EFSAD’da 15 Mart Cuma – Zeynep Özyürek

Kadın fotoğrafçıların fotoğraf gösterilerine ayırdığımız Mart ayının bu haftaki konuğu içimizden biri, Zeynep Özyürek. Çok yönlülüğüyle ve teknolojiye merakıyla tanıdığımız Zeynep bu özelliklerini bizimle paylaşacağı çalışmalarına da yansıtmış. “Güneş’li Günler” gösterisi, oğlu Güneş doğduktan sonra yaptığı çalışmalardan oluşuyor. Gösterinin birinci bölümünde farklı illerde ve ülkelerde çekilmiş fotoğraflar üzerinde “globe effect” uygulanarak oluşturulmuş görseller yer alıyor. Devamında ise uzaktan kumandalı ve üzerine kamera bağlanmış insansız hava araçlarıyla çekilmiş video ve fotoğraflardan oluşan kısa bir film yer alıyor.
Zeynep Özyürek Kimdir?
Zeynep Özyürek 1981 yılında Adapazarı’nda doğdu. Zaptedilmesi zor bir çocuk olduğu için enerjisini tüketsin diye 4 yaşından sonra sosyal ve sportif ne tür aktivite varsa gönderildi. İlkokul 4. sınıftayken ilk SLR makinası Canon AE1‘le tanıştı. Bir sürü film yaktıktan sonra ortaokulda gitara merak saldı. Lisede müzik okudu ve kemancı oldu. Üniversitede sanat tarihi okurken dia olarak tarihi belgesel fotoğraflar çekmeye başladı. 36’lık filmden 38 kare çıkarmak konusunda usta oldu. Karanlık oda tecrübesi oldu. Teknoloji konusunda hep şanslıydı, önce bozup sonra tamir ettiği elektronik sayısı henüz bilinmemektedir.
An itibariyle evli bir çocuk annesi, EFSAD‘lı, sanat tarihçisi, bilgisayar oyunlarını seven, fotoğraftan büyük zevk alan ve şanslı bir şekilde bunu meslek edinen, insansız hava araçlarıyla havadan görüntülemeye merak salmış, hayallerinin peşinde koşup bunları paylaşmayı seven biridir Zeynep Özyürek. Evren ve Güneş’ten büyük ilham almaktadır zira Evren eşi, Güneş de biricik oğludur.
Tüm fotoğraf severler davetlidir.
15 Mart Cuma 19:15
Özdilek Sanat Merkezi

DSC09024 G0010001 IMG_1201 IMG_1243

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir