EFSAD’da 12 Şubat Cuma – Erkan Balk – Nehirlerden Okyanuslara – Sunum ve Söyleşi

ERKAN BALK KİMDİR?

Sualtı dünyasına olan ilgisi  küçük yaşlarda başladı. Sualtının büyülü dünyası ve gizemi 2005 yılında tüplü dalışa başlamasına vesile oldu. Fotoğraf merakı da küçük yaşlarda analog fotoğraf makinalarıyla başlayan Erkan ilk temel eğitimini de 2005 yılında EFSAD’da aldı. 2006 yılında aldığı ilk sualtı kompakt fotoğraf makinasıyla sualtı fotoğrafçılığı macerasına adımını attı. 2006 yılında  Eskişehir de sualtı  fotoğrafçılığını yaygınlaştırmak için ESGAM (Eskişehir Sualtı Görüntüleme ve Araştırma Merkezi) adında bir merkez kurdu.

ÇALIŞMALARI

Alanında uzman dünyaca ün kazanmış sualtı fotoğraf sanatçılarını Eskişehir de buluşturarak üniversitelerde ve çeşitli kurumlarda eğitim, konferans, workshop, fotoğraf gösterileri ve sergiler gerçekleştirdi.

2012 yılında Eskişehir Çifteler ilçesinde ‘Sakaryabaşı Projesi’ ismiyle dalış turizmi ve sualtı araştırmaları kapsamında proje gerçekleştirdi. Söz konusu proje ile bölgeyi ulusal ve uluslar arası dalış turizmine kazandıran Erkan, bununla beraber iç sularda kurumlar ve üniversiteler ile bir çok bilimsel çalışmalar da yer aldı.

Sakaryabaşı projesi kapsamında;

TAV Atatürk Havalimanı dış hatlarda fotoğrafları sergilendi. Atlas dergisinde kapak konusu olarak 17 sayfa yazısı, TSSF Deniz magazin dergisinde fotoğraf ve yazısı, 12 araştırmacı yazarın arasında yer aldığı Derinlerin Sırrı adlı kitapta sualtı fotoğrafları ve yazısı ile yer aldı. Sakaryabaşı’nda çektiği sualtı kısa tanıtım filmi Almanya Berlin uluslararası turizm fuarında gösterildi. Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve çeşitli eğitim öğretim kurumlarında proje ile ilgili sunum ve seminerler verdi. Bunların dışında ulusal ve uluslararası gazeteler, dergiler ve sosyal medyada birçok kez haberleri yer aldı.

2013 yılında TRT Mavi Tutku ekibiyle 2 bölümden oluşan “Bozkırın Mavisi” isimli belgesel hazırladı. CNN Türk Yeşil Doğa programı katkılarıyla Sakaryabaşı ile ilgili program yaptı. TRT Mavi Tutku ekibiyle Sivas Gürün Gökpınar’da bir bölümlük belgesel çekti. Bunların dışında bir çok uzun metraj film, klip ve belgesellerin sualtı çekimlerinde görev aldı.

2016 yılında özel bir firmanın düzenlediği yarışmada, DSLR geniş açı kategorisinde fotoğrafı 1.lik, Canon Doğa kategorisinde hazırladığı kısa filmi 1.lik  ve jüri en iyi film ödüllerini kazandı. 15. Uluslararası Marmara Festivali Portfolyo kategorisi 3. ödülü, 17. Uluslararası Marmara festivalinde videosu 1.lik ödülü aldı. 2019 yılında 39 ülkenin katılım sağladığı “Underwater Photo Maraton”  yarışmasında video kategorisinde 2. oldu. Bunların dışında çalışmaları TFSF ve TSSF onaylı bir çok yarışmada ödüller ve dereceler almıştır.

Bilimsel çalışmalarda;

2014 yılında Ege Bölgesi’nde (Menderes) Su izleme projesinde sualtı görüntüleme ve örnekleme yaparak projede yer aldı. 2016 yılında Türkiye İç sularında (Sivas, Kayseri, Afyon, Eskişehir) ESOGU Biyoloji bölümü ile çalışmalar yaptı. 2016 SEAB Uluslararası 2.Avrasya Bioçeşitllilik Sempozyumun da  “Silent Inhabits of Freshwater” başlıklı sergi açtı.

2016 “Biyolojik Çeşitlilik: Avrupa ve Türkiye” Söyleşinde fotoğraf sergisi açtı. 2016  Mersin Gilindire Mağarası tanıtım belgeseli çalışmasında yer aldı.

Erkan BALK, evli ve bir çocuk babasıdır. Sualtı fotoğrafçılığına da profesyonel olarak devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir