e-Sergi – “BİR SES VER” Fotoğraf Projesi

EFSAD’lı fotoğrafçıların çalışmalarını daha geniş kitlelerle paylaşmak amacıyla oluşturduğumuz internet sergi salonumuz EFSAD e-Sergi ‘de EFSAD çatısı altında bir araya gelen 13 kadın fotoğrafçının kurduğu “Bir Ses Ver” grubu yer alıyor.

Tüm fotoğraf severleri bu sergiyi izlemeye sergi salonumuza davet ediyoruz.

EFSAD e-Sergi sayfasına http://sergi.efsad.org.tr/#/birsesver/ kısayolu ile ulaşabilirsiniz.

Proje Hakkında

Dünyaya farklı bakış ve algılamaları ile çeşitli meslek ve yaşlardan 13 fotoğraf sevdalısı kadın. Farklılıklarının, en büyük zenginlikleri olduğunun bilinciyle başladıkları fotoğraf yolculukları, kısa sürede, kendi benliklerinden, kendi düşsel gerçekliklerinden hikâyeler anlatan bir gruba dönüşüyor. Farklı zihinlerin ürünleri olan portfolyoları, farklı hikâyeleri anlatsa da hem tek başlarına ayakta durabiliyor hem de adeta bir orkestra gibi bütün halinde işlev gösterebiliyor.

Grup üyeleri, Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği çatısı altında bir araya gelmişler ve gruplarına ‘’Bir Ses Ver’’ adını vermişler.

Amaçlarının sorgulayan, düşündüren, ufuk açan fotoğraflar üretmek olduğunu söyleyen grup üyeleri kendi deyimleriyle “biz içinde ben olabilmenin” fotoğrafça ifade yollarını arama çabası içindeler.

Çalışmaya katılan fotoğrafçıların hepsi EFSAD’da yetişmiş. 2016 yılı içinde birlikte bir proje üretme amacıyla bir araya geliyorlar ve düşüncelerini, iç dünyalarını kavramsal fotoğraf alanında eserler yaratarak anlatmaya karar veriyorlar. Tabii bu işi usulüne uygun yapmak gerek ve araştırmalar, eğitimler başlıyor. 3 aşamalı eğitimin ilk adımı içerik üzerine. Farklı sanat dallarında soyut ve kavramsal anlatımların incelenmesinden sonra renkler, şekiller ve biçimlerin anlamı, ifade ettikleri öğreniliyor. Ardından soyut fotoğraf çekim teknikleri üzerine atölyeler gerçekleştiriliyor. Son olarak da gerekli photoshop teknikleri öğreniliyor EFSAD’lı eğitmenlerden ve üretim başlıyor.

Yaklaşık 6 aylık sürecin sonunda her fotoğrafçının düşüncelerini kavramsal fotoğraflarla anlattığı birer portfolyosu ortaya çıkıyor.

“Bir Ses Ver” Fotoğraf Grubu projenin ilk sunumunu Eskişehir’de 2017 Dünya Kadınlar gününde yapmışlar ve ardından 3 sergi gerçekleştirmişler. Projenin başından sonuna danışmanlığını ve küratörlüğünü ise eski EFSAD başkanlarından Birol Kayrak yürütmüş.

 

İlginizi Çekebilir

“Doğanın Sessiz Tanıkları” Sergi Açılışı

Kadraj 26 Fotoğraf Topluluğu tarafından hazırlanan “Doğanın Sessiz Tanıkları” karma fotoğraf sergisi açılışına tüm fotoğrafseverler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir