7. Fotoğraf Haftası – 15 Mayıs 20:00 – Orhan Cem Çetin

7. Fotoğraf  Haftasının son konuğu eğitmenliği ile de öne çıkan, fotoğrafa farklı açıdan bakan çalışmalarının sahibi Orhan Cem Çetin.

Türkiye’de fotoğraf eğitimine farklı kurumlarda yıllarca öğretim görevlisi olarak hizmet vermiş olan Çetin çevirmenlik, radyo programcılığı ve fotoğraf yazarlığı da yapmakta, kişisel çalışmaları, denemeleri ve eleştiri yazıları çeşitli basılı dergilerde ve internet dergilerinde yayınlanmaktadır. Fotoğrafı bir amaç olarak değil, kendini ifade etmekte kullandığı bir araç olarak gören Orhan Cem Çetin, fotoğraf estetiğinden çok kavramsal yönü ve disiplinler arası yaklaşımı ağır basan sergi ve gösterileri ile tanınmaktadır. Çetin son yıllarda fotoğrafın yanı sıra edebiyat, sahne sanatları ve performans sanatında da ürün vermektedir.

 

Orhan Cem Çetin 1960 Yılında İstanbul’da doğdu. İlkokul yıllarından itibaren fotoğraf alanında kendisini yetiştirdi. 1982 yılında Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. Çalışmaları Boğaziçi Üniversitesi Fotoğraf Kulübü’nde disiplin kazandı.1988 yılında elde renklendirilmiş kağıt negatif baskılardan oluşan ilk kişisel sergisi ‘Tanıdık Şeyler’i açarak deneysel yaklaşımıyla dikkat çekti.Aynı yıl Rütte Fotoğraf Grubu’nun kurucuları arasında yer aldı. Bugün hayatını tanıtım fotoğrafçılığı yaparak kazanan Çetin, 1985-1990 yılları arasında Ilford ve Polaroid firmalarında satış yöneticisi ve teknik yönetici olarak görev yaptı. Bu yıllarda yurt dışında çok sayıda eğitim programına katıldı.

Çalışmalarını http://www.orhancemcetin.com/ adresinde bulabilirsiniz.

Orhan Cem çetin “Ben ve Fotoğraflarım” isimli gösterisini bizlerle paylaşacak.

15 Mayıs 2011 Pazar Saat : 20:00

orhan_cem_cetin_1

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …