EFSAD Mayıs Ayı Fotoğraf Gezisi

EFSAD GEZİSİ – AFYON FRİG VADİSİ VE EMRE GÖLÜ

Tarih: 29.05.2022 Pazar

Hareket Saati: 04:00

Hareket Yeri: Atatürk Bulvarı Migros önü

Ücret: 170.-TL

Ödeme: Alper Meranezlioğlu

IBAN: TR95 0006 4000 0014 4002 0881 72

Kayıt: 0 532 506 43 53 (Güzin Özlü)

Not: Gezi ücretinin 24.05.2022 Salı günü saat 19:00’a kadar ödenmesi gerekmektedir. Ücretini ödeyenlerin kesin kaydı alınacaktır. Gezimizin kontenjanı 16 kişidir.

Gezimizin ulaşım hizmeti TURSAB belgeli “Mevsim Tour” tarafından sağlanacaktır.

Ücrete dahil olanlar: Gidiş dönüş yol, otobüste kahvaltı (sandviç, meyve suyu),

Gezi Programı:
Sabah gündoğumunda (05:30-06:30) Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesi sınırları içinde yer alan Emre Gölünde sıcak hava balonlarını göl üzerinde yansımasıyla birlikte fotoğraflıyoruz. Gündoğumunum ardından Antik yoldan geçerek Frig vadisini gezmeye başlıyoruz. Antik yol FRİGLER döneminde kullanılan ve zamanla at arabalarının tekerlek izleriyle uzunca bir yol olan Kral Yolu’nun en belirgin kalıntısıdır ve aynı zamanda Friglerin en önemli ticaret yollarından biridir. 3000 yıllık olduğu düşünülen bu yolu tarihi hissederek fotoğraflıyoruz.

Emre Gölü ve etrafındaki mağaralar (AROG filminin çekildiği plato), Göynüş vadisi (Aslantaş-Yılantaş), Ayazini (Taş Kilise, eski mezarlar, Avdalaz Kalesi) gezeceğimiz yerler arasında. İsteyen göl üzerinde frig kayığı ile geziye veya balon turuna katılabilir (Balon turu ücreti:1000.-TL).

Eskişehir’e dönüş için 18:00-18:30 saatlerinde yola çıkıyoruz. Saat 19:30- 20:30 arası Eskişehir ‘e varış.

Not: Balon uçuşları hava durumu ve talep durumuna göre değişebilir.

Geziye gelirken:
– Doğa yürüyüşü yapacağız. Bunu dikkate alarak hazırlıklı gelin.
– Mevsim koşullarını düşünerek giyinin (şapka, güneş gözlüğü, yağmurluk vb.)
– İnceden kalına doğru bir giyimi tercih edin (yürüdükçe terler, durduğunuzda üşüyebilirsiniz)
– Ayakkabınız yürüyüşe uygun olsun (toprak, kaya, çamur, su vb.).
– Küçük bir sırt çantanız bulunsun (yürüyüş sırasında elleriniz boş olmalı)
– Yanınıza, su alabilirsiniz
– Fotoğraf/Video için yeterince SD bellek, yedek pil

Bölgelerle ilgili kısa açıklamalar:
Afyonkarahisar-Eskişehir karayolunun 32.km’den 1,5 km batıya dönülerek ulaşılan bir vadi içinde Göynüş Kalesi, üzerinde aslan kabartmaları bulunan Aslantaş ve Yılantaş mezar odaları ile Kübele açık hava tapınağı olan Maltaş ile Kumcaboğazı bulunmaktadır.

Aslantaş: Ön yüzüne bir kapı boşluğu açılarak mezar odası oyulmuş kapı boşluğunun her iki yanında kükremiş iki heybetli aslan ve ayakları altında birer yavru aslan ile kapı üzerinde aslanları içine alan hayat ağacı kabartması yapılmıştır. Mezar odası; üçgen tavanlı, sol tarafta ölüyü yatırmak için kline (sedir) bulunan küçük bir odadır. Aslantaşın önemli bir kralın mezarı olduğu ve M.Ö.7. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.

Yılantaş: Aslantaş’ın batısında aynı kayalıkların bulunduğu yerdedir. Anıt parçalandığı için onun iç kirişleri görülmekte olup, anıtın dış tarafında bir aslan kabartmasının sadece baş ve bir ayak kabartması vardır. Yılan kabartması anıtın ön yüzünde alt tarafındadır. Kapıda birbirine sarılmış iki yılan kabartması ile kapının iki yanında da mızraklarıyla yılana saldıran iki savaşçı vardır. Bugün ters dönen kaya altında olduğundan görülmemektedir. M.Ö.700 yıllarında yapıldığını sanılmaktadır.

Maltaş: Birbirine yakın Aslantaş ve Yılantaş anıtlarından yaklaşık olarak 500 m uzaklıkta olup bugün zemine gömülü durumdadır. Üçgen çatılı geometrik motifli ve yazıtlı tapınak cephesi yapılmıştır. M.Ö. 7.yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.

Kumcaboğaz: Maltaş’dan yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta Kayıhan’a doğru giden yol üzerindedir. Zemine gömülü durumda küçük bir kaya parçası üzerine niş içinde Kübele kabartması vardır.

Ayazini: Afyonkarahisar’dan 28 km uzaklıkta Eskişehir devlet karayolundan 4 km kadar doğuda dere yatağının iki yanında yer alan bir kasaba Ayazini. Bölge jeolojik yapı olarak tüf kayalık. Yani yanardağ lavlarından oluşmuş yüzey aşınımıyla, kumlu, mikalı toprak araziyi kaplamış. Seydiler köyünden başlayıp, Döğer bucağına kadar uzanan bu doğal kuşak, Peri Bacaları ile kaplanmış. Hititler ’den günümüze gelen tarih birikimi, Ayazini köyünde görülebiliyor. Roma, Bizans dönemlerinde Metropolis (Büyük şehir) adını alan dini merkezde, kaya oluşumları içinde oyularak yapılmış büyük kilise, mezar odaları ve kaleye rastlanıyor. Birbirine bağlantılı çok katlı kaya oyma yapılara en güzel örnek, Ayazini köyü içinde yer alan “Avdalaz Kalesi”.

İlginizi Çekebilir

İSTANBUL-Balat-Fener-Eminönü-Karaköy-Taksim Fotoğraf Gezisi

  EFSAD FOTOĞRAF GEZİSİ BALAT –  FENER – EMİNÖNÜ- KARAKÖY – TAKSİM Hareket Tarihi            : …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir