8. Eskişehir Fotoğraf Haftası – 15 Nisan – Niko Guido

8. Eskişehir Fotoğraf Haftasının Pazar günkü konuğu Niko Guido 1966 yılında İstanbul´da doğdu. Galatasaray Lisesi´ni ve Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesini bitirdi. Uzun yıllar turizm sektöründe çalışmalarını sürdüren Niko Guido, 40 yaşında işletmelerini devrederek hobisi olan fotoğrafçılığı meslek edindi. Venedik, Paris, İzmir ve İstanbul’da sergiler açan sanatçının fotoğrafları yurtiçi ve yurtdışında birçok gazete ve dergide yer aldı. Türkiye’de nü fotoğraf sanatında yakaladığı başarısı onu uluslararası fotoğraf çevrelerinde de saygın bir yere getirmiştir. Fransa’da yayımlanan ve Dünya sanat çevreleri tarafından nü fotoğraf, resim ve heykel sanatında önemli bir referans olarak kabul edilen Nude Art Today adlı kitap 2008-2009 baskısında Niko Guido’ya iki sayfa ayırmıştır.
2008 yılında Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği yararına “Engelsiz Gülüşler” fotoğraf projesini gerçekleştiren Niko Guido 2009 yılında Güney Amerika’yı baştan başa fotoğraflamıştır. Daha sonra Haiti, Küba, Japonya, Myanmar, Hindistan ve Sri Lanka projelerini gerçekleştirmiştir. Bu seyahatlerde çektiği fotoğraflar, başta National Geographic olmak üzere birçok dergide yayımlanmıştır.
Haiti projesinde Unicef ile çalışan sanatçı, ardından yine UNICEF ile beraber 30 fotoğraf ustasını bir araya getirerek “Van İçin Destek” sergisini düzenlemiştir. Şu sıralar Türk Eğitim Vakfı yararına “Sanat Objesi Olarak Sanatçı” , “Sınır Tanımayan Doktorlar” ile de konusu Irak Savaşı olan projeler üzerinde çalışmakta olan Niko Guido, Haiti depremi üzerine bir belgesel film çekmiştir ve “Fotoğrafa Dair” adlı bir televizyon programı yapmaktadır.

http://www.nikoguido.com/

http://www.fotoritim.com/yazi/niko-guido–nu-portaj

http://www.ajandadergi.com/index.php/2012/02/niko-guido-siradisi-bir-fotografci-roportaj/

15.Nisan.2012 Pazar  günü saat 19:00’da  tüm fotoğrafseverleri Niko Guido gösterisi ve söyleşisi için EFSAD’a bekliyoruz.

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …