EFSAD’da 11 Mart Cuma – Yaşayan Kadınlar

EFSAD’ın kadın fotoğrafçılara ayırdığı Mart ayının ikinci haftasında “Yaşayan Kadınlar” konuk olacak. Yaşayan Kadınlar’ın son projeleri Toplumsal Bellek ve Kadın teması üzerinde duruyor. “Bellek” adını verdikleri gösterilerinde Yaşayan Kadınlar, “Türkiye’de kadının imgesel, kültürel ve toplumsal değişimini anlatma çabası” na girdiklerini vurguluyorlar. ”Öldürenlere inat, Yaşayan Kadınlar” sloganı etrafında birleşmiş kadın fotoğrafçıların gösterisi, 11 Mart 2016 Saat: 19.00’da, Özdilek Sanat Merkezi’nde gerçekleşecektir. Gösteriye tüm fotoğraf severler davetlidir.

Yaşayan Kadınlar Kimdir?

Türkiye’de ilk olarak bir kadın grubunun temel fotoğraf semineri sonrası birleşip sanat düzeyinde işlere imza attıkları bir oluşum olma özelliği taşıyor. Yaşamın her alanından farklı meslek gruplarından kadınların bir araya gelerek oluşturdukları Yaşayan Kadınlar Fotoğraf Grubu, 6 senede 6 projeye imza attı. Grup üyeleri memur, akademisyen, öğrenci, mühendis, sekreter, güzellik uzmanı, ev hanımı, esnaf, sanat yönetmeni gibi farklı meslek gruplarında ayakta durmaya çalışan kadınlardan oluşuyor. Yaşayan Kadınlar grubu ilk projesinde “Öldüren ve dövülen kadınlara inat Yaşayan Kadınlar”sloganı ile hayatın her alanında yaşama tutunmuş kadınları fotoğrafladı (2011). “Self-portreler” sergisi grubun içinden 10 kadının objektifi kendilerine doğrultup kadına dair ne varsa aktardıkları sergi olma özelliği taşıdı (2012). “Madam, bir nefes verdi Adam doğdu, adam sonra unuttu, nefes yaşamdı” dizeleriyle başlayan “Madam” gösterilerinde “Yaşayan Kadınlar” karşı cins olarak erkekleri fotoğrafladılar (2013).

Dördüncü proje ise” Kadına Yönelik Zulme Karşı Manifesto : ZAMAN ” adıyla 2014 yılında gösterildi. “Kadına Yönelik Zulme Karşı Sessiz Çığlık Gösterisi – “YAŞAYAN KADINLAR: HEPİMİZ BİRİZ” gösterisi, 2015 yılında ses getirdi. “Kadına yönelik şiddete karşı bir manifesto bizim adımız. İnsanca yaşayıp, insanca ölmek istiyoruz. Öldürenlere, taciz, tecavüz edenlere, şiddete karşı, yitip gitmiş bütün kadınlar için inadına YAŞAYAN KADINLAR!” sloganı ile 300 farklı kadının birlik mesajı verdiği bir gösteri olmak özelliği taşıyor.

Yaklaşık 6 yıldır birlikte çalışmalara imza atan grubun küratörlüğünü Gülbin Özdamar Akarçay yapıyor. Akarçay grup ile ilgili şunları söylüyor: ”Öldürenlere inat, Yaşayan Kadınlar” dedik. Fotoğraf ortak noktamız oldu. Gülümsemeler ve paylaşımlar bizi daha da kenetledi. EFSAD buluşma noktamız, Yaşayan Kadınlar adımız oldu. 8 Mart değil sadece bizi birleştiren, insan olmak, kadın olmak, vicdanlı olmak, fotoğrafla anlatmak…”

Yaşayan Kadınlar Grubu’nda yer alan fotoğrafçılar: Hülya Avdan, Özlem Kanat Örneksoy , Sema Omurtak, Şükran Tunç, Ayşegül Çıkıncı, Sevgi Kösem, Melis Batır, Esra Çolak, Solmaz Mercan ve Gülbin Özdamar Akarçay.

AFIS05_GOSTERI_Kucuk (1)

 

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir