E-Sergi: SADE

SADE

BİR SES VER

Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği çatısı altında 2016 yılında kurulan ‘’Bir Ses Ver’’ Fotoğraf grubu, planladıkları gibi yılda bir proje üretmeye devam ediyor.Grubun SADE  adını verdiği  çalışmasında bu kez 12 fotoğrafçı oniki portfolyo ile yer almış.Projenin tümünde  bütüncül bir bakışın hakim olmasına dikkat edilmiş. Katılımcılar, grubun bir önceki üretiminde olduğu gibi birbirlerine bağlı kalmadan, özgürce konularını ele aldıklarını ifade ederken,bu yaklaşımın portfolyoların hem kendi başlarına ayakta kalabilmesini hem de yanyana birlikte  durabilmesine olanak sağladığını söylüyor.

Bir Ses Ver Grubu Üyeleri  SADE ‘de yer alan portfolyoları ile , günümüzün tüketim savurganlığına karşı bir tez ileri sürdüklerini ,bizatihi kendisi  tüketim kültürünün bir parçası olan fotoğrafı araç olarak kullandıklarını biraz da ironi ile anlatıyorlar.  Görsel bir savunma hattı oluşturmayı amaçladıkları SADE projesine temel oluşturan manifestolarında düşüncelerini şöyle açıklıyorlar. 

‘’Teknoloji üretiminin hızla geliştiği,küreselleşen dünya bizi karmaşık bir çevre içinde yaşamaya mecbur kılıyor.Hayatımızın her anında çeşitli iletişim araçlarıyla kışkırtılan, görsel bombardımana tutulan tüketim alışkanlıklarımız bizi nesnelerin esiri haline getiriyor… Nesneler cenderesinde ,hep gerekenden daha fazlasına sahip oldukça doğallıktan  uzaklaşıyoruz. Görsel kirlilik nedeniyle hayatımıza anlam katan ayrıntıların,anların ve güzelliklerin farkına varmamız gitgide zorlaşıyor.

Tüketimle vaadedilen mutluluk  pekçoğumuz için ütopik bir kavram artık… Sadece daha fazla tüketmeye kurgulanan yaşamlarımızda belki de en trajikomik durum, doğal olmayan yaşam şeklimizi kabullenişimiz ve ’’ konfor’’ lu hayatlarımızdan vazgeçmeyişimiz.

Kim bilir ?  vazgeçemediklerimizi bir süreliğine ardımızda bırakıp daha sade, daha az ile yetinmeyi öğrenmeye fotoğraflar ile başlamak önünde sonunda karar almak zorunda kalacağımız günler için bir başlangıç oluşturabilir.

SADE’nin danışmanlığını grubun ilk projesinde olduğu gibi geçmiş yılların  EFSAD başkanlarından Birol Kayrak yürütmüş.

İlginizi Çekebilir

E-Sergi: Su ve Yaşam

Masalların Masalı Su başında durmuşuz, çınarla ben. Suda suretimiz çıkıyor, çınarla benim. Suyun şavkı vuruyor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir