Hüseyin ERYILMAZ


1964 Eskişehir doğumlu olan Hüseyin Eryılmaz 1984 yılında gazetecilik alanında profesyonel yaşama adım atarak, fotografa başladı. ÇGD’nin “Yılın Gazetecisi” ödülünü aldı. 1985 yılında Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’ne girdi. Prof. Dr. Levend Kılıç ve Ergun Çağatay’dan fotograf dersleri aldı. 1990 yılında Paris’te, Sipa Press’te inceleme ve çalışmalarda bulundu. Ergun Çağatay’ın Orta Asya ülkelerinde gerçekleştirdiği “Türkçe Konuşanlar” Projesinde fotografçı olarak görev aldı. Çağatay ile birlikte, “Bir Zamanlar Orta Asya”  adlı sergiyi hazırladı, serginin Özbekistan/Taşkent ve Kazakistan/Alma Ata  organizasyonlarını gerçekleştirdi. “Haber Fotografı ve Manipülasyon”  adlı tezi ile Doktorasının tamamladı.

Eskişehir Valiliği’nin gerçekleştirdiği “Cumhuriyetin 75. Yılında Eskişehir” albümü için fotograf çekti. Bursa Valiliği için “Osmanlı’dan Bir Vakıf Köyü Cumalıkızık” belgeselini hazırladı, Kütahya Valiliği için, kentin tanıtım fotograflarını çekti. Anadolu Üniversitesi’nde düzenlenen Uluslararası Fotograf Kampında ders verdi. Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği Efsad’ın kuruluşundan itibaren, fotoğraf seminerlerinde dersler verdi, Yönetim Kurulu üyeliği ve Başkanlık görevlerinde bulundu.

Uluslararası Eskişehir Festivali’nin de fotograf çekimlerini yürüten Eryılmaz, ilk kişisel sergisini “Festival Sahnelerinden” adı altında, Eskişehir Festivali kapsamında açtı. Eryılmaz’ın “Yerler ve Yüzler” adını taşıyan ve Türkiye fotograflarından oluşan ikinci kişisel sergisine ise, 2008 yılı Ağustos ayında Kenya’nın başkenti Nairobi’de bulunan Ulusal Müze ev sahipliği yaptı. Kenya’da yaşam fotograflarından oluşan “Gözlerinde Hüzün Vardı”  ile üçüncü kişisel sergisini açtı. 2011 yılında Doçent olan Eryılmaz, Anadolu Üniversitesi’nde görev yapıyor, Güzel Sanatlar Fakültesi ve İletişim Bilimleri Fakültesi’nde fotograf dersleri veriyor.