EFSAD’da 16 Nisan Cuma – Namık Kemal Kortan

Bu Cuma EFSAD’ın konuğu doğa sevgisi ve fotoğrafa ilgisi çocukluk yıllarına dayanan Namık Kemal Kortan. Macro ve belgesel tarzı fotoğraf çekmeyi tercih eden Kortan bizimle, macro doğa fotoğraflarından oluşan “NARİN GÜZELLİKLER” ile babasının 1950 – 1960 yılları arasında görev yaptığı Eskişehir çevresindeki köylerde çektiği fotoğraflardan oluşturduğu “SİYAH BEYAZ” adlı iki sunumu paylaşacak.

 

Zoom Katılım Bilgileri:

16 Nisan 2021 Saat: 21:00

https://us02web.zoom.us/j/7895672326?pwd=QzRuR1Y0N0dDczRKNUgvaEJoNjQ4Zz09

Meeting ID: 789 567 2326
Passcode: 21EFSAD26

 

Namık Kemal Kortan Kimdir?
Meslek Yüksek Okulu Elektronik Bölümü mezunu olan Namık Kemal kendisini doğa aşığı bir fotoğrafçı ve doğa rehberi “olarak tanımlıyor. Doğa sevgisi ve fotoğrafa ilgisi çocukluk yıllarına dayanmakta. Babasının orman muhafaza memuru olması sebebiyle ilkokul dördüncü sınıfa kadar köylerde geçen yılları, içinde doğa sevgisi ve doğa fotoğrafları çekme isteği oluşturmuş.

“Babam amatör olarak fotoğraf çekerdi birlikte ayda üç dört makara çekim yapardık. Film banyosu nasıl olur, karta nasıl basılır ondan öğrenmiştim. İşe girdiğimde ilk fotoğraf makinemi satın aldım. O zamanın imkânları ile Zenith 11 sahibi olabilmiştim. Bir dönem Kiev 19 ile çekim yaptım. İsrail çekimlerim ona aittir. Ne yazık ki o fotoğraf makinem tatilde çalındı, uzun zaman fotoğraf makinesi almadım.

Fotoğrafa sanatsal gözle yaklaşmıyorum. Bu yüzden kendime fotoğraf sanatçısıyım diyemem. Macro ve belgesel tarzı fotoğraf çekmeyi tercih ediyorum. Zamana tanık olacak karelerin, doğa için de insanlar için de geçerli olduğunu düşünüyorum ” diyor.

 

İlginizi Çekebilir

Reha Bilir’le Fotoğraf Üzerine Söyleşi

EFSAD’ın 07 Ekim 2022 Cuma günü konuğu Reha Bilir olacak. Fotoğraf üzerine söyleşi niteliği taşıyan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir