28 Haziran – Barkan TİGİN – “ADSIZ DÜNYA ÇOCUKLARINA”

EFSAD’ın 28 Haziran tarihli konuğu yakın zamanda Eskişehir’e yerleşen ve derneğimizle tanışan Barkan TİGİN uzun yıllar savaş muhabirliği yapmıştır. Bizimle paylaşacağı “ADSIZ DÜNYA ÇOCUKLARINA” adlı fotoğraf gösterisini dünyanın çeşitli bölgelerinde çeşitli nedenlerle çıkan savaşlarda rol almak zorunda kalan çocuklara adamaktadır.

“Türkiye’de ve dünya da son yıllarda artan “silahlanma” sadece askeri güçlerin değil sivil toplum hayatının da vazgeçilmez bir yaşam biçimi olmuştur.
“Silah” Savaşın yaşandığı ülkelerin yanı sıra savaşın yaşanmadığı ülkelerde de kendine kolayca yer edinmiştir. Tüm dünyanın “Geleceğimiz Çocuklardır” söyleminin ajitatif slogandan ibaret olduğunu göstermeye çalışan Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Barkan Tigin, dünyanın dört bir yanında yaşanılan savaşlarda kullanılan çocuk savaşçıları ve bu çılgınca silahlanmanın yarattığı ekonomik, sosyal ve kültürel çöküntüyü fotoğraf karelerinde gösteriyor.”, şeklinde ifade etmektedir.

Çocukların gözünden görünen dünyayı kendi objektifinden yakalayan Barkan Tigin, kendi çektiği fotoğraflarda görünenin çocuklar değil, çocukların gördüğü fotoğrafı anlatmaya çalışmıştır.

BARKAN TİGİN’in “ADSIZ DÜNYA ÇOCUKLARINA” adlı gösterisi ve kitabının amacı tüm dünyada yaşanan savaşların insanlığın olumsuz yönde gelişmesini ve çocukların geleceğimizdeki kaderlerinin yine biz insanlar ve sistemler tarafından nasıl yok edildiğini gözler önüne sermektir.

EFSAD fotoğraf gösterileri tüm halkımıza açık ve ücretsizdir.

28 Haziran Cuma günü 19: 15
Özdilek Sanat Merkezi

BARKAN TİGİN

Gazeteci Barkan Tigin 1963 yılında eski Yugoslavya Cumhuriyetlerinden Makedonya da dünyaya geldi. Üsküp Üniversitesi Filoloji fakültesi, ardından Atina Üniversitesi Sinema bölümüne devam etti.

1984 yılında eğitimini sürdürürken Epikerotita Gazetesinde foto muhabiri olarak gazetecilik hayatına atıldı. Bir yandan gazetecilik diğer yandan sinema eğitimine devam ederken üç kısa metrajlı film çekerek yönetmenlik konusunda kendisini sınadı ve üç ödül birden kazandı.

Gittiği Latin Amerika ülkelerinden Küba, Nikaragua ve El Salvador da yaptığı haberler ve çektiği fotoğraflar kendisine yılın en iyi haber ve fotoğraf ödülünü getirdi.

Balkanlarda yaşanan dönemin en çarpıcı iç savaşının yaşandığı Romanya da savaş muhabiri olarak izlenimlerini dünya’ya aktardı ve dünya da yaşanan önemli haberlere imza attı.
Küba, Nikaragua, El Salvador, Romanya, Irak, İran, Bosna, Kosova, Arvavutluk, Azebeycan, Tayvan, Filistin ve daha bir çok dünya ülkelerinde savaş, deprem ve çeşitli toplumsal olaylara tanık oldu ve fotoğrafladı.

1990 yılında Sinema eğitimini tamamlamak üzere İngiltereye gitti ve North College of London at Cinematograpy bölümünde okudu.
The Guardian Gazetesi adına Freelence Bosna savaş muhabiri olarak Bosna’ya gitti. Daha sonra Makedonya’ya dönerek Nova Makedonia-Birlik gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.
1995 yılında Türkiye ye geldi. Akşam, Radikal, Artı Haber dergisi, Hürriyet, Yenibinyıl, Haftalık haber dergisi, Birgün ve Sabah Gazetelerinde çalıştı.

Türk basınında Hasan Maksud imzasını kullanmıştır.
Konuştuğu diller arasında İngilizce, Yunanca, Makedonca, Sırpça ve Bulgarca bulunmaktadır. Yazdığı bir çok makale ve öyküleri çeşitli gazetelerde yayınlanmıştır. Bunların dışında yurtdışında kurduğu bir müzik grubunun gitaristi olarak bir çok konser düzenlemiştir.

barkantiginafis

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir