Sergi – Gültekin Çizgen

“Renkte Leke” ve “Yaşamın İçindeyiz”

Gültekin Çizgen’in  “Renkte Leke” ve “Yaşamın İçindeyiz” isimli fotoğraf sergisi Anadolu Üniversitesi Kütüphane Sergi Salonu (Üst Salon)’da 17 Şubat –  Mart 2009 tarihleri arasında gezilebilir.

Açılışı 17 Şubat 2009 Saat 17:30’da yapılacak olan sergiye tüm Efsad’lılar davetlidir.

Gültekin Çizgen Hakkında :

1940 yılında İstanbul’da doğdu. 1958-2008 arası 50 yıllık sanat yaşamında başlangıçtan bu yana siyah – beyaz biçim yapısı ve çarpıcı renk bütünlüğünün belirlediği özgün üslubuyla tanınan Çizgen, tüm fotoğraf kuşaklarına örnek olacak, fotoğrafın sanatsal söylem ve meslek uygulamalarında çalışmalar yaptı.

 

Çalıştığı tüm alanlarda (fotoğraf, illüstrasyon ve sanatsal cam) çok sayıda basılı eser Verdi. Yurt içinde ve yurt dışında müze koleksiyonlarına girdi. Atölyesinde yetiştirdiği yeni isimleri, fotoğraf çevresine kazandırdı. Sanatta “yerlilik” duruşuyla, deneme yapıp etmeleriyle sanat çevresini etkiledi.

 

Ülkesinde ve yurt dışında 13 ülkede, Almanya , Fransa, İsviçre, İtalya, Çin Halk Cumhuriyeti, Kanada, Meksika, Brezilya, Kore, Hindistan, Hongkong, Moğolistan ve Rusya’da fotoğrafları “solo” olarak sergilendi. Yapım ve yönetimini üstlendiği yüzlerce multivizyon programı ABD’den Kazakistan’a kadar 24 ülkede gösterildi.

 

Çizgen’in fotoğraf alanında 13 adet albümü, deneme, teknik, anı ve gezi alanlarında 18 adet kitabı, resim ve cam alanında 12 adet katalog ve albümü olmak üzere , 43 adet telif yayını vardır.

Sanat ve fotoğraf üzerine Türkiye’de çok sayıda konferansının yanında Kanada – Toronto ve Çin Halk Cumhuriyeti – Pekin Güzel Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi‘nde konferanslar Verdi.

 

Ülkesinde sayısız fotoğraf gezileri yanında , yedi iklim, beş kıtada 73 ülkede geziler yaptı. Bu gezilerdeki izlenimlerini “Afrika Günlüğü” ve  “Dünyadan Sevgilerle – 25 ülke, 25 yorum” başlığıyla aktardı.

 

Yeni Fotoğraf  Dergisinin kurucusu Çizgen, Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Enstitüsü onur üyesi ve Profesyonel Tanıtım Fotoğrafçıları Derneği kurucu başkanı, İstanbul Digital Kültür ve Sanat Vakfı kurucu yönetim kurulu üyesidir. Fototrek Fotoğraf Merkezi’nin fotoğraf küratörlüğünü yapmaktadır.

 

2500 adetlik “ Cumhuriyet Dönemi – Fotoğraf Koleksiyonu”nun sahibi Çizgen, dünya fotoğraf literatüründen örnekler içeren 2.000’I sanata dair 3.000 adetlik büyük sanat kitaplığı, önemli bir referans kaynağıdır. Ayrıca Türk ve yabancı sanatçıların eserlerinin  bulunduğu resim ve cam koleksiyonu vardır.

 

50 yıllık sanat kariyeri içinde üretim ve paylaşımı ön planda tutan Gültekin Çizgen,- Fotoğraf Geçidi – İstanbul 2010 / Büyük İstanbul Fotoğraf Albümleri / İstanbul Fotoğraf Müzesi gibi yeni sanatsal projeler peşinde , İstanbul Kadırga’daki binasında çalışmalarını, tam zamanlı profesyonel olarak sürdürmektedir.

 

“Fotoğrafın Kalın Sesi – Fotoğraf ve Sanat Üzerine Yazılar”, Çizgen’in denemeci kimliğiyle 2008 yılında yayınladığı son kitabıdır.

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …