EFSAD’da 17 Ocak Cuma – Pelin Öztürk – “Doğa’nın Sessiz Şarkısı“

EFSAD Ocak ayı etkinliklerini EFSAD’lı fotoğrafçılara ayırdı.  17 Ocak Cuma akşamı 2010 yılından beri etkinliklerimizde yer alan Pelin Öztürk’ün gösterisi yer alacak. Doğa tutkusu ve çok yönlülüğüyle tanıdığımız arkadaşımız bizimle “Doğanın Sessiz Şarkısı” isimli çalışmasını paylaşacak.

Keyifle izleyeceğinizi tahmin ettiğimiz fotoğrafların nasıl ortaya çıktığını şöyle anlatıyor Pelin Öztürk :

Doğada olmak bana her zaman büyük bir mutluluk verir. İlgi alanlarımda bu yönde… İzci liderliği yapıyorum, oymakbaşıyım, öğrencilerimle kamplar yapıyoruz, doğanın tadını çıkarıyoruz. Hafta sonları zamanım uygun oldukça Eskişehir Doğa Gezginleri ile doğa yürüyüşlerine katılıyorum. Aynı zaman da gökbilimci olduğum için gökyüzüne de tutkum var. Gökyüzü gözlem kampları da düzenleyip hem gökyüzünü seyredip hem de fotoğraflıyoruz.

Çocukluğumdan beri fotoğraf makinem vardı ama profesyonel mantığa sahip bir makinem hiç olmadı. Hatıra fotoğrafları çekerdik genelde… Ama gezdikçe, gördükçe, doğada zaman geçirdikçe bu güzellikleri de fotoğraflamak ve paylaşmak istedim. Artık elimdeki makineler yetmiyordu güzel kareler yakalıyor ama iyi çekimler yapamıyordum. Bir arayış içine girdim ve o zaman DSLR makineler ile tanıştım 2010 yılında ve aynı zamanda EFSAD ile tanıştım. 69. Dönem eğitimlerine katılarak fotoğraf konusunda kendimi geliştirdim. Kimi zaman ekipman yetersizliği yaşamama rağmen bu makinelerle çektiğim fotoğraflar beni daha mutlu etmeye başladı…

Kimileri için bir tutkudur doğa… Tıpkı bende olduğu gibi.  Açık havaya, ormana, dağa çıktığımda müthiş mutlu hissediyorum kendimi. Hayranlığım her seferinde bir kat daha artıyor. Bin bir çeşit ve değişik renklerdeki çiçekleri görüyorum, oturup onları inceliyorum… Ne kadar muazzam yapıları var, kokluyorum, dokunuyorum onlara… Sonra bu müthiş güzellikleri başkalarının da görmesini istiyorum ve onların fotoğraflarını çekiyorum. Detaylarını vurgulamak, doğayı benim gözümle görmelerini sağlamak istiyorum. 

 “Doğa’nın Sessiz Şarkısı “ bu şekilde ortaya çıktı. 5 adet karma fotoğraf sergisinde fotoğraflarım yer aldı, ayrıca Eskişehir Sanat Derneği Saydam Fotoğraf Günlerinde “Yeryüzünden, Gökyüzüne” ve “Doğadan…” adlı iki fotoğraf gösterim oldu.

Pelin Öztürk Kimdir?

Konuğumuz Pelin Öztürk  Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri – Matematik bölümünü mezunu. Astronom ve matematikçi unvanlarına sahip. Yüksek lisansını Konya Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi alanında yapmış. Kocaeli, Rize ve Bartın’ da görev yaptıktan sonra Eskişehir’e gelmiş ve Murat Atılgan Ortaokulunda matematik öğretmeni olarak görev yapıyor.

Tüm fotoğraf severleri bu güzel gösteriyi izlemeye davet ediyoruz.

17 Ocak Cuma 19:00 Özdilek Sanat Merkezi

EFSAD fotoğraf gösterileri herkese açık olup ücretsizdir.

IMG_0001 IMG_0004 IMG_0005

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir