EFSAD’da 28 Mart – Selcen KÜÇÜKÜSTEL – Moğolistan’ın Rengeyiği Çobanları : Dukhalar

Kadın fotoğrafçılara ayırdığımız Mart ayının son gösterisinin konuğu Selcen KÜÇÜKÜSTEL. Yüksek lisans çalışmasını Moğolistan’ın kuzeyinde yaşayan göçer ren geyiği çobanı Dukhalar üzerine yapan KÜÇÜKÜSTEL “Moğolistan’ın Rengeyiği Çobanları : Dukhalar” adlı gösterisini EFSAD’lı fotoğraf severlerle paylaşacak.

Moğolistan’ın kuzeyinde yaşayan Dukhalar ren geyiğini evcilleştirmiş az sayıdaki topluluktan birisi. Bugün Moğolistan’da yalnızca beş yüz kişi kalmış azınlık bir halk olan Dukhalar, Türk dil ailesinden bir dil konuşuyor ve yüzyıllardır sürdürdükleri göçer yaşam biçimini sürdürmek için mücadele veriyor. Gösteri esnasında Dukhaların yaşam biçimleri, doğa ile kurdukları ilişki ve günümüzdeki durumları konuşulacak. Ayrıca belgesel fotoğraf ve antropoloji gibi sosyal bilimlerin ilişkisine de değinilerek, yerli halkların hayatını belgelerken ne gibi konularda hassasiyet gösterilmesi gerektiği, temsiliyet sorunu gibi fotoğrafın etik boyutu da tartışma konuları arasında olacak.

Sizi bu güzel fotoğraf gösterisini izlemeye davet ediyoruz.

28 Mart Cuma 19:00 Özdilek Sanat Merkezi

EFSAD gösterileri herkese açık olup ücretsizdir.

Selcen KÜÇÜKÜSTEL

Selcen Küçüküstel, 2005 yılında Uludağ Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümünü bitirdi. Üniversite eğitimi esnasında fotoğrafçılık, dağcılık, yamaç paraşütü gibi alanlarla ilgilendi.

Mezun olduktan sonra Beykent ve Yeditepe Üniversitelerinde okutman olarak çalışırken, üniversite yıllarından beri uğraştığı fotoğrafçılığı hobi olarak devam ettirdi. 2009 yılında “Kaf Dağının Peşinde” adlı proje için Türkiye’den Moğolistan’a karadan bisiklet ve motorsiklet ile bir yıl süren bir yolculuk gerçekleştirdi. Bu projesi Atlas dergisinde seri halinde yayınlandı.

Daha sonra okutmanlık görevinden istifa etti, kültürel antropoloji bölümünde yüksek lisans çalışmasına başladı ve bir yandan da Atlas dergisinde serbest fotomuhabir olarak çalıştı. Dünyanın ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden bir çok konusu yayınlandı. Yüksek lisans çalışmasını Moğolistan’ın kuzeyinde yaşayan göçer ren geyiği çobanı Dukhalar üzerine yapan Küçüküstel, şuan aynı konuda doktora çalışmasını sürdürüyor.

IMG_3457 IMG_6216 IMG_6288

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir