“YAŞAYAN KADINLAR: SELFPORTRE” Fotoğraf Sergisi

Yaşamın her alanından farklı meslek gruplarından kadınların biraraya gelerek oluşturdukları Yaşayan Kadınlar Fotoğraf grubu selfportrelerle kendilerini fotoğrafladılar. Sergi, Yaşayan Kadınlar: Selfportreler adıyla 2 Nisan Pazartesi günü Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi’nde saat 17.00’de açılacak, 6 Nisan’a kadar gezilebilecek.

Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği çatısı altında temel fotoğraf seminerini tamamlamış yaklaşık 17 kadının oluşturduğu Yaşayan Kadınlar Fotoğraf Grubu ikinci sergisini açıyor.  Kadınlar Projesi dönemin başkanı Gülbin Özdamar Akarçay’ın liderliğinde üç sene önce başlamış. Yaşayan Kadınlar Fotoğraf Grubu’nun ikinci sergisi selfportreler, grubun içinden 10 kadının objektiflerini kendilerine doğrultup, kadına dair ne varsa aktardıkları bir sergi. Türkiye’de ilk olarak bir kadın grubunun temel fotoğraf semineri sonrası birleşip sanat düzeyinde işlere imza attıkları bir sergi olma özelliği de taşıyor.

Farklı meslek gruplarından ve farklı yaşlardan kadınların oluşturduğu grup, 3 senelik bir eğitim ile fotoğrafa bakışlarını ve fotoğrafik vizyonlarını geliştirerek bir manifestoda birleştiler. İlk sergiyi öldürülen, dövülen kadınlara itaf ettiklerini belirten grubun küratörü ve proje koordinatörü Akarçay, evhanımından, öğrenciye, hemşireden kuaföre her yaştan kadının grupta temsil edildiğini belirterek şunları söylüyor: “Biz 17 Kadın fotoğrafçı kadınları şiddete maruz bırakanlara tepki olarak inadına  Yaşayan Kadınlar dedik. İnsan olmanın temel haklarından biridir yaşam hakkı. Kadın ya da erkek hiç kimse onun yaşam hakkını elinden alamaz. Önce insanız, sonra kadın. Yaşamın her alanında varız. Her birimiz her sektörde çalışmaktayız. Mühendisiz, doktoruz, ev hanımıyız, öğrenciyiz, anneyiz, memuruz, bankacıyız, öğretmeniz, akademisyeniz, kuaförüz, emekliyiz. Bir her yerdeyiz. Yaşamın her alanında kadının var olduğunu sergilerimizle ortaya koymaya çalışıyoruz. Biz medyada görüldüğü gibi sadece dövülen, öldürülen kadınlar değiliz!”

Sergiye katılan fotoğrafçılar:
Ayşegül Çıkıncı, Duygu Deniz, Feyza Bodur, Hülya Avdan, Melis Batır, Özlam Kanat Örneksoy, Sema Omurtak, Solmaz Mercan, Şükran Tunç.

Biz de EFSAD olarak tüm fotoğrafseverleri sergiye katılmaya davet ediyoruz.
Saygılarımızla
EFSAD Yönetim Kurulu

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …