17 Mart Cuma – MERAL EGÜZ – Fotoğraf Sunumu ve Söyleşi

17 Mart 2023 Cuma akşamı saat 19:00 da EFSAD dernek binamızda konuğumuz MERAL EGÜZ. ”Gizemli Myanmar ve Seçkiler ” isimli fotoğraf sunumları ve söyleşisinde buluşmak üzere.

DR. MERAL EGÜZ
Konya’da doğdum . 1982 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdim. Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim dalındaki doktora çalışmamı 1989 yılında tamamladım. Çeşitli kurumlarda çalıştım Şimdi emekliyim ve çalışma hayatım boyunca da birlikte yürütmeye çaba harcadığım sanat çalışmalarıma daha rahat vakit ayırabiliyorum.
Fotoğrafa öğrencilik yıllarımda anı fotoğrafları ile başladım ve hep devam etti. Büyük fotoğraf ustalarımızın seminer ve sergilerini hep izlemeye çalıştım ve fotoğrafla ilgili kitap ve dergileri takip ettim, değerli bir arşive sahip olduğumu söyleye bilirim.2016 yılında EFSAD’a üye oldum ve gene 2016 yılında Niko Guido tarafından kurulan Fotoğraf Gezginleri grubuna katıldım. Çok sevdiğim gezme ve yeni kültürler tanıma ilgim fotoğraf ile birleşince Fotoğraf Gezginleri ile yaptığım geziler benim için çok keyifli ve eğitici oldu. Uzun soluklu bir proje olan Ben İstanbul projesine de bazı yıllar katıldım. İstanbul’un bu günlerini sonraki yıllara belge olarak bırakacak bu değerli projede olmaktan da çok gururluyum. Projeler ve geziler sonundaki sergilere katıldım, kitap ve dergilerde fotoğraflarımla yer aldım.
Beni heyecanlandıran her tür fotoğraf çekmeyi seviyorum ve her farklı atölye çalışmasının bana yeni bilgiler yanında çok değerli dostluklar kazandırdığını bildiğim için Salih Güler ve Timurtaş Onan atölyelerine de katılıyorum. Bana göre fotoğraf; pek çok işlevlerinin yanında, doğru ışık ve doğru kompozisyon ile oluşturulan, fotoğrafçının duyguları ve düşünceleri ile yüklü bir sanat eseridir.
Uluslararası FIAP ve PSA patronajlı fotoğraf yarışmalarında pek çok ödül aldım ve EFIAP unvanı ile ödüllendirildim. Anadolu Üniversitesi Fotoğraf ve Kameramanlık Bölümü mevzunuyum. Fotoğraf dışında resim ve seramik çalışmalarımı da aktif olarak sürdürüyorum.

 

 

İlginizi Çekebilir

10 Mart Cuma 2023 – ”BİR SES VER-BELGESEL” Fotoğraf Söyleşisi ve Sunumu

10 Mart tarihinde EFSAD’ın konuğu “Bir Ses Ver” fotoğraf grubu. EFSAD’lı kadın fotoğrafçılardan oluşan “Bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir