EFSAD’da 14 Ocak Cuma – Sinan Kırmızıgül – Sunum ve Söyleşi

EFSAD‘ın 14 Ocak Cuma akşamı konuğu,  derneğimizin 1995 yılından bu yana üyesi olan Sinan Kırmızıgül. Sinan Kırmızıgül‘ün arşivindeki analog dönem fotoğraflarıyla nostaljik bir yolculuğa çıkacağız.

Pandemi dönemini dia ve negatif arşivini düzenlemekle geçirmekte olan Kırmızıgül, 1995 yılında kurulan EFSAD’ın ilk dönemlerinde üyeleriyle gerçekleştirdiği “ODUNPAZARI’NDA 24 SAAT, BULUTLARIN ALTINDA UYGARLIĞIN ORTASINDA, ESKİŞEHİR’DE HASAT”adlı  proje çalışmalarına verdiği fotoğraflarından hazırladığı gösteriler ile EFSAD gezilerinde çektiği fotoğrafları bizimle paylaşacak.

Zoom Katılım Bilgileri:

14 Ocak 2022 Cuma Saat: 20:30

https://us02web.zoom.us/j/7895672326?pwd=QzRuR1Y0N0dDczRKNUgvaEJoNjQ4Zz09

Meeting ID: 789 567 2326
Passcode: 21EFSAD26

Sinan Kırmızıgül kimdir?

5 OCAK 1966’da Eskişehir’de  doğdu. Tüm öğrenimimi Eskişehir’de tamamladı.  Fotoğrafa 1978 yılında  amatör fotoğrafçı olan babasının sayesinde başladı.  1’nci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı Aksesuar Revizyon Müdürlü’ğü Pnomatik Atl. Kısım Şefi olarak görev yaparken 2015 tarihinde emekli oldu.

1995 yılından bu yana  EFSAD üyesi olan Sinan Kırmızıgül  bağımsız çalışmalarının yanısıra EFSAD’ın üyeleriyle yaptığı ortak projelerde  de yeraldı.

Emekli olma kararı aldığında,  Neden emekli oluyorsun? Ne yapacaksın? sorularıyla karşılaşmış. ”Biraz da fotoğraf çekmek istiyorum”  diye cevapladığımı hatırlıyorum diyor.

FİLMLİ GÜNLERDEN  DİJİTAL GÜNLERE

Sunum İçeriği

Pandemi nedeni ile evlerimize kapandığımız günlerde, nasıl vakit geçirebilirim sorusuna karşılık bulduğum cevaplar;

‘’DİA ve NEGATİF’’ arşivimi elden geçirerek, onları dijital ortama aktarmalıyım,

‘’DİJİTAL’’ arşivimi düzenlemeliyim.

‘’MÜZİK’’ çalışmalarına tekrar başlamalıyım  oldu.

“EFSAD’ın değerli başkanı Semra BAYAR zoom üzerinden sunum / gösteri teklifinde bulununca çok mutlu oldum. Neden o günlere dönmeyelim diyerek bu gösterimi hazırladım.  Şu ana kadar 1 yıllık bir süreçte dia arşivimin ancak ¼ ünü tarayabildim, negatif arşivime  ise henüz başlayabilmiş değilim.

Öncelikle EFSAD’ın ilk kuruluş yıllarında çekmiş olduğum dialardan bir seçki ile başlayarak, dijitale geçiş ile birlikte öne çıkan fotoğraflarımdan bir derleme sunacağım. İzleyiciler  ile yeni kurulmuş bir dernekte ard arda gerçekleştirilen ‘’ODUNPAZARI’NDA 24 SAAT’’, ‘’BULUTLARIN ALTINDA UYGARLIĞIN ORTASINDA’’, ‘’ESKİŞEHİR’DE HASAT’’ adlı  proje çalışmaları ile EFSAD gezilerinde çekmiş olduğum fotoğrafları paylaşacağım.

 

 

 

İlginizi Çekebilir

31 Mayıs 2024 Cuma – Mehmet Baysan ile Uzun Pozlama Teknikleri ve “Yiyeceğini-İçeceğini Al-Gel”

Bu akşam EFSAD’da sezon finalini Mehmet Baysan’la ” Balon Patlatma &Işıkla Boyama ” workshopla yapıyoruz. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir