Temel Fotoğraf Seminerleri


EFSAD
’da yeni dönem Temel Fotoğrafçılık Seminerleri başlıyor.

Salı ve Perşembe akşamları 19:00 / 21:00 saatleri arasında uygulanan dört haftalık programda  7 adet seminere ilave olarak iki Cumartesi sabahı çekim uygulaması gerçekleştiriliyor. EFSAD’da gerçekleştirilen derslerde  pratik yapmaya da  önem veriliyor.

Fotoğraf Makineleri ve Objektifler : Fotoğrafın resmetme tekniğini sağlayan aracı yani fotoğraf makinesini öğrenmek. Temel fotoğraf makinesinin tarihsel süreci. Günümüz fotoğraf makineleri. Fotoğraf makinelerinin belirleyici özellikleri. Teknik özelliklerine ve kullanım amaçlarına göre fotoğraf makineleri, Fotoğrafçılıkta kullanılan optik sistemin belirleyici özellikleri. Objektifler, türleri ve kullanım alanları.

Pozlama ve Kontrol Sistemleri :  Pozlama nedir ve nasıl gerçekleşir, Diyafram ve örtücü sistemleri, Diyafram – örtücü ilişkisi. Netleme sistemi, Alan derinliği, Örtücü hızı ve netlik

Işık ve kompozisyon :  Görsel düzenlemenin temel ilkeleri . Temel kompozisyon kuralları, altın oran, ışık kullanımı, estetik bilgi ve fotoğrafik bilgi, görsel estetik, görme, tasarlama ve kompoze etme, çerçeveleme ve çerçevelemenin belirleyici ilkeleri

Dijital Makine Kullanımı : Makine çekim modları (T,A,M,P), Beyaz ayarı, Netlik ve netlik taşıma, Poz ölçümleme modları

Uygulamalı Dış Çekim:  Fotoğraf makinesi tutuşu, Doğru pozlama ve farklı pozlama değerleri, Hareketli konu ve farklı örtücü değerlerinde çekim, Görüntüyü kontrol etmek, Aydınlatma, Nesnelerin çerçeve içine yerleştirilmesi.

Fotoğraf Projesi : Fotoğraf projesi adımları. Proje bazlı çalışmanın getirileri. Çalışılacak proje konusuna göre pratiğe yönelik bilgiler (Net fotoğraf çekme teknikleri, Farklı ortamlarda çekim teknikleri, Manzara, portre, makro, spor, şehir çekim teknikleri)

Dijital Fotoğrafta Temel İşleme Teknikleri :  Temel Seviye Fotoğraf Düzenleme, Renk, Işık, Kontrast keskinlik gibi temel unsurların kontrolü, ebat ve dosya boyutu değiştirme, Döndürme, fotoğraf üzerine, resim ve metin ekleme, çerçeve yapma, noise giderme vb. temel düzenleme konuları.

Proje Uygulama Dış Çekim:  Belirlenen proje konusu ile ilgili EFSAD’lı uzman fotoğrafçılarla beraber çekim uygulaması. Ders konularının pratiğe uygulanması, iletişim kurma.

 Fotoğraf Projesi Değerlendirme :Çekim sonrası fotoğraflar danışmanla değerlendirilecektir. Değerlendirmede katılımcının fotoğrafları genel fotoğraf estetik kurallarına göre yorumlanacak kendisini geliştirmesi için yönlendirilecektir. Bu yorumlar çerçevesinde katılımcı proje konusunda çekimlerine devam etmekte ve çektiği fotoğrafları gösteri için EFSAD’a teslim etmektedir.

Sertifika Töreni ve Sunum : Eğitimin tamamlanmasından 3 hafta sonra katılımcılara törenle sertifikaları verilmektedir. Tören öncesi EFSAD’daki konuklara katılımcıların proje sürecince çektikleri fotoğraflardan gösteri sunumu yapılmaktadır.

156. DÖNEM TEMEL FOTOĞRAF SEMİNERİ PROGRAMI
25 Ekim 2022 – 17 Kasım 2022

SEMİNER #

TARİH VE SAAT

SEMİNER KONUSU

UYGULAYICILAR

1

01 Kasım Salı
19:00 - 21:00

Fotoğraf Makineleri ve Objektifler

Mehmet Baysan

2

03 Kasım Perşembe
19:00 - 21:00

Pozlama ve Kontrol Sistemleri

Prof. Dr. Ahmet Emre Demirci

3

08 Kasım Salı

19:00 - 21:00

Işık ve Kompozisyon

Alper Elitok

4

10 Kasım Perşembe
19:00 - 21:00

Dijital Makine Kullanımı

Evren Yılmaz

5

12 Kasım Cumartesi
10:00 - 13:00

Uygulama Dış Çekim

Alper Meranezlioğlu
Özer Gök

6

15 Kasım Salı
19:00 - 21:00

Fotoğraf Projesi

Birol Kayrak

7

17 Kasım Perşembe
19:00 - 21:00

Dijital Fotoğrafta Temel İşleme Teknikleri

Öğr. Gör. G.Deniz Dinçer

8

19 Kasım Cumartesi
10:00 - 13:00

Proje Uygulama
Dış Çekim

Semra Bayar

9

24 Kasım Perşembe
20:30 - 22:30

Fotoğraf Projesi Değerlendirme

Birol Kayrak

Dış Çekim Uygulama : Alper Meranezlioğlu, Özer Gök, Semra Bayar, Salim Arslan,Erkan Balk, Çiçek Kıral, H.Selçuk Kıray, A.Güzin Özlü, Evren Yılmaz, Okan Yılmaz.

Not: Katılımcılar Fotoğraf Projesi Seminerine çektikleri fotoğrafları getirecektir.

Sertifika Töreni ve Sunum : Eğitimin tamamlanmasından 3 hafta sonra katılımcılara törenle EFSAD Katılım Belgesi  verilmektedir. Tören öncesi EFSAD’daki konuklara katılımcıların proje sürecince çektikleri fotoğraflardan gösteri sunumu yapılmaktadır.

EFSAD