EFSAD’da 23 Ocak – Semra BAYAR Fotoğraf Gösterisi

EFSAD’ın bu haftaki konuğu Eskişehir Anadolu Lisesi’nde uzun yıllar öğretmenlik yapmış olan ve son 4 yıldır da  EAL Fotoğraf Kulübünü yöneten Semra BAYAR. Semra öğretmenimiz bizimle “Rüya”, “Yazdan Kalan” ve “Sığırcıkların Geçişi” adlı 3 gösteri, fotoğraf kulübü öğrencileri ise “İlk Adımlar” adlı gösteriyi paylaşacaklar.
“Rüya” bir deneme projesi iken “Yazdan Kalan” bir yaz gününün sabahtan mavi saatlere kadar fotoğraflanmasıyla oluşan yalnızlık, hüzün ve gün batımı temalarında dolaşan bir proje. “Sığırcıkların Geçişi” adlı gösteride Semra BAYAR’ın geçen yıl Ocak ve Şubat ayları boyunca fotoğrafladığı sığırcıkların görsel şölenine şahit olacağız. Son gösteride ise EAL Fotoğraf Kulübünden 4 öğrencinin fotoğrafa ilk adımları olarak tanımlanabilecek fotoğraflarından oluşan gösteriyi izleyeceğiz.
Semra BAYAR Kimdir?
30 yılı aşan meslek hayatının 28 yılında Eskişehir Anadolu Lisesi’nde Biyoloji öğretmeni olarak çalışan Semra BAYAR okuluyla kurduğu duygusal bağı önemsediğini belirtiyor. Son 4 yıldır EAL Fotoğraf Kulübünü yönetiyor.
Fotoğraf geçmişi teknik anlamda EFSAD ile başlamış olsa da fotoğrafın felsefi boyutuyla kendini bildi bileli hep ilgilendiğini söylüyor. Yaşamın geçip gidiciliğine karşın fotoğrafın kalıcılığını çok önemli bulan Semra BAYAR fotoğrafın belge niteliğiyle ilgileniyor.
2014 Mayıs ayında projesini Semra BAYAR’ın yaptığı, çekimlerini Anadolu Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Erdem ÇETİNTAŞ’ın gerçekleştirdiği “BEN YUNUS EMRE” projesinin aynı adlı fotoğraf sergisi EALFOK adına gerçekleştirildi. Eskişehir’de farklı liselerde okuyan isimleri “Yunus Emre” olan öğrencilere ulaşarak onların portre fotoğraflarından oluşan sergi Yunus Emre haftasında ESPARK AVM de ve Eskişehir Anadolu Lisesi’nde sergilendi. Semra BAYAR’ın EFSAD 20. Yıl karma sergisinde de fotoğrafı bulunmaktadır.
Roland Barthes ‘in Camera Lucida adlı kitabını fotoğraf kitapları arasında baş ucu kitabı yapan Semra BAYAR
R.Barthes ‘in kitabında yer verdiği ”Fotoğraf sessiz olmalıdır (yaygaracı fotoğraflar vardır, onları sevmem)” sözünü benimsediğini söylemektedir. Bir gün sessiz ve tam da bu nedenle güçlü fotoğraflar çekebilirse o gün başardım diyebileceğini düşünüyor.

Tüm fotoğraf severler etkinliğimize davetlidir.

23 Ocak 2015 Cuma 19:00 Özdilek Sanat Merkezi

23 Ocak 2015 Gosterisi-v1

30

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir