Fotoğraf Sergisi – Zeynep Orhon Targaç – “O” an bir daha geri gelmeyecek

6. Eskişehir Fotoğraf Haftası kapsamında düzenlediğimiz Sn. Zeynep Orhon Targaç’ın cam negatifden dijital baskıya “O” an bir daha geri gelmeyecek isimli sergisinin açılışına davetlisiniz.

 

Sergi Açılışı : 16 Nisan Cuma 18:00

Yer :              Tepebaşı Belediyesi Kültür Evi (Espark önü) 

Sergi Süresi :  16-22 Nisan 2010

 

img_00015

 

ZEYNEP ORHON TARGAÇ 1951 yılında Istanbul da doğdu. Doğduğu yıllarda babasının Kadıköy’de açtığı Cüneyd Orhon Fotoğraf Stüdyosu’nda fotoğrafla yoğrulmaya başladıktan sonra, çalışmalarına Bedri Rahmi Eyuboğlu Atölyesi’nde devam etti. 1978 yılında Roma’da, 1984-1987 yılları arasında Brüksel’de fotoğrafın özellikle tarih, arkeoloji ve nümismatik bilimleriyle ilintileri bağlamında çalışma yaptı, eğitimlere katıldı.

 

Anadolu’daki eski südyolar ve fotoğraf tarihi konularındaki araştırmalarının sonuçlarını, 10 yıl süre ile ‘’Dünden Bugüne Stüdyolar’’ jenerik başlığı altında Fotoğraf Dergisi’nde yayınlayarak, bu çalışmalarının ürünlerini çeşitli bilimsel, sosyal ve fotoğraf etkinliğinda sundu. ‘’Sikkelerin Işığında Anadolu’’, ‘’Deniz Kokan Güç’’ belgesel çalışmaları ile ‘’Anadolu’dan Kültür Yansımaları’’ kitabının fotoğraf çekimlerini gerçekleştirdi. Modüler formattaki ‘’Sikkelerin Işığında Anadolu’’ fotoğraf sergisi, 2003 yılından itibaren müzeler ve üniversiteler ile sergi salonlarında sergilendi, CD ortamına alınarak izleyicilere sunuldu. 2005 yılında Brüksel’de açılan “Türkiye’den İzlenimler” karma fotoğraf sergisine katıldı. 2005 yılında heykeltıraşlar ve mermerle ilgili fotoğraf çalışmalarını “Taş Ustaları”; 2005 yılında iki ay süre ile Marakeş Fas’ta gerçekleştirdiği çekimleri Fas “Ahlan wa Sahlan” başlıkları altında sergiledi. 2007’de kendi cam negatif koleksiyonundan seçtiği fotoğraflarla, ‘’O” An Bir Daha Geri Gelmeyecek  sergisini açtı.

 

Fotoğraflarının yurt içinde aldığı çeşitli ödüllerin yanısıra, San Marino’daki 24. Uluslararası Fotoğraf yarışmasında FIAP onur mansiyonuna layık görüldü. Fotoğrafları, fotoğraf tarihi ve sanatı üzerine yazıları, birçok yazılı ve görsel medya organında yayımlandı.

 

1993 yılından bu yana İFSAK üyeliğini sürdürmekte.

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …