E-Sergi: Yansımalar

Yansımalar da gölgeler gibi, çok uzun yıllar boyunca, farklı yorumlarla önce resmin, sonra fotoğrafın gözde konularından biri olagelmiştir.  Antik dönem söylencelerindeki Narkissos’un suda kendi yansımasının güzelliğine hayran olması gibi, fotoğrafçı da nesnelerin durgun sudaki yansımalarının, ışık oyunlarının cazibesine kayıtsız kalamamıştır.

Perspektif ve simetri etkisiyle derinlik kazanan, ana konunun öne çıktığı yansıma fotoğraflarının sunduğu görsellik, her zaman fotoğrafçıların ilgisini çekmiştir. Kimi zaman ana konuyu dışarıda tutup sadece yansımanın kadraja alındığı fotoğraflar da çok ilginç görüntüler ortaya çıkarabilmektedir.

Sabahın erken saatlerinde, su kenarında ayna berraklığında elde edilen görüntüler, şehrin tükenmez devingenliğinde farklı ortamlara yansıyan izdüşümler fotoğrafın konusu olmaktadır.  Küçük bir su birikintisinin sunduğu olanaklardan, vitrinlere yansıyan hallere, aynalardaki imgelerden, gözlük camlarına, bir bardak sudan, bir yağmur damlasına kadar pek çok durum fotoğrafçının imgeler dünyasına çağrı yapar. Artık zaman fotoğraf için işlemeye başlamıştır. 

“Vakit fotoğraf vaktidir…” demiştik, sizler de yansıma fotoğraflarınızla bu güzel e-sergiye destek verdiniz. O halde şimdi de “vakit, sergi izleme vaktidir...”

İlginizi Çekebilir

E-Sergi: Su ve Yaşam

Masalların Masalı Su başında durmuşuz, çınarla ben. Suda suretimiz çıkıyor, çınarla benim. Suyun şavkı vuruyor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir