69. Dönem Proje Uygulaması Başladı

img_00021

 

Efsad’ın yeni eğitim programı kapsamında katılımcılar bir de fotoğraf projesi yapacaklar. Her dönemin proje konusu farklı olacak. Proje kısaca araştırma, konuya uygun teknik eğitim, deneme çekimleri, değerlendirme, tekrar çekimler ve sunum aşamalarından oluşuyor. Katılımcılar bir danışman ve Efsad’lı fotoğrafçıların destekleriyle projeyi yürütüyorlar.

 

img_0003_1 

69. Dönemin proje konusu “Eskişehir’in Köprüleri” olarak belirlendi. Bu doğrultuda Proje Danışmanı Birol Kayrak tarafından verilen eğitim sonrası deneme çekimleri gerçekleştirildi. Çekim sırasında Yılmaz Bolat ve Emre Koçak kursiyerlere yardımcı oldular.

 

img_00031

Aşağıda çekim aşamasından enstantaneler ve proje programını bulabilirsiniz.

 

dsc00195_resize

 

dsc00217_resize

 

img_0004

 

img_0001_1 

Konu : Eskişehir’in Köprüleri

 

Eskişehir Merkezde yer alan Porsuk, Porsuk’un kolları ya da kanallar üzerinde yer alan köprüler proje kapsamındadır. Köprülerin günün değişik saatlerinde insanlı ve insansız olarak fotoğrafı çekilecektir.

 

Süreç :

 

1 – Araştırma : Katılımcılar verilen konu hakkında uygulamaları araştıracaklar güzel örnekleri USB ortamında Proje Eğitimine getireceklerdir.

2 – Eğitim : Efsad’da proje danışmanı tarafından proje aşamaları ve çekim teknikleri hakkında bir eğitim düzenlenecektir. Katılımcıların topladığı konu ile ilgili araştırmalar incelenecektir. (6 Mart Cumartesi)

 

3 – Teçhizat Değerlendirme ve Planlama : Katılımcıların teçhizatının yetenekleri çerçevesinde ilk çekim planlaması yapılacaktır. (6 Mart Cumartesi)

 

4 – Deneme Çekimi : Danışmanla birlikte yapılacaktır. Eğitimde verilen bilgilerin saha uygulaması pratikle pekiştirilecektir. (6 Mart Cumartesi)

 

5 – İlk Değerlendirme : Efsad’da çekimlerin olumlu ve olumsuz yönleri danışman ile birlikte değerlendirilecektir. (10 Mart Çarşamba)

 

6 – Sonraki Çekimlerin Planlaması : Danışman tarafından fotoğrafçının teçhizat ve yeteneklerine göre çekim alanları bildirilecek ve çekim planlaması yapılacaktır. Katılımcılar bu plana göre çekimlerini tamamlayacaklardır. (10 Mart Çarşamba)

 

7 – Değerlendirme : Tüm ekibin katılımıyla değerlendirme ve seçim yapılacaktır. Gerekirse düzeltme çekimleri istenecektir. (17 Mart Çarşamba)

 

8 – Sunum : Seçilen fotoğraflar ve projenin tanıtım sunumu Efsad’ın belirleyeceği bir tarihte konuklara sunulacaktır. Sunum hazırlığı danışman ve grupla birlikte yapılacaktır.

 

Hedef : 

 

Her katılımcının danışman tarafından onaylanmış en az 10 kare fotoğraf üretmesi beklenmektedir. Eğitim Projesi sürecinin 2 haftada tamamlanması hedeflenecektir.

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …