EFSAD ile 10-14 Şubat 2020 Turistik Doğu Ekspresi Yolculuğu ile Kars / Çıldır Gölü Gezisi

2020 yılında programı belli olan ilk gezimiz “TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ YOLCULUĞU  ile KARS  / ÇILDIR GÖLÜ”. 10-14 Şubat 2020 tarihleri arasında düzenlenecek gezimiz 20 kişi kontenjan ile sınırlıdır.

İRTİBAT ve Ön kayıt:

Mehmet BAYSAN : 5553281251

Gezimiz TÜRSAB belgeli L&G 4U TURİZM tarafından düzenlenmektedir.

 

1 . GÜN: 10 ŞUBAT 2020 ESKİŞEHİR -ANKARA -KARS / ÇILDIR GÖLÜ

ESKİŞEHİR’DEN PAMUKKALE OTOBÜS İLE HAREKET OTOGARDAN :05:15

ANKARA VARIŞ : 08.30

ANADOLU JET Havayollarının 7090 sefer sayılı, 11:50 hareketli, 1 Saat 45 dakikalık uçak yolculuğu ile Kars ‘a gidiyoruz .(kalkış / varış saatleri taşıyıcı havayollarının rötar durumuna göre değişim gösterebilir ) . Rehberimiz ve aracımız, misafirlerimizi Kars Havaalanında karşılıyor. Ülkemizin yüksek rakımda bulunan tatlı su göllerinin en etkileyici olanlarından birisi olan Çıldır Gölü’ne hareket edeceğiz. Kışın buz tutan ve eşsiz bir görünüme sahip olan gölde, manzaranın tadını çıkarabilir ve donduğu zamanlarda kızakla gezinebilirsiniz. Öğlen Yemeği: Çıldır gölünden tutulan ve halk diliyle sarı balık, kara balık ve gümüşi diye adlandırılan balıklardan oluşan menümüz ile öğlen yemeğimizi alacağız (ekstra)   buradaki görsel tabiat Show u uzun süre hafızalarınızdan silinmeyecek . Rehberimizin belirlediği saatte hareket ile Arpaçay da kısa bir kahve molası vererek konaklama yapacağımız Kars merkezdeki otelimize giriş yapıyoruz . Konaklama otelimizde.

2. GÜN: 11 ŞUBAT 2020 ANİ HARABELERİ -KARS MERKEZ

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası , sabah 09.00 hareket ile yaklaşık 50 kilometrelik ve 45 dakika ortalama sürecek olan yolculuğumuz bizi Arpaçay’ın açtığı derin vadiye ulaştıracak ki burası aynı zamanda Ermenistan ile olan sınırımız. Ani Antik Kenti tam bu sınır üzerinde ve oldukça önemli bir geçmişe sahip. Ani Antik Kenti: Ermeni Bagratlı Hanedanlığının 900’lü yılların sonunda bugün harabelerin bulunduğu yeri yeni merkez olarak seçip şehri inşa etmeye başlaması ile birlikte Ani tarihide başlamıştır. Sonrasında Bizans egemenliği ve 1064 yılında Selçuklu Sultanı Alpaslan’ın fethi ile birlikte Selçuklu egemenliği başlamıştır. Gürcü, Osmanlı ve Timur egemenlikleri şehirde sonraki dönemlerde devam etmiş ve 155’lerde Osmanlıların terk etmesi ile şehirde yaşam sona ermiştir. Günümüzde Ermeni Ortodoks Mimarisinin ve Beylikler Dönemi Selçuklu Mimarisinin temellerinin bulunabildiği, ilklerinin olduğu en önemli antik alanlardan birisidir. Burada rehberimiz eşliğinde ve yürüyerek gerçekleştireceğimiz gezimizde görebileceğimiz eserlerden bazıları;Surlar ve Aslanlı Kapı,Manucehr Camii,Aziz Gregor Kilisesi, Surp Kirkor Kilisesi, Keçeli Kilise, Büyük Katedral Programımızın bitimi sonrası Ani’den ayrılarak Kars’a döneceğiz.Öğle yemeğinde Kars bölgesinin yöresel lezzetlerini tadabilirsiniz .yemek sonrası, tarihi sokaklarında Kars merkezi tanıyoruz .yöresel ürün alışverişi yapmak için,dünyaca ünlü kars kaşar ve gravyer tadımı için , mandıradan sofranıza sloganlı üreticilerin mağaza ziyaretlerimiz sırasında alışveriş imkanı sağlanacaktır .Şehir merkezinde göreceğimiz göreceğimiz yerler arasında :Kars Kalesi: Tarihsel süreçte defalarca zarar görüp yeniden yapılan ve günümüzde eski sağlamlığını halen koruyan Kars Kalesi sizleri oldukça etkileyecek.Fethiye Camii: Kars’ta oldukça çok görülen Rus Mimarisi özelliği gösteren yapılardan birisidir. 19.yy. da Ruslar tarafından kilise olarak yaptırılmış ve Kars’ın kurtuluşundan sonra camiye çevrilmiştir.Kars Sokakları: Baltık mimarisi olarak adlandırılan mimari gelenek Kars’ın en belirgin özelliklerinden birisidir. Kars aynı zamanda ülkemizin düzenli şehir planlamasına sahip tarihi kentlerinin ilkidir. Rus işgali sonrasında yapılmaya başlanan bu şehir planı ve Baltık mimarisine özgü kamu ve sivil yapıları görmek ve fotoğraflamak için en geçerli yol yürüyerek keşfetmektir. Rehberimiz eşliğinde yapacağımız yürüyüşü seveceksiniz. Konaklama otelimizde . Gezilerin tamamlanması ardından Kars’taki otelimize dönüş ve istirahat molası. Akşam yemeği serbest. Kars’ta dilediğiniz bir restoranda akşam yemeği rezervasyonu yaptırabilir yada rehberimizin organize edeceği Kafkas Gösterili akşam yemeği programımıza katılabilirsiniz.(extra )

3. GÜN: 12 ŞUBAT 2020 Sarıkamış- Kars TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ YOLCULUĞU

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası 10.30 hareket ediyoruz . Kurtuluş savaşında tabya olarak kullanılan Kafkas cephesinin önemli noktası olan ve savaştaki, gece baskını sonrası KANLI TABYA olarak anılacak olan müze ziyaretimiz olacak. Bir saatlik yolculuk sonrası   sonra Sarıkamış şehitliğine giderek tüm şehitlerimizi yeniden yaad edeceğiz. öğle yemeğimizi Sarıkamış da alarak Telesinej ve kayak için serbest zaman veriyoruz .Alp dağlarındaki kar kalitesi ile dünya coğrafyası içinde birinci kaliteli kara sahip olan Sarıkamış Kayak pistlerindeki kar ışıltıları gözlerinizi kamaştıracak .Katerina köşkünü panoromik görüyoz . (yol ve hava durumuna bağlı olarak) Kafkas bölgesininin enerji taşı olarak nitelendirilen obsidyen taş atölyesinde alışveriş molası sonrası yeniden Kars a dönüyoruz .Serbest akşam yemeği . Tren yolculuğunda ihtiyaçlarınız için gün içinde market molası verilecektir

22:45’te Kars Garı’na hareket ediyoruz.Kars Garı’na varış .23:55 hareketli Turistik Doğu Ekspresi’ne biniş. Rehberimiz sizi kompartımanlarınıza yerleştirdikten sonra Gar’da uğurluyor. Turistik Doğu Ekspresinin yataklı vagonunda iki kişilik kompartımanlarda yolculuk… Eşsiz doğa manzaralarıyla unutulmaz bir seyahat deneyimi sunan Turistik Doğu Ekspresi’nde yaklaşık 30 saat sürecek yolculuk misafirlerimize muazzam bir tecrübe yaşatıyor.Bu gece trende konaklama olacaktır .

4. GÜN: 13 ŞUBAT 2020 KARS -ANKARA-ESKİŞEHİR

Turistik Doğu Ekspresi treni Kars’tan Ankara’ya doğru Anadolu’nun eşsiz coğrafyasında yol alırken öğleye doğru Divriği’de mola veriyor. Tren Yolculuğumuza devam ediyoruz. Kars’ tan saat 23:55’de hareket eden ekspres, Divriği’de 2 saat 36 dakika, Sivas – Bostankaya ‘da 3 saat 09 dakika durmaktadır. Trenin planlanan seyahat süresi 30 SAATTİR. Uzun mollalarda ki şehir turları, extra olup TCDD tarafından ve&veya şirketimiz tarafından yapılabilir. Tren kompartıman görevlileri, duraklarda hareket saatleri konusunda bilgilendirme yapacaktır.

5.GÜN : 14 ŞUBAT 2020 ANKARA

Sabah 05:15 Ankara’ya varış. (Rötar/aksama olmadığı takdirde TCDD tarafından duyurulan tahmini varış saatidir) TRENİN RÖTAR yapabilme ihtimaline göre 08:40 hızlı tren ile Eskişehir bağlantısı verilmiştir.

 

Not 1: Tren mola verdiğinde , tren kalkış saatinden önce trene geri dönme ve binme sorumluğu tur katılımcılarının sorumluluğundadır. Kişisel gecikmelerin telafisinden , TCDD ve TATİL MADENİ TUR sorumlu tutulamaz .Bu konu için yapılan telafi masrafları kişisel harcama olarak kabul edilir.

Not 2: Doğu Ekspresi zaman zaman Ankara’ya birkaç saat rötarlı gelmektedir. Hareket saatleri değişim gösterebilir. Bunun bilgisi için hareket gününden bir gün önce saat kontrolü yapılması gerekmektedir. Gardaki bilet gişesinden bu işlemi yapabilirsiniz.

Not 3 : Trende yanınızda su (kahve ve çay için ) ısıtıcı , aperatif yiyecekler ve içecekler bulundurulması gerekli olabilir .Trende bulunan lokantasında aperatif yiyecek ve içecekler yoğunluktan dolayı tükenebilir.

UYARI: Kış dönemi turlarına gelecek misafirlerimizin kış ve soğuk hava koşullarına uygun kıyafet bulundurması gerekmektedir. Atkı, bere, bot, eldiven ve termal içlik bulundurmanızı öneririz.

  

 • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI : 2.150 TL nakit
 • kredi kartı tek çekim             :   2.203 TL tek çekim
 • Taksitli:
 • MAXİMUM   KART : 3 x 745   &       AXESS KART : 4 x 596 &   FİNANS KART : 6 X 387
 • BONUS&PARAF& WORLD KART 12 x 204
 • TEK KİŞİLİK ODA FARKI: +350 TL + 400 tren tek kişi konaklama

 

Ücrete dahil olan hizmetler

 • ANKARA – Kars uçak bileti
 • Turistik Doğu Ekspresi Kars – Ankara yataklı vagon bileti
 • Ankara Eskişehir (çift yön) ulaşım
 • 2 gece otel konaklaması
 • Yataklı vagonda konaklama ( 30-32 saat )
 • Otelde 2 sabah kahvaltı
 • Türsab zorunlu seyahat sigortası(şirket iflasını kapsar sağlık sigortası değildir )
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Turizm taşıma kurallarına uygun araç İLE BELİRTİLEN YERLERİN GEZİLMESİ

 

Dahil olmayan hizmetler

 • Tüm Öğle ve akşam yemekleri
 • Otel lobisi ve mini bar kullanım ücretleri
 • Trendeki tüm yemekler ve içecekler
 • Müze ve ören yeri girişleri
 • Çıldır Gölü’nde fayton & atlı kızak ücretleri
 • Kişisel harcamalar      
 • Kafkas gösterili akşam yemeği 175 TL
 • Uçaktaki fazla bagaj ücreti
 • Sağlık sigortası
 • Trenin uzun süreli duraklarındaki şehir turları
 • Boğatepe köyü (ZAVOT )

 

Single (tek kişi konaklama) hakkında:

Single misafirlerin sadece otel konaklamaları tek kişilik odada olacaktır. Doğu Ekspresinde ise iki kişilik kompartımanda bir başka misafirle paylaşımlı olarak yolculuk sağlanmaktadır. Her iki konaklama da tek kalmak isteyen misafirlerimiz single konaklam ücretine ilave +400 lira ödemekle sorumludur.

Üç kişilik odada konaklama hakkında:

Üç kişi aynı odada konaklayacak misafirlerimizin otelde üç kişilik tek bir odada konaklaması mümkündür ancak Doğu Ekspresinde kompartımanlar iki kişilik olduğundan üç kişi olan misafirlerimizden birisi Doğu Ekspresinde iki kişilik kompartımanda bir başka misafirle paylaşımlı olarak yolculuk yapmak durumundadır.

ÖDEME TABLOSU :

Kayıt ücreti : 600 TL

(kayıt anında ön ödeme yapmamış misafirlerimizin rezervasyon işlemleri yapılmaz)

05 Ocak 2020 tarihine kadar hesabın kapatılması gerekmektedir.

Taksitli işlem yapmak isteyen kişiler için iletişim

Levent Yüzgeç _şirket sahibi : 0 541 765 67 67

Tren hareket tarihinden bir ay öncesinde ,TCDD tüm ödeme ve katılımcı isimleri istemektedir. İsim verilmeyen kişilerin biletlerini tanzimini yapmamaktadır .

Önemli not :

05 ocak tarihinde TC Kimlik numarası + İsim listesi +katılımcı telefonları tarafımıza bildirilmesi gerekmektedir.

Bu uçak tren biletleri ve sigorta poliçeleri için mutlak gerekli bir işlemdir.

 

TAKSİT YADA KREDİ KARTI İLE İŞLEM YAPTIRMAK İSTEYENLER İÇİN :

TAKSİT İÇİN İLGİLİ BANKA KARTINIZDAN TELEFONDA İŞLEM YAPILACAKTIR .

TEK KULLANIMLIK ŞİFRE TELEFONUNUZA 3D GÜVENLİK SİSTEMİ İLE GÖNDERİLECEK. BU ŞİFRE ŞİRKET TEMSİLCİMİZ İLE PAYLAŞILDIKTAN SONRA İŞLEMİNİZ GERÇEKLEŞECEKTİR.

İlginizi Çekebilir

EFSAD Kasım Ayı Fotoğraf Gezisi

EFSAD SAFRANBOLU-AMASRA GEZİSİ 19-20 KASIM 2022 Hareket saati ve yeri: 01:30 (Cuma’yı cumartesiye bağlayan gece) …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir