“Zil, Şal ve Gül ya da İspanya” – Kenan Şanlıer’den saydam gösterisi

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi öğretim görevlilerinden Kenan Şanlıer’in “Zil, Şal ve Gül ya da İspanya” adlı saydam gösterisi, 20 Şubat 2009 günü saat 19.00’da EFSAD’ da  gerçekleştiridi. Gösteride, Şanlıer’in İspanya’nın çeşitli kentlerinde çektiği fotoğraflar yer aldı.

 

EFSAD’ın kurucu üyelerinden olan Kenan Şanlıer, yaptığı saydam gösterisiyle ilgili olarak şu bilgileri verdi:

 

“İspanya denilince ülkemizde ilk akla gelen Yahya Kemal Beyatlı’nın ünlü şiiri Zil, Şal ve Gül olur. Münir Nureddin Selçuk’un bestesiyle bu şiir bir şekilde İspanya’yı bize taşır. Endülüs döneminin Kordoba Camii, Granada’nın Elhamra Sarayı İslam Sanatının şaheserleri arasında yer alır. Şövalyeler diyarı Toledo, bir ortaçağ kenti olarak sapa sağlam ayaktadır ve tıpkı ünlü ressam El Greco’nun yapıtlarını olduğu gibi dünü bugüne taşır. Madrid, klasik ve çağdaş sanatın buluşma yeridir. Valesquez ve Goya gibi ünlü ressamların yapıtlarının sergilendiği Del Prado Müzesi bile tek başına bir tarihtir.

 

Flamenkonun başkenti Sevilla, tarihin derin izlerini taşımaktadır. Barselona, İspanya’nın Katalonya bölgesinin asi kentidir. Başta mimarlık olmak üzere tüm sanat akımlarının iç içe girdiği bir Akdeniz kenti olan Barselona’da yapımına Gaudi tarafından 1882 yılında başlanan ve aradan geçen 130 yıla yakın süreye karşın inşaatı hala devam eden Sagrada Familia Kilesi ile Güelle Park’ın dünyada benzerlerini görmek mümkün değildir. Salvatore Dali’nin yapıtları da salt İspanya için değil tüm dünya için bir zenginliktir. Elbette bu zenginlikleri yaratan da insandır.

 

Gösteri, kaleleri, şatoları, heykelleri, flamenkosu, boğa güreşleri, kültürü, sanatı, mimarisi ve insanını kapsayan bir İspanya kolajı biçimde olacaktır.”

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …