EFSAD’da 18 Kasım – Dr. S. Haluk Uygur Fotoğraf Gösterisi ve Söyleşisi

18 Kasım Cuma günü fotoğraf etkinliğimizin konuğu Adana’dan geliyor. Dr. S. Haluk UYGUR, bizimle Sınır Tanımayan Anadolu”, “Tesbihsiz Hapishaneler” ve “Denize İki Yıldız Attık isimli 3 çalışmasını paylaşacak.

Ayrıca Haluk Hocamız “Fotoğrafın Düşünsel Tarihine kısa bir bakış”  Söyleşisi ile bizimle birlikte olacak.

Sınır Tanımayan Anadolu”:   Anadolu  şu andaki sınırlar  içinde kalan topraklar mı yoksa ötesindeki  Anadolu

Tesbihsiz Hapishaneler”:  Gözlerde bir hüzün Ama beraberinde umut da var. Hüzün sevdiklerinden uzak olmalarından” Umut ise yaşama tutundukları bir tutanak.

Hapishanedeki eğitim ve mesleki faaliyetler de bu duyguya destek oluyor. Umutla eğitim birleşince zaman çekilmez olmaktan çıkıp, tespihe ihtiyaç kalmıyor

Denize İki Yıldız Attık”:  Güneydoğu’dan Adana’ya göçenlerle, Romanlar başta olmak üzere, bazı ailelerin çocukları yaşları geçmelerine rağmen okula başlayamamakta… Veya başladıktan bir müddet sonra bırakmaktalar… 

Özdilek Sanat Merkezindeki program nedeni ile gösterim dernek binamızda yapılacaktır. Tüm fotoğraf severler 18 Kasım Cuma saat 19:00’da derneğimize davetlidir. 

EFSAD Nerede? : İnternet sitemizde adres ve kroki verilmektedir. EFSAD Üniversite Caddesinde Üniversite Tramvay durağının karşısında yer almaktadır. Tepe Mobilya’nın yanındaki merdivenlerden aşağı inilmektedir.

Dr. S. Haluk UYGUR Kimdir?

1956 yılında Adana’da doğan Sebahattin Haluk Uygur, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Açık Öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nden mezun oldu.

Bir çok yerde sergiler açtı, seminerler verdi ve gösteriler yaptı.

Adana Kent Konseyi, Adana Sanat Konseyi, Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu ve Adana Sinematek’in kurucuları arasında olan Uygur, 1998-2010 yılları arasında Altın Koza Yönetim Kurulu Üyeliği  de yapmıştır.

Birçok ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmasında ve Rofife Kısa  Film yarılmasında  jüri üyesi olarak görev  yapmıştır.

Puduhepa Bilim ve Sanat Onur Ödülü, Şinasi Barutçu Kupası, Seyhan ve Adana Rotary kulübleri nin verdiği meslek hizmet ve onur ödüllerinin sahibidir. Türk Tıp Talebeleri Birliği (Türk MISC) Uygur’a 2015 yılında yılın sanatçısı ödülünü vermiştir. Lions Külüpleri’nin en büyük ödülü kabul edilen Melvin Jones ödülünü de almaya hak kazanmıştır. FIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu) tarafından AFIAP ve EFIAP unvanları ile onurlandırılmıştır.

Elliden fazla kitapta yazar, fotoğrafçı, editör ve sanat danışmanı olarak imzası vardır.

“Tarihi ve Turistik Yerleri ve Kentsel Dokusuyla Çukurova’nın merkezi; Adana, 4 Bin yıllık Öykü Adana”, “İlklerin Teklerin ve Enlerin Kenti Adana”, “Klikya Arkeolojik Rehberi”, “ 52 Hafta Adana ve Çevresi” gibi kitaplar Adana’yı tanıtan en önemli kaynaklardır. Bıttım, İnançları ile Yaşayan Anadolu ve Sınır Tanımayan Anadolu gibi prestij fotoğraf kitapları vardır. Aynı zamanda Kültür Bakanlığı’nın bazı prestij kitaplarında fotoğrafçı olarak da görev yaptı.

Yazdığı kitaplar arasında ‘’Ben ve Kendim… Etem Çalışkan’’  (E.Yelekçi ile birlikte) ve ‘’Abidin Dino Evine Dönüyor’’ gibi kitaplar bulunmaktadır. Karikatürist Turhan Selçuk’un ‘’Söz Çizginin’’ adlı kataloğunun basımında rolü olan kişilerden biridir. “Fotoğraf Tırnak İçinde” ve “Bu Sefer Fotoğraf Yazdım”  isimli kitapları da yazmıştır.

Etem Çalışkan, Turhan Selçuk, Fikret Otyam, Abidin Dino ve Ara Güler gibi önemli sanatçıların sergilerini Adana’ya taşımış; Adana’ya Güç Verenler, Torosların Nadide Çiçekleri ve Adana’nın Gelinleri gibi belgesel projelerde görev yapmıştır.

Sırasıyla Güney Medya, Milliyet, Sabah ve Posta gazetelerinde ara vermeden gezi yazıları yazan Uygur, Adanalife ve Altınşehir Adana gibi dergilerin de kurucusudur.

Atatürk Evi olarak da bilinen Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi’nin yeniden düzenlenişinde görev yapan Haluk Uygur; Adana Valisi Cahit Kıraç’ın, Tarihi Kız Lisesi’ni bir kültür merkezi haline getirme konusunda da danışmanlığını yapmıştır. Ayrıca bu merkezin sanat yönetmenliği görevini de uzun yıllar yürütmüştür.

Tarihi Kız Lisesi’nde bulunan Mehmet Baltacı Fotoğraf Müzesi’nin de kurucuları arasında olan Uygur; Adana ile ilgili birçok tarihi fotoğrafın bu müzede toplanmasını sağlamıştır.

Ayrıca yine bu merkezde oluşturulan ve Adana ile ilgili  kitapları toplamayı amaçlayan Kent İhtisas Kütüphanesi’nin kurulmasında da rol almıştır.

Kütüphaneye ilaveten Adana’da yayınlanmış tüm gazetelerin dijital ortama taşınmasında ve bunların şehrin tarihi kayıtları arasında bulunmalarında önemli bir rol oynamıştır.

Adana Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin ortak projesi olan Yeşiloba Şehitliği ve Müzesi’nin sanat danışmanıdır. Karacaoğlan Müze Kütüphanesi’nin kuruluşunda fikir olarak desteği vardır.

Adana Sinema Müzesi’nin fikir babası ve sanat danışmanıdır. Bu müzede binlerce tarihi kitap, poster ve film bulunmaktadır. Alberto Modieno’nun fotoğrafçılık ve sinema  ile ilgili kitap kolleksiyonunu,  Abidin Dino’nun bazı eserlerini ve Ali Özgentürk’ün önemli bir arşivini Adana Sinema Müzesi’ne kazandırmıştır.

Abidin Dino Sanat Parkı’nın sanat yönetmenidir. Bu parktaki Abidin Dino, Yaşar Kemal ve Orhan Kemal heykellerini tasarımında rol almıştır.

Adana’da Yapılan 13 Kare Uluslararası Sanat Festivali’nin fikir babasıdır ve organizasyonu en az 10 yıl yönetmiştir.

Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bir süre ders veren Uygur; Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu’nda sanat tarihi, fotoğrafçılık ve felsefe konularındaki atölyelerde  öğrenci yetiştirmektedir.

Eşi Dr. Hanife Uygur, kızı Dr. Ayşe Esin Uygur ve oğlu Stj, Dr. Savgı Uygur ile beraber tıp ve sanat arasında yaşamını sürdürmektedir.

hu_1-6

hu_1-3

hu_1-5

 

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir