EFSAD’da 21 Ekim – Hüseyin USTA Fotoğraf Gösterisi

Fotoğraf gösterilerimize Samsun’dan konuğumuz Hüseyin USTA ile devam ediyoruz. SAMSUN FOTOĞRAF SANATI DERNEĞİ (SAMFAD) yönetim kurulu üyesi Usta, 21 Ekim tarihinde,“BARIŞ KENTİ MARDİN-MİDYAT” ve “ÇELTİĞİN YOLCULUĞU” fotoğraf gösterilerini bizimle paylaşacak.

Tüm fotoğraf severler 21 EKİM Cuma 19:00’da Özdilek Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinliğimize davetlidir.

 

Hüseyin USTA’yı kendi cümleleriyle tanıyalım:

“29 yıl teknik öğretmen olarak çalıştıktan sonra emekli oldum.

İki can çiçeğim oğlum var. Doğa ve Doğuş onların isimleri.

Aktif memurluk yaşantım bitince çok sevdiğim edebiyat ve fotoğrafa zamanımı ayırmaya başladım. Şunu söylemeliyim “Şimdi zaman daha kısa geliyor”.

Uğraşlarımla mutluyum,  en çok emek harcamayı severim. Sevdiğim işleri yapma konusunda bonkör, sevmediğim işleri yapmama konusunda inatçıyım.

Kelimelerle arkadaş olunduğunda bazen yeni arkadaş aramıyor insan.

Fotoğraf makinesinin bakacından sıkışan hayatı görmeye çalışmak ve yakalamak en büyük yaşam desteklerimden birisi…

Temelinde sevgi olan her yerde var olmaya çalışırım. Paylaşımcı olma özelliğim baskın olsa da liderlik etme huyum vardır. Sanırım bu koç burcu olmamın bir neticesi.

Temelde insanların çevresi ile bütün olduklarına inanırım. Şiir ve öykü yazmaya çalışmak, şiir yorumlamak sevdiğim uğraşılarımdır.

Öğretmenlik mesleğimden emekli olduktan sonra düzenli olarak haftada bir gün Huzurevi’ ne birkaç saatlik zaman ayırmaktayım.

Ciddi bir çevre ve yeşil doğa gönüllüsüyüm. Doğa fotoğrafları çekmeyi çok severim. Fotoğrafın olduğu yere gitmek vazgeçemediklerimdendir.

İlk fotoğraf sergimi 2011 yılında Bafra ilçemizde Küsader bünyesinde açtım.

Daha sonraları Bafra’da yine sergilerim oldu.

Üyesi olduğum SAMFAD fotoğraf sanatı derneği ile karma sergilere katıldım. Bu sergilerimizin kültüre yaklaşımı törpülenmiş Samsun ilinde tıpkı diğer kültür ve sanat etkinlikleri gibi hak ettiği ilgiyi görmediğini düşünüyorum.

Almanya kuzey bölgesinde faaliyet gösteren İNİMB müzik ve sahne sanatları derneğinin katkıları ile Essen yöresinde dört ayrı fotoğraf sergisini Almanya’da yaşayan fotoğraf sanatçısı Sayın Cahide Eğmen ile ortaklaşa açtık.

Uzun soluklu bir serüvene başlayan bu fotoğraf sergimiz aldığı davetler üzerine art arda farklı salonlarda gösterime sunuldu. Sonrasında Almanya Essen kentinde iki kişisel sergi açma şansım oldu.

Eğitim ve kültür düzeyi yüksek olan insanların bu tip kültür etkinliklerine yaklaşımı çok daha olumlu ve sanatçıyı motive edici olduğu bir gerçektir.

Samsun ilinde yaşamımı sürdürmekle birlikte sık sık il dışı fotoğraf gezilerine katılmaktayım. Fotoğrafın yanına gitmek vazgeçemediklerimdendir.

Derneğimizin sloganı olan “HAYAT ÇEKMEYE DEĞER” tam bana göre bir yaşamı özetler.

Aslında kendim için şunu söyleyebilirim yapabildiklerimi paylaşabildiğim oranda daha çok büyüdüğümü hissediyorum.

Yaşadığım doğayı ve insanları seviyorum… Tüm bunların özeti bu olsa gerek…”

14795673_10154541724776390_1474020226_o

14799976_10154541693916390_1624081272_o

14799939_10154541678096390_64287293_o

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir