4 Nisan Cuma – Birol Kayrak – “Düşlerimin Dört Rengi”

4 Nisan tarihli fotoğraf etkinliğimizde önceki dönem EFSAD başkanlarından Birol Kayrak’ın gösterileri yer alıyor. Kayrak, bir yıldır üzerinde çalıştığı son fotoğraf projesi “Düşlerimin Dört Rengi” isimli çalışmasını ilk kez gün yüzüne çıkaracak. Bu sunumdan öncede Kuzey Avrupa şehirlerinde çektiği fotoğraflardan oluşan “KUZEY” isimli çalışmasını izleyeceğiz.

DÜŞLERİMİN DÖRT RENGİ

Düş kurmak maddi olanın soyut ifadesidir. Yani var olan şeylerin hayalle biçimlenmesi, kurgulanması, geliştirilmesidir. Düş kurarken yarattığımız soyut dünyanın önünde bildiğimiz biçimler, şekiller gezinir durur. Düşlerimiz bize özeldir. Kimse görmez, kimse bilmez. Anlatmak zordur.

Düşler hep böyle kişiye özel mi kalsın? Size kalmış bunun yanıtı. Paylaşmak isterseniz bir çok sanat dalıyla düşlerinizi dışa vurabilir, gösterebilirsiniz.

Peki, düşlerin fotoğrafı çekilebilir mi?

Birol Kayrak kafa yormuş, deklanşörü yormuş, ekranı yormuş ve anlatmış düşlerini fotoğrafla. Önce düşlerindeki soyut dünyaları fotoğraflamış. Sonrada düşlerinde gezinip duran şekillerin, biçimlerin fotoğrafını çekmiş ve bunları soyut dünyanın üzerine yerleştirmiş. Mavi’de özgürlük, Mor’da asalet, Sarı’da heyecan ve Kırmızı’da hayat düşlerinin üzerine vurmuş ışık ve görünür kılmış onları. Yaklaşık bir yıllık çalışmanın sonucunda “Düşlerimin Dört Rengi” serisi çıkmış ortaya.

İyi seyirler…

KUZEY

Kuzey Avrupa’da 10 şehir ve 120 fotoğraf. Önce Belçika ve Çek Cumhuriyeti’nin şehirlerinde gezineceğiz. Oradan Baltık Denizi’ne açılıp Almanya, İsveç, Estonya, Rusya ve Danimarka kıyılarındaki şehirlerde turlayacağız.

Düş gösterisi öncesinde Birol Kayrak’ın bakışıyla Kuzey gösterisini izleyeceğiz.

Tüm fotoğraf severler davetlidir. Özdilek Sanat Merkezi 4 Nisan Cuma 19:00

Birol Kayrak Kimdir?

2006 Yılında EFSAD (Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği) ailesine katıldı. Fotoğraf geçmişi öğrencilik yıllarına dayanıyor. Makine Yüksek Mühendisi ve fotoğrafta mühendisliğinden gelen bakışla farklılığı yakalama peşinde. Tutku seviyesinde bağlı olduğu hobisi yaşam şeklini yönlendirmeye başlamış.

2009 – 2012 yılları arasında yaptığı “Küçük Şeyler” fotoğraf projesi ülke çapında ses getirdi. Bu çalışması ulusal dergilerde yayınlandı. Çeşitli yarışma dereceleri var. Fotoğraf gösterileri ve katıldığı sergilerde fotoğraflarını paylaşıyor.

2012 – 2014 yılları arasında EFSAD Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttü. Bu dönemde EFSAD’ın kurumsallaşmasının alt yapısını oluşturdu. EFSAD Temel Fotoğrafçılık Seminerlerinde Fotoğraf Projesi derslerini veriyor.

İş yaşamını Arçelik A.Ş.’de sürdürüyor.

www.birolkayrak.com

birolkayrak@gmail.com

IMG_0001_1

IMG_0004

IMG_0005

IMG_0002_1

IMG_0001

IMG_0003

IMG_0002

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir