EFSAD’da 16 Aralık Cuma – Onur CABİ

EFSAD’ın bu haftaki konuğu Eskişehir’den çıkan genç yeteneklerden Onur Cabi. Görüntü yönetmenliği hayaliyle Eskişehir’den Los Angeles’a ve New York’a adımlar atan Cabi, halen okumakta olduğu OGÜ Makine Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra kaldığı yerden görüntü yönetmenliğine devam edeceğini belirtiyor. Onur Cabi bizlerle “Avrupadan” ve “Benim Cinematography Reel’im” gösterilerini paylaşacak.

Tüm fotoğraf severleri ve video meraklılarını 16 Aralık Cuma günü saat 19:00‘da Özdilek Sanat Merkezine bekliyoruz. Tüm etkinliklerimiz ücretsizdir ve üyelik şartı aranmamaktadır. 

 

FOTOĞRAFTAN  GÖRÜNTÜ YÖNETMENLİĞİNE 

28 Ekim 1991 tarihinde Eskisehir’de doğdum.

Fotografçılığa erken yaşta başlayan ilgim Eskişehir Anadolu Lisesinde okurken güçlendi. Bu ilgim gittikçe  artan bir heyecanla yaşam tarzına dönüştü.

Lise 2.sınıfta yaşıtlarımdan farklı olarak, fotoğraf çekmek için fotoğraf dostlarım ile şehir şehir dolaşmaya başladım.

Lise 3. sınıfta ilk kişisel Fotograf Sergimi Eskişehir Anadolu Lisesi Bahar Şenlikleri’nde açtım.

Cok geçmeden kendimi Fotograf Dostları Topluluğu (FDT) için geziler düzenlerken buldum. Çeşitli karma fotoğraf sergilerine katıldım.

Eğitim hayatıma Eskisehir Osmangazi Üniversitesi Makine Mühendisliğinde devam etmekteyim.

2012 yazında eğitim için gittiğim Los Angeles şehri hayatımda bir dönüm noktası oluşturdu. Fotoğraf ve videonun başkentinde geçirdiğim dört ay sonunda döndüğümde yıllardır aklımda olan bir planımı uygulamaya koyabilecek kararım olgunlaşmıştı. Tek başıma Avrupayı boydan boya gezmek ve fotoğraflamak  istiyordum Bir yıl süren araştırmalarım sonunda 2014 yılı Haziran ayında yola çıktım.26 günde 7 Ülke 14 Avrupa kentini tren yolculuklarıyla  gezdim.  gezi sonunda Avrupa’dan ismini verdiğim  projemin fotograf ve videoları ile Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Atilla Özer Karikatürlü Ev’de 2. kişisel Fotoğraf sergimi açtım.

Bu sergi benim için bir değişim noktası  oldu,  başka bir projede  Görüntü Yönetmenliği yapma olanağı buldum, sonrasında projeler birbirini izledi. Hatay,Bodrum,İstanbul,İzmir,Eskişehir illerinde bir çok firmanın Tanıtım Filmlerinin yönetmenliği ve görüntü yönetmenliğini üstlendim.

Ama aklımda hep  tek bir düşünce vardı, Los Angeles’ta eğitim alarak yoluma devam etmek… Bu amaçla, New York Film Akademisine bir çok kez mail göndererek , burs için başvurularda bulundum. Bu arada 2014 yılında Los Angeles Fotograf Festivaline katıldığım fotoğraflarım sergileme ödülü aldı.

Sonunda 2016 yılında  New York Film Akademisinden Görüntü Yönetmenliği eğitimi üzerine %100 burs kazandım. Bu eğitim benim icin profesyonelliğe geçişte izlediğim yolda ne kadar doğru adımlar attığımın da kanıtı oldu. Los Angeles NYFA Eğitimimi bitirdikten sonra  bursum yenilendi. 2018 Ocak ayında tekrar  New York Film Akademisinde Cinematography dalında Master eğitimime başlayacağım.

Şu anda OGÜ Makina Mühendisliğinde  tez çalışmalarımı yapmaktayım.Sonra , hep hayalini kurduğum  görüntü yönetmenliği üzerine istediğim gibi yoğunlaşabileceğim.

 

 

 

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir