2 Ekim 19:00 Fotoğraf Gösterisi : 1 Şehir 1 Mekan 1 Proje

“ÇOCUKLARIN OBJEKTİFİNDEN” FOTOĞRAF GÖSTERİSİ

 

EFSAD (Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği) ve EFK (ETİ Fotoğrafçılık Kulübü),  Tepebaşı Belediyesi’nin Espark (Ece Türkiye) ile birlikte yürüttüğü “Yaz Okulları”na katılan öğrencilere yönelik “1 Şehir, 1 Mekan, 1 Proje” isimli fotoğraf projesi ve sergisini gerçekleştiriyor.

 

EFSAD ve EFK, Eskişehir’i farklı bakış açıları ile fotoğraflamaya devam ediyor ve bu kez çocukların gözünden kentimizin yeni ve yenilenmekte olan mekanlarında yaptıkları uygulamaları sergiliyor.

 

“1 Şehir, 1 Mekan, 1 Proje”, adı ile oluşturulan proje, EFSAD ve EFK’nın sadece çocuklara yönelik düzenlenmiş ilk büyük projesi olma özelliğini taşıyor.  Proje, Espark (Ece Türkiye) Yönetim Toplantı Odasında verilen teorik fotoğraf eğitimi ile başladı. Ardından Espark’ın minik fotoğrafçılara gün boyu tahsis ettiği çift katlı Şehir Turu Otobüsü ile Kentpark, Odunpazarı, Sazova Parkı gezildi ve fotoğraflandı. Diğer çekim uygulamaları, projeye adını veren “Mekan” olan Espark AVM içi ve çevresinde iki etapta gerçekleştirildi.

 

3 hafta süren teorik eğitim ve pratik çekim uygulamaları sonucunda 29 minik fotoğrafçının çektiği bine yakın fotoğraftan 65 adedi sergilenmek üzere seçildi.

 

“1 Şehir, 1 Mekan, 1 Proje” Fotoğraf Projesi Koordinatörü Murat Çamkoru konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

 

“Biz, EFSAD (Eskişehir Fotograf Sanatı Derneği) ve EFK (ETİ Fotoğrafçılık Kulübü) olarak, kentimizin gelişimine görsel sanatların günümüzde en yaygın uygulanan alanı olan fotoğraf sanatı ile katkıda bulunma çabasındayız. Şehrimize eğitimli fotoğrafçılar kazandırmayı ve kentimizi belgeleyen projeler üretmeyi birincil sorumluluğumuz olarak görüyoruz.

 

Bu kapsamda oluşturulan “1 Şehir, 1 Mekan, 1 Proje” çalışması, çocuklarımızı fotoğraf sanatı ile tanıştırarak, çevrelerine olan farkındalıklarını artırırken, kendilerini ifade edebilecekleri yeni bir beceri kazanmalarını sağlamayı ve ürettikleri fotoğrafları açılan sergi ile paylaşmayı hedefledik.

 

Minik fotoğrafçılarımız, çektikleri fotoğrafların değerlendirmesine de katıldılar.  Hem çektikleri fotoğraflarla, hem de, aldıkları “fotoğrafta kompozisyon” eğitimine paralel tasarlanan “fotoğraf okuma” çalışmaları sırasında büyükleri kıskandıran yorumları ile fotoğraf sanatının yeni isimleri olmaya aday olduklarını gösterdiler.”

 

Sergi, 2-12 Eylül tarihleri arasında Espark’ta fotoğrafseverlerle buluşacak.

 

 

 

espark-proje-1
 

 

 

img_0001

 
img_0007

img_0008

img_0010

img_0014

img_0012

esp_00011

esp_0005

esp_0006

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …