2 Haziran Pazar 18:00 – Sıtkı Fırat Fotoğraf Gösterisi

9. Eskişehir Fotoğraf Haftası’nın son konuğu Türk fotoğrafının çınarlarından Sıtkı Fırat. Fotoğraf makinesini 1949 yılında eline alan Sıtkı Fırat’ın fotoğraflarıyla hepimiz dergilerde, afişlerde, broşürlerde, takvimlerde mutlaka karşılaşmışızdır. Ülkemizin bir çok bölgesi O’nun fotoğrafları sayesinde tanınmıştır. 100’ün üzerinde sergisi bulunan ustanın çok sayıda ödülü de bulunuyor. TRT tarafından kendisi için bir belgesel  çekilen Sıtkı Fırat hocamız Eskişehirli konuklarla “Yurttan ve Dünyadan Yansımalar” isimli gösterisini paylaşacak ve söyleşide bulunacak.

Tüm fotoğraf severler konuğumuzdur.

2 Haziran Pazar 18:00 –  Özdilek Sanat Merkezi

Sıtkı Fırat Kimdir?

Erzincan Kemaliye’de doğdu.(1930) Yedi yaşında gurbetçi oldu. İlkokul, Ortaokul ve Öğretmen Okulu‘nu İstanbul’ da bitirdi. Anadolu’da bir yıl köy öğretmenliği yaptı. Daha sonra girdiği Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nde fotoğrafla tanıştı. Fotoğraf eğitimini aldığı Şinasi Barutçu’dan etkilenerek, ilk fotoğraf makinesini aldığı 1949 yılında fotoğraf çekmeye başladı.

Resim öğretmeni olarak çalıştığı Diyarbakır ve Ankara Öğretmen Okullarında fotoğraf kursları açtı. 1966 yılında devletçe gönderildiği Almanya’da Fotoğraf ve İş Eğitimi üzerinde incelemelerde bulundu. Daha sonra Öğretim Üyesi olarak fotoğraf eğitimi verdiği Gazi Eğitim Enstitüsünden 1977 yılında emekli oldu. 1980 yılında FıratColor Renkli Fotoğraf Laboratuvarı’nı kurdu.

Sanat hayatına resim yaparak başlayan, Devlet Sergilerine katılan Sıtkı Fırat yoluna fotoğrafla devam etti. Türkiye’nin tanıtılmasını amaç edinerek adım-adım dolaştığı Ülkenin, doğasını, kültürel zenginliklerini fotoğrafladı. Eserleri dergilerde, takvimlerde, Turizm Bakanlığı broşürlerinde ve afişlerinde kullanıldı. Yurdun birçok yöresi onun objektifi ile tanındı.

Yurt dışında 30’u aşkın ülkeyi gezerek fotoğrafladı. Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Almanya, Rusya, Malezya, Kuveyt, Azerbaycan, Balkan Ülkeleri, Kıbrıs, Japonya ve Çin’de sergiler açtı. 1989’da Pekin’de açtığı “Türkiye” ve Ankara’da açtığı “Çin” sergilerinden sonra, 1999 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nin 50. Kuruluş yılı için hazırlanacak prestij kitabına fotoğraf çekmek için Çin kültür Bakanlığından davet aldı. Çektiği fotoğraflar ‘Focus on China’  isimli prestij kitabında yayımlandı. Daha sonraki yıllarda iki defa Çin Fotoğraf Sanatı Derneği’nce uluslar arası fotoğraf festivallerine davet edilerek sergiler açtı.

Yurt içinde ve yurt dışında açtığı 100’ün üzerindeki sergiden, “Türkiye”, “Memleketim”, “Doğu Karadeniz’in Güzellikleri”,  “Ormanlarımız”, “Güneşin Doğduğu Yer Türkiye”, “Yurttan ve Dünyadan Yansımalar”, “Saklı Cennet Kemaliye” adlı sergileri yurdun birçok ilinde tekrarladı.

Çok sayıda ödülün sahibi olan Sıtkı Fırat’a 1998 yılında TÜRKSAV tarafından “Türk Dünyasına Hizmet Ödülü”, 2004 yılında FSK tarafından “Fotoğrafta 50. Yıl Onuru”, 2001 yılında FIAP tarafından “Yılın Duayen Sanatçısı”, 2005 yılında Sanat Kurumu’nca “Yılın Fotoğraf Sanatçısı” unvanları ve 55. Fotoğraf Yılı dolayısı ile Kültür Bakanlığı’nca başarı plâketi verildi.

Sıtkı Fırat, 1976’da YAYKUR Eğitim Enstitüleri için “Fotoğrafçılık’’ adlı kitabını, sonraki yıllarda “Selçuklu Sanatı”, “Güneşin Doğduğu Yer Türkiye”, “Yurttan ve Dünyadan Yansımalar”, “Saklı Cennet Kemaliye” adlı fotoğraf kitaplarını yayımladı. 60. Fotoğraf Yılında da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca “Türkiye’den Renkler ve Şaheserler” adlı prestij kitabını yayımlandı.

Bir çok dergi ve televizyon kanallarında portfolyoları yayınlanan Fırat’ın 2011 yılında TRT tarafından belgeseli çekildi. İstanbul’da kurulan Fotoğraf Müzesi’nde cumhuriyet dönemi Fotoğrafımızda İz Bırakanlar Sergisinde ve Kitabında yer aldı.

2011 yılında Fotoğraf Sanatı Dalı’nda ulusal ve uluslararası alanda özgün çalışmaları, üretimleri ve kendi sanat alanlarına büyük katkıları dolayısı ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca fotoğraf sanatı dalında verilen Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü aldı.

Sıtkı Fırat TÜTAV ve İLESAM üyesi, AFSAD onur üyesi, FSK kurucu onur üyesidir.

http://www. sitkifirat.com

22 0037 (17x17 ) 0114 IMG_6071_1

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir