımı paylaşabildiğim fotoğraf web sayfaları keşfettim. Bana yepyeni bir dünyanın kapılarını açtı ve fotoğrafçılığımı geliştirmek için hevesli ve kararlı adımlarla bu dünyaya atladım. Aslında fotoğraf yolculuğum analog fotoğrafın verdiği deneyimle 2014 yılında başladı.

Mimari ilk tutkumdu. Mimar olmayı istiyordum fakat evde yeterince destek göremiyordum. Muhtemelen haklıydılar çünkü zor bir meslekti.

Çağdaş sanat eşim Myriam ile paylaştığım bir tutku. Ne yapmak istediğinizi bildikten sonra, Mimariden mimari soyut sanat ve tam soyut sanata geçiş sadece küçük bir adımdan ibaret.

Luc Vangindertael
What gear do you usually use? Have you got any favorite equipment? How much does equipment matter in taking great images? Genellikle kullandığınız ekipman nedir? Favori ekipmanınız var mı? İyi fotoğraf çekmek ile ekipman arasında bir ilişki var mı?
A couple of years ago I switched to a full frame Sony A7II with a Sony 24-105 f/4, a Sony 70-200 f/4 and a Sony 35 mm f/2,8. I also carry a Voigtländer prime 10 mm f/5,6 and a Lensbaby Composer Pro 35 mm.

My favourite walk around equipment is the Sony A7II with the 24-105 mm lens. It’s a light set, and at my age weight matters.

Birkaç yıl önce, Sony 24-105 f/4, Sony 70-200 F/4 ve bir Sony 35 mm f/2,8 lensli bir  full frame Sony A7ll’ye geçtim. Yanımda aynı zamanda bir Voigtländer prime 10 mm f/5,6 ve bir Lensbaby Composer Pro 35 mm taşıyorum.

Etrafta gezinirken kullandığım ekipman Sony A7II ve 24-105mm lens. Hafif bir set ve benim yaşımdakiler için ağırlık önemli.

Luc Vangindertael
How do you improve your vision? What would you advise other photographers to do? Vizyonunuzu nasıl geliştiriyorsunuz? Diğer fotoğrafçılara öneriniz ne olur?
It’s simple, you need to be passionate about the subject, the deeper you dig the better you will be able to express your vision. That’s true for me and it is also my most urgent advise to any photographer, new or experienced. Basitçe, konu ile ilgili olarak tutkulu olmalısınız. Daha derinlere indikçe, vizyonunuzu daha iyi anlatabileceksiniz. Bu benim için geçerli, ve bu aynı zamanda yeni ya da deneyimli fotoğrafçılara verebileceğim en önemli tavsiyem.
Luc Vangindertael
Are there any photographers that inspire you? Size ilham veren fotoğrafçılar var mı?
I am inspired by every photo and by every painting I see. I enjoy looking at all different styles and genres. Gördüğüm her fotoğraftan ve resimden ilham alırım. Her farklı tarz ve konuya bakmaktan zevk alırım.
Luc Vangindertael
Where can we see more of your work? Have you got a website? Daha fazla fotoğrafınızı nerede görebiliriz?
My portfolio can be seen here https://lagrange.1x.com/

and also on these sites

https://1x.com/member/lagrange

https://500px.com/luc-lagrange-vangindertael

https://www.flickr.com/photos/126440902@N02/

 

https://lagrange.1x.com/

https://1x.com/member/lagrange

https://500px.com/luc-lagrange-vangindertael

https://www.flickr.com/photos/126440902@N02/

Luc Vangindertael
Have you got a message for new photographers? Fotoğrafa yeni başlayanlara bir mesajınız var mı?
Shoot, look, shoot, look and so on and on and on. The first 1000 photos are probably for the dustbin, your last photo will always be the best. Get inspired by photographers you like, how they use composition, light, color. Invest time in learning to develop and fine tune your images.
One technical advise: always shoot raw, it gives you much more flexibility to shape the end product.
Fotoğraf çekin, bakın, çekin, bakın ve böyle devam edin. İlk 1000 fotoğraflar büyük olasılıkla çöpe gidecektir, fakat son fotoğrafınız büyük ihtimalle en iyisi olacaktır. Beğendiğiniz fotoğrafçılardan kompozisyonu, ışık ve rengi kullanımları konusunda ilham alın. Fotoğraflarınızı geliştirme ve ince ayarları konusunda zaman harcayın.

Bir teknik önerim: Her zaman Raw çekin, sonucu çok daha esneklikle şekillendirmenize yardımcı olur.

Röportaj ve Çeviri: Çiçek Kıral
Sayfa Tasarımı: Okan Yılmaz 

İlginizi Çekebilir

Jens Krauer

What can you tell us about yourself? Bize kendinizden bahseder misiniz? I am based in …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir