RIck Sammon

Canon Explorer of Light and award-winning photographer Rick Sammon loves his day job. A tireless, prolific and inspirational image-maker, Rick, called by some “The Godfather of Photography,” is one of the most active photographers on the planet – dividing his time between creating images, leading photo workshops, and making personal appearances. Canon fotoğrafçısı (ışık kaşifi) ve ödüllü fotoğrafçı Rick Sammon, mesleğini seviyor. Bazıları tarafından “Fotoğrafın babası” olarak adlandırılan ve zamanını fotoğraf üretmek, workshop yürütmek ve konuk sanatçı olarak boy göstermek şeklinde değerlendiren Rick, yorulmak bilmeyen, üretken ve ilham verici yönüyle gezegendeki en aktif fotoğrafçılardan biridir.

Ben “A-Z tipi bir fotoğrafçıyım”, hepsini yaparım ve özelleşmemek konusundaki özgürlüğümü yaşarım.

Rick has written 42 books on photography, and has 20 on-line classes on KelbyOne. Rick gives about a dozen seminars and workshops each year – around the country and around the world.

Rick fotoğraf üzerine 42 kitap yazmıştır ve Kelbyone kanalında 20 online dersi bulunmaktadır.  Rick her sene ülke ve dünya çapında bir düzine ders vermektedir ve çalıştaylar yürütmektedir.

Rick’s  for digital imaging is contagious. He is a man on a mission – a mission to make digital photography fun, creative, exciting Rick’in dijital fotoğraf alanındaki coşkusu bulaşıcıdır. O bir görev insanıdır ve bu görev dijital fotoğrafçılığı eğlenceli, yaratıcı, heyecanlı ve başkaları için ödüllendirici hale getirmektir.
Rick’s latest books are Photo Therapy Motivation and Wisdom – discovering the power of pictures and Photo Quest – Discovering Your Photographic and Artistic Voice. Rick’in son kitapları, Foto Terapi, Motivasyon ve Bilgelik- Fotoğraf arayışında Resimlerin gücünü Keşfetmek- Fotoğraftaki Kendi Sesinizi keşfetmektir.
While Rick describes himself as “evolving,” he hesitates to categorize his work. “I’m an A-to-Z type of photographer. I do it all – and I enjoy the freedom of not specializing.” Rick kendisini “evrimleşmekte” olarak anlatırken, çalışmalarını kategorileştirmek istememektedir. Ben “A-Z tipi bir fotoğrafçıyım”, hepsini yaparım ve özelleşmemek konusundaki özgürlüğümü yaşarım der.
With more than 40 years of experience, this self-taught photographer has many accomplishments – and many more anticipated for the road ahead.  As Rick suggests, “When you are through changing, you are through.” 40 yılı aşan tecrübesiyle, kendisini yetiştiren bu fotoğrafçının birçok başarısı bulunmaktadır- ve önündeki yol için öngördüğü birçok başarı vardır. Rick’in dediği gibi, “Değişme ile işiniz biterse, siz bitersiniz.”
Visit with Rick at www.ricksammon.com. Rick can be contacted at ricksammon@me.com. Rick’i www.ricksammon.com da ziyaret edin. ricksammon@me.com ‘dan onunla iletişime geçebilirsiniz.

Röportaj ve çeviri : Çiçek KIRAL
Sayfa tasarımı : Okan YILMAZ

İlginizi Çekebilir

Jens Krauer

What can you tell us about yourself? Bize kendinizden bahseder misiniz? I am based in …

3 comments

 1. Hi Mr.Sammon,
  We would like to introduce photographers, who have a different approach to photography to our members and followers. Your following sentences may be stimulating for those who are looking for specialization in a certain field of photography .” I’m an A-to Z type of photographer. I do it all and I enjoy the freedom of not specializing.”
  Thank you for sharing your information with us and for your friendly chat.
  Semra Bayar
  Chairman – EFSAD

 2. Dear Rick,
  It was a pleasure to meet you even online. The topic was interesting and attractive. I hope to see you again somewhere in the world. Best wishes.

  Sevgili Rick,
  Çevrim içi dahi olsa seninle tanışmak zevkti. Konu ilginç ve çekiciydi. Seninle tekrar dünyanın herhangi bir yerinde karşılaşmayı umuyorum. En iyi dileklerimle.

 3. Çiçek Kıral

  Dear Rick,
  Thank you very much for sharing your experiences with us. It was a great talk from the beginning to the end. I can never get enough learning from you.

  Değerli Rick,
  Bizimle tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Başından sonına harika bir söyleşiydi. Sizde her daim bir şeyler öğrenebilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir