14. EFSAD Eskişehir Fotoğraf Günleri Başlıyor – “Kenan Şanlıer Anısına”

Bu yıl 24 yaşını dolduran Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği (EFSAD) şehrimizin sanat ve kültür hayatına fotoğrafla katkıda bulunmaya devam ediyor. Gelenek haline gelen Fotoğraf Haftalarının 14.’sü “Kenan Şanlıer Anısına 14. EFSAD Eskişehir Fotoğraf Günleri” adıyla 5 Nisan Cuma günü  başlıyor.

2010 yılında aramızdan ayrılan EFSAD kurucu üyelerinden gazeteci Öğr. Gör. Kenan Şanlıer‘in anısına düzenleyeceğimiz fotoğraf günlerinin temasını da “Basın Fotoğrafçılığı” olarak belirledik. Bu nedenle basın fotoğrafçılığı alanında birbirinden değerli isimleri fotoğraf gösterileri ve söyleşileri ile ağırlayacağız.

Açılışı Kenan Şanlıer’i ailesinden ve yakın arkadaşlarından dinleyeceğimiz anma oturumu ve EFSAD “Bir Ses Ver” kadın fotoğraf grubunun sergi açılışı ile yapacağız. Açılış sonrası ilk fotoğraf gösterisi ve söyleşi “Bir haberi fotoğraflarla anlatmak” sunumuyla Depo Photos Yayın Yönetmeni Abdurrahman Antakyalı‘nın olacak.

6 Nisan Cumartesi günü ilk konuk Uğur Kavas olacak. “Türkiye’de Basın Fotoğrafçılığının Görsel Tarihi Osmanlı’dan-1960’a” adlı sunumundan sonra Kavas’ın Kızılötesi Ankara” fotoğraflarını izleme fırsatı bulacağız.

Cumartesi günü ikinci konuğumuz futboldan at yarışlarına kadar çok farklı spor dallarında çektiği fotoğrafları ile tanınan TFF fotoğrafçısı Haydar Tanışan olacak.

7 Nisan Pazar günü konuk edeceğimiz Ahmet Özyurt, Atlas ve Magma dergilerindeki fotoğrafları ile tanınıyor. Özyurt bizimle “Portreler ve Manzaralar” gösterisini paylaşacak.

Bu sene fotoğraf günlerinde Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın ve Yayın anabilim dalı öğretim üyeleri ile yerel basınımızdan değerli isimlerin bir araya geleceği ve özellikle yerel basın bağlamında basın fotoğrafçılığının tartışılacağı bir panel gerçekleştirilecektir.

Bu sene fotoğraflarının teknik ve kompozisyon kuralları açısından değerlendirilmesini isteyenlerin ilgi göstereceğini düşündüğümüz “Portfolyo Değerlendirme” bölümü uygulanmaya başlanacak. EFSAD Yönetim Kurulu üyelerimiz Kadir İstifçi, Evren Yılmaz ve Hilal Keskin Özay bilgisayar, cep telefonu ya da basılı olarak getirilen fotoğrafları değerlendirecek. 

Etkinlik boyunca katılımcılar Fujifilm marka fotoğraf makinalarını ve lenslerini deneyip tanıma olanağı bulabilecek.

Tüm fotoğraf severleri dolu dolu geçecek fotoğraf günlerine bekliyoruz. Etkinliklerimiz ücretsiz ve herkese açıktır, üyelik gerekmemektedir. 

Detaylı program için tıklayınız

İlginizi Çekebilir

19 Nisan 2024 Cuma – Özlem Kaya-Haluk Akbaş”Çizgiler-Cedit-Düş Bahçesi-Kuş Pazarı-Sayacılar”

Bu akşam “ Çizgiler, Cedit, Düş Bahçesi, Kuş Pazarı, Sayacilar ” isimli gösterileriyle Özlem Kaya …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir