Melih Zafer ARICAN

1969 yılında Sakarya’da doğan Melih Zafer Arıcan, 1991’de Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın ve Yayıncılık bölümünü bitirdi. Daha sonra YÖK bursuyla gittiği San Francisco Academy of Art College’de, 1996 yılında Fotoğrafçılık alanında Yüksek Lisans (MFA) derecesi aldı. Döndüğünde ise Anadolu Üniversitesi’nde, Haber Fotoğrafçılığı üzerine yazdığı tezle Basın ve Yayın Anabilim Dalı’ndan 2001 yılında Doktor ünvanı kazandı.
1996–2005 yılları arasında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde çeşitli fotoğrafçılık ve proje dersleri verdi. 2005 yılından itibaren Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi kadrosuna katılmış ve fotoğrafçılık dersleri vermektedir. 2006 yılından itibaren de Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Fotoğraf ve Video Bölüm Başkanlığı görevini yürütmektedir ve aynı zamanda 2006-2011 yılları arasında, Bahçeşehir Üniversitesi Senato Üyeliği görevini yerine getirmiştir.
Birçok kitapta bölüm yazarlığı yapmış olan Arıcan’ın 2012 Ocak ayında ABD’de Fotovision tarafından yayınlanan “Opium Women”, 2005 yılında Fotoğrafevi tarafından yayınlanan “Yakın Öyküler” ve 2004 yılında Anadolu Üniversitesi tarafından yayınlanan “Haber Fotoğrafını Oluşturan Öğeler ve Seçim Ölçütleri” isimli kitapları vardır. 2006-2007 yıllarında Uluslararası bir saygınlığa sahip olan “İz” adlı belgesel fotoğraf dergisinde kurucu editörlerden biri olarak görev yapmıştır. Bu arada kişisel fotoğraf çalışmalarını sürdüren Melih Zafer Arıcan, yurt içinde ve dışında kişisel ve karma fotoğraf sergileri açmaktadır. Ayrıca, düzenli olarak iletişim ve fotoğrafla ilgili uluslararası bilimsel sempozyumlara konuşmacı olarak katılmaktadır.