“10 kadın fotoğrafçıdan Sergi: İntimate Revolt”

EFSAD 2.Baskani Gulbin Ozdamar Akarcay‘ın küratörlüğünü yaptığı ve fotoğraflarinin yer aldigi sergi 6 Şubat Cuma gunu İstanbul da aciliyor.

 

Çek Cumhuriyeti’nin ve Avrupa’nın en güzel ve özel şehirlerinden biri olan Prag’da bir araya gelen 10 kadın fotoğrafçının hikayesi Türkiye’de.  Küratörlüğünü Gülbin Özdamar Akarçay’ın yaptığı sergi, günümüz küreselleşen dünyasında, hem kadın hem de fotoğrafçı olarak objektiflerini kendilerine doğrultmaları esasına dayanıyor. Eğitim gördükleri FAMU’da aldıkları küratörlük dersinde Akarçay’ın sunduğu projenin beğenilmesi ve bu projeyi okulun maddi olarak desteklemesiyle girişilen bu süreç devam ediyor. Fotoğrafçılardan bazılarının ülkelerine dönmesi, bazılarının ise çalışmak için başka ülkelere gitmesi ile yüz yüze görüşmeleri azalsa da bütün iletişim, sanal ortamda gerçekleşiyor. Sergi ilk Prag’da açılıyor, orada büyük beğeni topluyor sonra Çek Hükümeti’nden destek ödülü alıyor. Bu ödül serginin farklı ülkelerde düzenlenmesine olanak sağlıyor. 10 Kadın fotoğrafçı, 10 değişik biçimde kendilerine objektiflerini tutarak hem kendi kültürlerini, hem kadın olmayı hem de yaşadıkları problemleri anlatmaya çalışıyorlar.

Ve diyorlar ki: “”Her birimiz farklı ülkelerden geliyoruz ve kendimizi fotoğrafla ifade ediyoruz. Fotoğraf ayrılmaz bir parçamız. Hep başkalarını, olayları, kavramları anlattık fotoğraflarımızda, şimdi ise kendimizi anlatıyoruz tüm samimiyetimizle… farklı kültürlerden geliyor olmamız bizi ne kadar farklılaştırıyor? Din, dil, irk, kültürel birikimlerimiz ne kadar önemli kendimizi tanımlamamızda? ya da küreselleşmeden sıklıkla bahsettiğimiz şu günlerde hepimiz birbirimize mi benziyoruz acaba?” 

Serginin açılışı 6 Şubat Hafriyat Karaköy’de ve 28 Şubat’a kadar gezilebilecek.

Amerikalı, Çek, Litvanyalı, Azerbeycanlı, Slovak, Polonyalı, Slovenyalı, Alman, İsveçli ve Türk 10 kadının “kimlik” sorgulamasından oluşan ve Slovenya’dan sonra ülkemize gelen sergi Hafriyat Karaköy’de görülebilir.

İntimate Revolt, İstanbul’dan sonra Azerbeycan’da sergilenecek. 

img_00012 

Fotografcilar:

 

Gulbin Ozdamar (Türkiye)

Molly Radecki (USA)

Vilma Samulionyte (Litvanya)

Dorothea Bylica (Polanya)

Kristyna Muller (İsve ç)

Sitara Ibrahimova (Azerbeycan)

Zuzana Podolska (Çek Cumhuriyeti)

Natasha Kosmerl (Slovenya)

Katarina Bricova (Slovakya)

Michaela Kfir (Almanya)

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …