EFSAD 04 Kasım 2022 – Fotoğraf Gösterisi

EFSAD’ın 04 Kasım 2022 Cuma günü konuğu Mustafa ESER ve Sevim ESER olacak. Etkinlik, saat 19:00‘da EFSAD‘ta gerçekleşecek.

SEVİM ESER

Mersin doğumlu Sevim Eser, emekli öğretmendir ve iki kız çocuğu annesidir. Çalışma hayatında 35 yılı tamamlayıp emekli olduktan, bir süre tezhip ve hat sanatıyla meşgul olmuştur. Eşi Mustafa Eser’le birlikte doğrudan fotoğraf dünyasının içinde yer almış ve 2011 yılından itibaren de aktif olarak fotoğraf çalışmaya başlamış, sergi ve gösterilere katılmıştır. Sille Sanat Derneği Üyesidir. Olba Fotoğraf Derneği’nde fotoğraf öğretimiyle ilgili sorumluluk almış, görev üstlenmiştir. Kültürel Miras ve Turizm alanında açık öğretime devam etmektedir.

Çeşitli karma fotoğraf sergilerine katılmıştır. Fotografik gösteriler ve sunumlar hazırlamıştır. Çeşitli fotoğraf yarışmalarında fotoğrafları ödüle ve sergilemeye değer görülmüştür. Dünyayı gezerek, okuyarak keşfetmek ve böylece hayatı, insanları her zaman yeniden tanımak ve içselleştirmek, benimsediği ve adım adım gerçekleştirdiği yaşam şeklidir. İzlenimlerini fotoğraf çevreleriyle paylaşmaktan da büyük keyif almaktadır. ‘’Hayat, sürekli akan bir nehir gibidir, onu ancak sanatla görülebilir kılmak mümkündür’ ’diye düşünür. Sanatın ve barışın, daim olması dileğini her fırsatta yineler.

MUSTAFA ESER

1953 Mersin’de doğdu. Mersin’de yaşamaktadır. Serbest Muhasebeci-Mali Müşavir olarak hayatını kazanmaktadır. Sevim hanımla evlidir, Burcu ve Güneş isminde iki kız evlat babasıdır.

Mustafa Eser, fotoğrafa 1999 yılında başladı. O zamandan beri birçok yerel, ulusal ve uluslararası grup sergilerine katıldı. Katıldığı sayısız ulusal ve uluslararası yarışmalarda fotoğrafı ödül ve sergilemeler kazandı. Mustafa Eser’in özel ilgi alanı Doğa/Makro ve Belgesel Fotoğrafçılık. Genellikle Doğa, arkeolojik ve tarihi yerler ve Mersin Yerel Yaşam’ına ait fotoğraflar çekiyor. Bu fotoğraflardan birçoğu ulusal ve uluslararası kitapların kapaklarını süslüyor. Mersin Fotoğraf Derneği’nin (MFD)(2001/2009) üyesiydi. 2008-2009 döneminde bu derneğin (MFD’nin) Başkanlığı’nı yapmıştır. Mersin Olba Fotoğraf Derneği’nin (MOF) Kurucu (2011) Başkanı olan Mustafa Eser, 2016 yılına kadar Başkanlık görevini sürdürdü. Fotoğraf dernekleri ile olan bağlarının yanında Mersin’in en eski sivil toplum kuruluşu olan ve Mersin sanat yaşamına çok geniş bir yelpazede hizmet sunan İçel Sanat Kulübü’nde de, 2005-2006 yılları arasında Yönetim Kurulu Üyeliği, TFSF’de bir dönem Denetim Kurulu Başkanlığı yapan Mustafa Eser, Sille Sanat Sarayı’nın (SSS) ve Altınoran Sanat Akademisinin Onursal Üyesidir. Mustafa Eser birçok ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmada jüri üyeliği yapmıştır. 2003-2021 yılları arasında 13 kişisel sergi açtı.

BAŞLICA ÖDÜLLER
* Yunus Nadi Yılın Fotoğrafçısı Ödülü (2014)
* Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) “Uluslararası Profesyonel Fotoğraf Sanatçısı-EFIAP Ödülü” (2011).
* Mersin Valiliği ve Mersin Üniversitesi, “Mersin Kent Kültürüne Katkı Ödülü” (2008).

ALBÜMLERİ:
* MakroMERSİN “1001 Çiçek” (2015).
* MakroMERSİN “1001 Kelebek” (2017).
* MakroMERSİN “1001 Doğa” (2018).
* KilikyaMERSİN”Ören Yerleri” (2019) (Mustafa Eser & Sevim Eser)

Ayrıca, dört fotoğrafçı arkadaşıyla ortak yayınladıkları “Üç Festival 33 Kare” adlı bir albümleri vardır.
Web: www.mustafaeser.net
eser53@gmail.com

İlginizi Çekebilir

31 Mayıs 2024 Cuma – Mehmet Baysan ile Uzun Pozlama Teknikleri ve “Yiyeceğini-İçeceğini Al-Gel”

Bu akşam EFSAD’da sezon finalini Mehmet Baysan’la ” Balon Patlatma &Işıkla Boyama ” workshopla yapıyoruz. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir