EFSAD’da 31 Ocak Cuma – Selim Pek – Eskişehir Doğa Yürüyüş Parkurları / Mantarlar

Ocak ayının son etkinliğinde yine içimizden bir arkadaşımızın sunumları var. Çok yönlülüğüyle tanıdığımız Selim Pek Eskişehir’e kazandırdığı güzel bir eserle çıkıyor karşımıza. Yıllar süren çalışmalar sonucunda hazırladığı ve Tepebaşı Belediyesi’nin katkılarıyla basılan “Eskişehir Doğa Yürüyüş Parkurları” kitabında yer alan, çoğumuzun gidip göremediği şehrimizin gizli güzelliklerini bizimle paylaşacak. Kitabın hazırlanmasıyla ilgili soruları yanıtlayacak.

Kitabın hazırlanma sürecini şöyle özetliyor Selim Pek;

“Bu kitap, yıllar önce 1992 yılında bir görev için gitmiş olduğum Fransa’nın Le Havre şehrinin bir köyünde başladı diyebilirim. Köyün tam ismini bile hatırlamıyorum ama çok güzel olduğu hala aklımdadır. Etrafı ormanla çevrili küçük bir göl hayal edin insanlar rengârenk spor kıyafetlerini giymiş, çoluk çocuk faaliyet içindeler. Küçük kayıklarla, kanolarla gölde geziyor, balık tutuyor, yüzüyor, güneşleniyor, bisiklet sürüyor, koşuyor ve yürüyüş yapıyorlar. İnsanların yüzündeki mutluluğu ve yaşam sevincini gördüğüm o gün, koşturmaktan kendimize hiç zaman ayırmadığımızı anladım.

İş hayatım süresinde bu tip faaliyetleri yapmak için pek fazla zaman ayıramadım ama emekli olup memleketim olan Eskişehir’e yerleştikten sonra her emekli gibi bende zamanımı değerlendirmek için arayış içine girdiğimde o küçük köyü ve mutlu insanlarını hatırladım.

Eskişehir’de doğa yürüyüşü yapan grup olup olmadığını araştırdım ama bulamadım. Resim ve fotoğrafa ilgim olduğundan Eskişehir’in çevresini tanımak ve fotoğraflamak için arkadaşlarımla yollara koyulduk. İlk zamanlar 3- 5 kilometrelik küçük yürüyüşler ve geziler yaptık.

Eskişehir’de Turizm Müdürlüğü, Orman Müdürlüğü ve Gençlik Spor Müdürlüklerine gidip Eskişehir civarında doğa yürüyüşlerinde kullanabileceğimiz haritaların olup olmadığını araştırdım. Hiç birinde doğa yürüyüş haritası olmadığını öğrenince şehrimizin kültürel, tarihsel ve doğal güzellikleriyle gerçek bir turizm potansiyeli olduğuna dikkat çekmek ve bu alandaki eksikliği gidermek adına, elinizdeki bu rehber kitabı hazırlamaya karar verdim.

İş başa düşmüştü, başladık keşifler yapmaya. Eskişehir ve çevresini keşfettikçe sadece benim değil Eskişehir’de yaşayan birçok kişinin bu saklı cennetlerin varlığından bile habersiz olduklarını gördüm. Tamamen kendi imkânlarımızla dostlarım Musavat Uysal, Murat Atıcı ve Salim Arslan ile Eskişehir’imizin doğal güzelliklerinde doğa yürüyüş parkurları ve bisiklet rotaları hazırladık.

Şu anda tamamını kendi araştırmalarımız sonucunda hazırlamış olduğumuz 100’ün üzerinde doğa yürüyüş parkuru ve 25 kadar bisiklet parkurumuz oluştu. Bu parkurların tamamını grubumuzla farklı mevsimlerde yürüdük. Bu kitabımda size en çok beğenilen 30 doğa yürüyüş parkuru sunuyorum. Biz bu parkurları hazırlarken çok keyif aldık, umarım siz de çok keyif alırsınız”

Doğa yürüyüş parkurları gösterisinin ardından yine çoğumuzun hiç karşılaşmadığı doğada yetişen mantarların eşsiz güzelliğini Selim Pek’in bakışıyla izleyeceğiz.

Biz de Selim Pek’i şehrimize kazandırdığı bu güzel eser için tebrik ediyor, sizi bu güzel fotoğraf gösterilerini izlemeye davet ediyoruz.

31 Ocak Cuma 19:00 Özdilek Sanat Merkezi

EFSAD gösterileri herkese açık olup ücretsizdir.

Selim Pek kimdir?

Eskişehir’in Çifteler ilçesinde dünyaya geldi.  İlk ve orta öğrenimi Eskişehir’de tamamladı. Mızıka Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulunu 1983 yılında bitirdikten sonra Türkiye’nin birçok ilinde Bandocu Astsubay olarak görev yaptı. 2005 Yılında Anadolu Üniversitesin İşletme Bölümünü Bitirdi. 2006 Yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli oldu. İlk resim derslerimi “KAMİL ASLANGER” den aldı. 1990-1996 Yılları arasında Askeri Müze Mehteran Bölüğünde görev yaptığı yılarda bir çok yurt dışı görevlerine gitmesinden istifade ederek (Amerika; Japonya; Fransa; Almanya; İspanya; İtalya; İngiltere; Tunus; Kıbrıs; Bosna vb..) ve daha bir çok ülkede sanat faaliyetlerini gözleme fırsatını buldu.

Kişisel Sergileri
1. GÜSAD Galerisi GAZİANTEP 1997
2. Kırklartepe Askeri Gazinosu 2000 ERZİNCAN
3. ORİON Alışveriş Merkezi ÇORLU 2006
4. Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi ESKİŞEHİR 2008 ODUNPAZARI SOKAKLARI
5. Dijital Fotoğraf Sergisi ESKİŞEHİR 2009

Çeşitli etkinliklerde karma resim ve fotoğraf sergilerine katıldı.

IMG_0001 IMG_0002 IMG_0003 IMG_0004 IMG_0005 IMG_0006 IMG_0007 IMG_0008 IMG_0009

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir